Pojistka proti zdražení energie? Fixace byl jenom trik

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 2. 10. 2021 | 147 komentářů
Jeden z největších dodavatelů energií v Česku, společnost Bohemia Energy, prudce zdražuje. Klientům nepomohla ani sjednaná fixace ceny. Co teď mohou dělat?
Pojistka proti zdražení energie? Fixace byl jenom trik

Zdroj: Shutterstock

Kdo si včas zafixoval ceny elektřinu a plynu, měl by teď být za krále. Vlna prudkého zdražování se začíná přelévat z energetických burz do ceníků dodavatelských společností. Domácnosti se tak musí připravit na zdražení o desítky procent.

Fixace měla sloužit právě pro tyhle případy: Lidé teď mají těžit z toho, že se dodavateli upsali na předem určený čas výměnou za zachování dosavadní ceny. Na první pohled je to stejný princip jako u hypoték – zafixujete si na určitý počet let úrokovou sazbu a víte, s čím během této doby můžete počítat.

Jeden z největších dodavatelů energií v Česku ale teď ukazuje, že garance ceny může být pouze iluzí. Společnost Bohemia Energy totiž lidem vypovídá smlouvy se zafixovanými cenami. Jak je to možné? Mluvila sice o zafixovaných cenách, ale smlouva nebyla sjednána pevně třeba na příští dva roky, ale na dobu neurčitou. Této volnosti teď využívá a klientům oznamuje, že fixace už neplatí. Fungovala jenom do doby, kdy to pro firmu nezačalo být nevýhodné.

„Počítal jsem s tím, že mám ceny elektřiny a plynu zafixované na příští dva roky. Právě na to mě prodejce před dvěma měsíci nalákal, když mě přetahoval od ČEZu,“ řekl webu Peníze.cz jeden ze zasažených klientů Bohemia Energy.

Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) mají klienti se „zafixovanými“ cenami od Bohemia Energy smůlu. „O tom, zda dodavatelé energií skutečně garantují stálou cenu na několik let, nerozhodují reklamní slogany, ale znění smlouvy,“ upozorňuje mluvčí úřadu Michal Kebort. Bohemia Energy nabízela „fixované produkty“ lákající na neměnnou cenu pro další období, ve skutečnosti šlo ale minimálně v některých případech, jako u citovaného kleinta, o smlouvy na dobu neurčitou, které může dodavatel kdykoliv vypovědět a po uplynutí tříměsíční výpovědní lhůty ukončit.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Spotřebitelé jsou samozřejmě zmatení. Produkt vnímali jako jistotu neměnné ceny na celý další rok, někdy i delší období. Během dvou měsíců od podpisu jim ale dodavatel volá a přesvědčuje je, že musí přejít na jiný ceník. V některých případech dodavatelům takový krok smlouvy skutečně umožňují, není tomu tak ale vždy. Jestliže smlouvy byly uzavírány na dobu určitou a s pevně garantovanou cenou, dodavatel je povinen smluvní ujednání dodržet a nemůže se z něj jednoduše vyvázat,“ říká členka Rady ERÚ Markéta Zemanová. Je tedy potřeba nahlédnout do smlouvy, jak je přesně formulovaná. Pokud máte smlouvu na dobu určitou, rozhodně nemusíte až do konce té doby přecházet na jiný, méně výhodný tarif.

Bohemia Energy teď svým klientům doporučuje, aby přešli na tarif, u něhož budou platit velkoobchodní cenu. Chce tedy, aby lidé podstoupili plné riziko výkyvů cen na burzách. Regulační úřad už před týdnem varoval spotřebitele, že takové nabídky mohou být nebezpečné právě ve chvíli, kdy ceny na burzách rostou.

„Ukázkovým negativním příkladem jsou například potíže španělských spotřebitelů, kde byly podobné smlouvy velmi rozšířené. Zdražení se u tohoto typu produktů promítá prakticky okamžitě do koncové ceny a je jen na spotřebiteli, aby burzovní vývoj neustále sledoval. Riziko rychlého zdražování totiž dodavatel plně přenáší na spotřebitele,“ vysvětluje Zemanová.

„Určovat nyní spotřebitelskou cenu na delší období než pár měsíců dopředu je prakticky nemožné, nebo by cena musela být tak extrémně vysoká, aby absorbovala všechny výkyvy. V takto nestabilním prostředí je nejlepším řešením dodávka za velkoobchodní ceny. Jedině ty totiž zajistí, že se očekávaný pokles cen promítne do koncové ceny okamžitě,“ dodává společnost ve sdělení pro zákazníky, které nechala na holičkách a zrušila jim slíbenou fixaci,“ píše Bohemia Energy klientům.

Vyplatí se lidem sjednat fixaci aspoň teď, aby v budoucnu neplatili ještě víc? Samozřejmě v případě, že by šlo skutečně o garanci nezvýšení ceny, nejen o marketingový trik? Těžko říct. Sama Bohemia Energy naznačuje, že cena zase může klesnout. „Na velkoobchodním trhu se elektřina v září na rok 2022 obchoduje za více než 100 eur/MWh, na rok 2023 za 78 eur/MWh a na rok 2024 70 eur/MWh. Pokud si tak zákazník dnes zafixuje cenu na další tři roky, má jistotu, že mu vysoká cena zůstane,“ píše klientům. Experti v naší nedávné anketě by lidem fixaci spíš doporučili. Odhadovat další vývoj je ale stejně komplikované jako bylo předpovědět současné prudké zdražení.

Komu se přístup Bohemia Energy nelíbí, může teď od firmy bez sankcí odejít. Na oznámení o zvýšení ceny či změn smluvních podmínek má totiž spotřebitel právo reagovat odstoupením od smlouvy, a to až do desátého dne před avizovanou změnou. „Důležité přitom je, že odstoupí-li spotřebitel od smlouvy kvůli zvýšení ceny nebo změně smluvních podmínek v této lhůtě, nesmí mu dodavatel účtovat žádné sankce, i kdyby šlo o smlouvu na dobu určitou,“ připomíná Kebort.

Možnost odstoupení od smlouvy bez sankcí se týká všech zákazníků Bohemia Energy, kteří od ní odebírají elektřinu. Firma totiž oznámila, že od listopadu změní ceny všem. Kdo nepřejde na ceny, které se odvíjejí od velkoobchodních cen, tomu stoupne celková cena za elektřinu o zhruba polovinu. Cena za megawatthodinu silové elektřiny od listopadu vzroste na 4144 korun, celková cena (i s regulovanou částí za distribuci) bude 6256 korun. Stejně postupují i další dodavatelé ze skupiny podnikatele Jiřího Písaříka, kterému patří Bohemia Energy. Konkrétně jde třeba o Europe Easy Energy.

Kdo přejde na ceny odvíjející se od cen na burze, ten by nyní podle výpočtu Ekonomického deníku za megawatthodinu silové elektřiny platil 3630 až 4840 korun a k tomu ještě marži dodavatele 302,50 koruny za megawatthodinu.

Proč je zdražení u Bohemia Energy tak výrazné? „Alternativní dodavatelé energií zpravidla nenakupují elektřinu dopředu, ale spoléhají na nákupy na poslední chvíli. Tato strategie se vyplatí v době, kdy cena energie klesá nebo stagnuje. Naopak v případě skokového zdražení, jaké se odehrálo letos, musejí růst plně promítnout do cen pro zákazníky. Jinak jim hrozí bankrot,“ odpovídá David Tramba z Ekonomického deníku, který se na oblast energetiky dlouhodobě zaměřuje.

Problémy alternativních dodavatelů jsou stále viditelnější. Hospodářské noviny nedávno upozornily, že někteří dodavatelé nemají kvůli zdražení na trhu peníze na to, aby nakoupili dostatek energie pro své zákazníky z řad velkých odběratelů. Nutí je proto ukončit uzavřené smlouvy. K „restrukturalizaci portfolia a reorganizaci své činnosti“ přistoupila například společnost Lumius. Nové zákazníky přestal nabírat projekt Skautská energie, za nímž stojí český Junák.

A v problémech jsou i Písaříkovy firmy. Slovakia Energy ze skupiny Bohemia Energy ve čtvrtek oznámila, že na Slovensku, kde má 300 tisíc klientů, do konce října ukončí svou činnost. Její odběratelé si tam mohou vybrat nového dodavatele, nebo zajištění dodávek ze zákona převezmou určené firmy, kterými jsou největší hráči na trhu.

„Do výhody se dostávají tradiční dodavatelé elektrické energie a plynu, kteří nakupují na energetických burzách v předstihu několika měsíců. V jejich případě bude zdražení energie mírnější. V minulých měsících z velkých hráčů na trhu zdražila elektřinu pouze Pražská energetika. Podle spekulací z trhu zdraží v blízké době také ČEZ, ale stane se tak až po říjnových volbách do sněmovny,“ uvádí Tramba.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+326
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 147 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 10. 2021 16:40, Martin

Tak řešení už známe, pan Babiš bude přidávat 1250,- za spotřebových 2,5MWh na rodinu, což má sanovat škody, které tady byli způsobeny solárními barony, takže to chce tímto způsobem kompenzovat. Takže je zde předpoklad, že ty ceny budou zvýšeny plošně, když se plánuje tato kompenzace.

+76
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 10. 2021 8:45

StBak doma broji proti greedealu, ale v brusele ani nepip a greendeal podepsal ho. pirati o prazdninach zabranili dalsimu babisovymu navrhu na zvyseni bioslozek v benzinu a nafte, coz by vedlo k jeste vetsimu greendealu, niceni motoru a jeste vic repky a kukurice na polich a min brambor a psenice pro lidi a prasata. jo, StBak babis se rve az do roztrhani tela, ale za sebe, protoze vi, ze skonci v teplakach

-82
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (147 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Mallpay dá k nákupu delší záruku a pojištění, ruší paušál

19. 10. 2021 | Petr Kučera

Mallpay dá k nákupu delší záruku a pojištění, ruší paušál

Tříletá záruka a pojištění proti krádeži nebo rozbití nákupu. Platební služba Mallpay přichází s dalším vylepšením své karty. A místo čtyř „tarifů“ nově nabízí jenom dva – oba zdarma. celý článek

Úlevy kvůli zdražení energií. Stát odpustí DPH a poplatky

18. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Úlevy kvůli zdražení energií. Stát odpustí DPH a poplatky

Odcházející vláda ANO a ČSSD schválila první konkrétní pomoc domácnostem, která má částečně kompenzovat nečekaně prudké zdražení elektřiny a plynu.

Co dělat, když končí dodavatel energie. Zaplatíte násobně víc

14. 10. 2021 | Petr Kučera | 22 komentářů

Co dělat, když končí dodavatel energie. Zaplatíte násobně víc

Krach skupiny Bohemia Energy je zatím největším, jaký Česko v tomto oboru zažilo. Týká se víc než 900 tisíc odběrných míst. Skončit mohou i někteří menší dodavatelé. Tady je návod pro... celý článek

Bohemia Energy končí, lidé přejdou pod dodavatele poslední instance

13. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

Bohemia Energy končí, lidé přejdou pod dodavatele poslední instance

Největší alternativní dodavatel energií končí. Podle vicepremiéra jde o selhání v důsledku nepovedených spekulací. Stovky tisíc lidí čeká přechod k novému dodavateli. Vláda chystá kompenzace... celý článek

Na triky s fixací si posvítíme. Lidem zbývá pár dnů na klíčový krok, říká radní ERÚ

12. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 20 komentářů

Na triky s fixací si posvítíme. Lidem zbývá pár dnů na klíčový krok, říká radní ERÚ

Po nekalých obchodních praktikách dodavatelů tvrdě půjdeme. Pokud se prokáže pochybení, budeme jej přísně posuzovat a postihovat, říká v rozhovoru Markéta Zemanová, členka Rady Energetického... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.