Covid mu vzal většinu obživy. Jak z toho ven?

Jitka Šorfová | rubrika: FINMARKET | 5. 10. 2021 | 3 komentáře
Martin Karlík není první z odvětví cestovního ruchu, kterého v páté sérii pořadu Krotitelé dluhů trápí neutěšená finanční situace. Víc než samotné dluhy však tentokrát poradce Tomáš Lerch z Partners řeší motivaci a životní nastavení moderátora, průvodce a lodního kapitána v jedné osobě.
Covid mu vzal většinu obživy. Jak z toho ven?
Martin. Moderátor, průvodce, kapitán. Hrdina Krotitelů dluhů
Zdroj: Česká televize

Ne každý dělá práci, která ho baví a zároveň uživí. Martin Karlík to štěstí měl. Svůj čas dělil mezi moderování v rádiu, provádění turistů po zajímavých místech v Praze a provozování malé výletní lodi na Vltavě. S příchodem pandemie dvě z těchto činností najednou neměl možnost vykonávat. Zbylo čtení zpráv v rádiu, které ale na živobytí nevydělalo. Martin proto začal rozvážet jídlo a k tomu vzal práci nočního vrátného v Muzeu. Přesto se potýká s finančními problémy.

Pořádek v bytě i v životě

Martinovy životní náklady nejsou nijak přehnané. Ve svých šestatřiceti letech žije sám v pražské garsonce a splácí leasing na auto. „Před koronakrizí jsem vydělával o trochu víc, než jsem spotřeboval, takže se mi povedlo něco uspořit, ale teď už se ty úspory rozplynuly,“ přibližuje Martin v pátém dílu aktuální série Krotitelů dluhů, který Česká televize vysílala v pondělí večer a lze si jej pustit na jejím webu. Najednou mu nezbývají peníze ani na servisní prohlídku auta. Na účtu je v minusu 25 tisíc.

Finanční poradce Tomáš Lerch přijíždí Martinovi pomoci vyřešit finanční problémy a je poněkud vyvedený z míry, když vidí, v jakém nepořádku tento starý mládenec žije. Je mu jasné, že jestli se má Martin pohnout z místa, bude potřeba začít u něj doma. „Pan Karlík si asi bude muset udělat pořádek sám v sobě,“ soudí Lerch. Dluhy tady nejsou zase tak zásadní problém. Alespoň zatím. Ve srovnání s lidmi, které jsme poznali v předchozích dílech pořadu, není podle poradce Martinova situace až tak neutěšená. Je dobře, že se rozhodl požádat o radu dřív, než se propadne ještě hlouběji.

Krotitelé dluhů

Třináct konkrétních příběhů lidí, kteří se potýkají s životem na dluh. Pátá řada cyklu Krotitelé dluhů přináší řešení jejich často svízelné situace. Dostanou se za pomoci finančních poradců z Partners z dluhové pasti? Odpovědi přináší díly, které vysílá ČT1 každé pondělí ve 21.50.

Šokující výdaje za jídlo

Po analýze příjmů a výdajů se dozvídáme, že zatímco před covidem měl Martin měsíčně k dispozici přes padesát tisíc korun, nyní je to skoro o třicet tisíc méně. Pravidelné platby za nájem, leasing, pojištění, mobil a internet, plus záloha na daně dělají dohromady 24 tisíc korun. Jestli něco finančního poradce šokuje, tak je to suma, kterou je Martin schopen každý měsíc projíst. Jelikož nebyl zvyklý sám pro sebe vařit a většinou se stravoval v restauracích, velmi často za jídlo utratil až třicet tisíc měsíčně. „To je částka, se kterou běžně vyjde čtyřčlenná rodina a ještě jí něco zbyde,“ kroutí hlavou Lerch.

Martin teď sice snížil výdaje za jídlo asi na polovinu, ale přesný přehled nemá. A celkově každý měsíc utratí zhruba o jedenáct tisíc víc, než vydělá. „Kdybych měl příjmy tak čtyřicet tisíc, rozmýšlel bych si sice každé vydání, ale zbavil bych se strachu o to, co bude,“ odpovídá na otázku, kolik by potřeboval vydělávat.

Martin Karlík a krotitel jeho dluhů Tomáš Lerch
Zdroj: Česká televize

Martin Karlík a krotitel jeho dluhů Tomáš Lerch

Dělej, co umíš

Tomáš Lerch hned po první schůzce usuzuje, že zásadní bude řešit příjmovou stránku Martinova rozpočtu. Rozvoz jídel a hlídání v muzeu jsou práce časově náročné, nepříliš finančně ohodnocené, a hlavně hluboko pod Martinovou kvalifikací. Díky omezení cestovního ruchu je jasné, že průvodcovství je mimo hru. Byla by ale veliká škoda nevyužít Martinovu dlouholetou praxi z rozhlasu. První úkol, který finanční poradce Martinovi zadává, je sepsání životopisu a příprava na setkání s personalistkou. Zároveň chce, aby si dal do pořádku byt.

Životopis Martin napsal a rozeslal na vícero míst, nikdo se mu však neozval. Proč to tak je, osvětluje personalistka a kariérní koučka Tereza Valášková. „Na tenhle životopis bych vám asi taky neodpověděla,“ říká upřímně. Z dokumentu podle ní není poznat Martinova motivace a předpoklady pro danou pozici a celkově není dobře sestaven. Například 18 let praxe v médiích se v textu ztrácí, přitom právě na tom lze nejvíce stavět.

Martin Karlík a kariérní poradkyně Tereza Valášková
Zdroj: Česká televize

Tereza Valášková: Na tenhle životopis bych vám taky neodpověděla

Zhruba po týdnu má Tomáš Lerch pro Martina online pohovor na místo moderátora v rádiu se sídlem ve Vídni. Martin je s jeho průběhem spokojen, ale Tereza Valášková tyto pocity nesdílí. „Na otázky vždy odpovídá ze široka a zpravidla úplně odběhne k jinému tématu. Vlastně se mi ani nezdá, že by o tu pozici stál,“ konstatuje.

Její slova se potvrdí a Martin pracovní pozici nezískává. Schází se proto s koučkou Terezou ještě jednou a společně se snaží nejen zapracovat na jeho sebeprezentaci, ale také konečně přijít na to, co by chtěl Martin ve skutečnosti dělat. „Ono není principiálně špatně snažit se dělat různé věci, různé typy zaměstnání. Je dobře, že se Martin nezavřel doma a neupadl do deprese. Nejdůležitější ale je, dělat to, co umím, a nevzdávat hledání vhodné práce,“ konstatuje koučka.

Martinovi se nedá upřít snaha o zajištění vyššího příjmu. Cesty, kterými se ubírá, ale dosud nebyly příliš efektivní. Stále více práce, ale za málo peněz. Také v úklidu svého malého bytu Martin nijak nepokročil.  

Tomáš Lerch

Tomáš Lerch, poradce Partners
Zdroj: Partners

Vystudoval matematiku a fyziku na Masarykově univerzitě v Brně. Ve světě financí se pohybuje od roku 2006. V Partners zastával manažerské pozice. V roce 2012 získal certifikát odbornosti EFA a od roku 2019 je členem poradního orgánu EFPA ČR. Žije v Brně, kde vede tým VIP poradenské kanceláře. Specializuje se na investice, vzdělávání, práci s lidmi a seberozvoj týmu. Je dobrovolným hasičem, věnuje se skautingu.

Obrat k lepšímu

Když se poradce Tomáš Lerch setkává s Martinem po měsíci, situace se obrací k lepšímu. Martin konečně začal dělat práci, kterou umí nejlépe. Získal pozici moderátora v soukromém zpravodajském rádiu. Má vlastní pořad, dělá spoustu rozhovorů, setkává se se zajímavými lidmi. Tady dobře uplatní svou výřečnost.

I Martinův byt se konečně začíná měnit z neutěšeného nepořádku do přijatelného stavu. Také jeho vizáž napovídá, že se mu daří lépe. Díky nové práci, která ho nesmírně baví, si vydělá zhruba čtyřicet pět tisíc měsíčně. Když zbytečně neutrácí za jídlo v restauracích, zbývá mu každý měsíc až šest tisíc navíc.

Od finančního poradce by se rád dozvěděl, jak s penězi co nejlépe nakládat. Doporučená finanční strategie je následovná. Deset procent příjmu odkládat jako krátkodobou rezervu na nečekaná vydání, dvacet procent šetřit na důchod, třicet může stát bydlení a čtyřicet procent příjmu pak zbývá na vše ostatní. „Rozhodně je dobré se o své finanční situaci poradit s odborníkem, protože na trhu je tolik produktů, že se v tom běžně člověk nevyzná,“ doporučuje Lerch.

A dodává, že momentální zlepšení Martinovy situace by jej nemělo ukolébat v tom smyslu, že už není potřeba dál nic řešit.  Důležité ale podle je, že Martin teď dělá práci, kterou umí a je v ní opravdu spokojený. „Věřím, že do budoucna se jeho finance stabilizuje a my postupně začneme řešit, jak naložit s tím, co se mu podaří odložit stranou,“ dodává poradce.  

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Jitka Šorfová

Vystudovala hospodářskou politiku a ekonomickou žurnalistiku na VŠE v Praze. Profesionální tanečnice a choreografka (například StarDance 2010 a 2013). Vedle psaní především vyučuje tanec děti i dospělé. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Oblíbená témata

Krotitelé dluhů

A tohle už jste četli?

Finanční poradce: Zmizeli „hobíci“ i „bouchači“, trh se pročistil

22. 9. 2022 | Radim Zelený

Finanční poradce: Zmizeli „hobíci“ i „bouchači“, trh se pročistil

Jak se proměnil trh finančního poradenství a jaké výhody má franšíza? Rozhovor se Štěpánem Kuchařem, jedním z prvních majitelů poboček Partners Market.

Už nemáme z čeho šetřit, hlásí před zimou čím dál víc Čechů

6. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Už nemáme z čeho šetřit, hlásí před zimou čím dál víc Čechů

Tři čtvrtiny obyvatel Česka sice věří, že nadcházející krizi zvládnou, přestp třetina domácností nemá už teď z čeho tvořit rezervu. Ukázal to velký průzkum, který v srpnu pro finanční... celý článek

Finanční poradenství vstoupilo do třetí generace

6. 9. 2022 | Radim Zelený | 9 komentářů

Finanční poradenství vstoupilo do třetí generace

Finanční poradce už nemůže být jen poslíček, který vám donese do obýváku smlouvu na stavebko. “Dokonce nestačí, aby rozuměl financím, musí být i osobnost, která vám dokáže rozmluvit... celý článek

Poradce vybírejte stejně jako řemeslníka nebo doktora

25. 8. 2022 | Radim Zelený | 2 komentáře

Poradce vybírejte stejně jako řemeslníka nebo doktora

Finanční poradenství dávno není jen prodej produktů. Trh se kultivoval a posunul ke službě klientovi. Tvrdí to Jan Machoň, matador finančního poradenství, který stál před 15 lety u... celý článek

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

24. 6. 2022 | Petr Kučera

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

Finančně poradenská společnost 4fin Better together dokončila akvizici českého zastoupení světového realitního giganta Century 21. Takzvanou master franšízu kupuje od investiční skupiny... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.