ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Přehled dodavatelů, kteří platí nejvíc

Pavla Adamcová | rubrika: Aktuality | 11. 7. 2024
ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Přehled dodavatelů, kteří platí nejvíc

Zdroj: Shutterstock

Energetický regulační úřad v letošním prvním pololetí udělil dodavatelům energií sankce za 12 milionů korun, nejčastěji kvůli nekalým obchodním praktikám. Ve stejném období loni to bylo 5,4 milionu korun.

„Za protispotřebitelské chování dodavatelů a zprostředkovatelů jsme v prvním pololetí udělili sedmadvacet pravomocných pokut v celkové výši 12 milionů korun. Navíc jsme vydali řadu rozhodnutí v prvním stupni, proti nimž dotyční podali takzvaný rozklad, tedy opravný prostředek podobný odvolání. I proto očekávám, že trend vysokých pokut bude pokračovat i v nadcházejícím období,“ uvedl předseda úřadu Stanislav Trávníček.

Regulační úřad řeší hlavně vyúčtování a reklamace, u kterých dodavatelé neplní své povinnosti vůči svým zákazníkům. Právě za pozdní vyúčtování úřad letos uložil hned dvě vysoké pokuty – 1,2 milionu korun společnosti Elgas Energy a milion Lidové energii.

K letošnímu rekordu značně přispěla společnost Armex Energy. Ta totiž dostala od úřadu historicky nejvyšší sankci ve výši 4,75 milionu korun (maximální strop dle zákona o ochraně spotřebitele činí 5 milionů korun). 

V době začínající energetické krize totiž firma nedodržovala fixní ceny, nevyřizovala ani včas reklamace a požadovala platby za neobjednané služby. Celkem spáchala tak celkem 55 „dílčích útoků“ proti zákazníkům. O praktikách firmy jsme podrobněji psali zde: Rekordní pokuta pro dodavatele energií. Porušoval fixaci cen.

Milionové pokuty v prvním pololetí 2024    

Výše sankceDodavatel/ZprostředkovatelNabytí právní mociKlíčová pochybení
4 746 000 Kč Armex Energy10. 1. 2024nedodržení fixní ceny, požadování plateb za neobjednané služby, nedodržení lhůty při reklamaci
1 500 000 KčMarketing 23 (dříve Česká srovnávací)6. 6. 2024neplnění informační povinnosti, nekalé obchodní praktiky
1 350 000 Kč Českomoravské energie2. 4. 2024nekalé obchodní praktiky
1 200 000 Kč Elgas Energy4. 4. 2024pozdní vyúčtování
1 000 000 Kč Lidová energie21. 2. 2024pozdní vyúčtování

Společností Marketing 23 a Českomoravské energie jsou zprostředkovatelé, zbylé jsou dodavatelé.

Zdroj: ERÚ

„V období od energetické krize jsme postupně překonali rekordy ve všech spotřebitelských agendách. Násobně nám vzrostl i počet podnětů na kontrolu dodavatelů a zprostředkovatelů, která předchází samotnému sankčnímu řízení,“ dodala členka rady regulačního úřadu Markéta Zemanová. 

Letos Energetický regulační úřad rozhodoval také o odvolání energetických zprostředkovatelů proti rozhodnutí České obchodní inspekce. Zprostředkovatelé totiž až do poloviny roku 2022 podnikali nikoliv podle energetického, ale podle živnostenského zákona, a spadali právě pod dohled inspekce.

V těchto řízeních regulační úřad potvrdil dvě milionové pokuty, a to společnostem Marketing 23, dříve Česká srovnávací (1,5 milionu korun) a Českomoravské energie (1,35 milionu korun).

Pavla Adamcová

Autor článku Pavla Adamcová

Na Peníze.cz píše hlavně o spotřebitelských tématech. Začínala v roce 2006 v Hospodářských novinách, o rok později se připojila k ekonomické redakci Aktuálně.cz, kde s přestávkami působila deset let a poslední rok ji také... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Získat hypotéku je teď těžší, říká expert. Banka není charita, musíte se vyznat

15. 5. 2025 | Silvie Housková

Získat hypotéku je teď těžší, říká expert. Banka není charita, musíte se vyznat

„Získat hypotéku je těžší než dřív,“ říká Tomáš Rusňák, jeden z nejznámějších hypotečních specialistů v Česku. A dodává, že zhruba dva ze tří případů jsou složitější a vyžadují delší... celý článek

Hypotéku bez nemovitosti nabízí další banka. Jak funguje?

15. 5. 2025 | Petr Kučera

Hypotéku bez nemovitosti nabízí další banka. Jak funguje?

Při nákupu bytu nebo domu můžete mít podobně silné postavení jako zájemce s hotovostí. Banka vám totiž schválí hypotéku předem, takže prodávající nebude muset čekat a vy nepřijdete... celý článek

Hypotéky po třech letech zlevnily pod 5 %. Která fixace je nejvýhodnější?

7. 5. 2025 | Petr Kučera

Hypotéky po třech letech zlevnily pod 5 %. Která fixace je nejvýhodnější?

Průměrná nabídková sazba nových hypoték klesla na 4,96 % ročně, zatímco před měsícem byla 5,01 % a před rokem 5,52 %. Ukazuje to statistika Swiss Life Hypoindex k 5. květnu. Pod hranici... celý článek

Byt v novostavbě, nebo starší k rekonstrukci? Co se dnes víc vyplatí?

5. 5. 2025 | Milan Roček | 1 komentář

Byt v novostavbě, nebo starší k rekonstrukci? Co se dnes víc vyplatí?

Ceny nemovitostí dál rostou a sen o vlastním bydlení se, především v Praze, vzdaluje stále většímu počtu lidí. Zájemci o vlastní byt tak často stojí před zásadní otázkou: vyplatí se... celý článek

Nových bytů bude víc, jenže dražších. Bydlení ve vlastním se vzdaluje

15. 4. 2025 | Kateřina Hovorková

Nových bytů bude víc, jenže dražších. Bydlení ve vlastním se vzdaluje

Trh s novými nemovitostmi ožívá. V druhé polovině roku se čeká celorepublikový nárůst nabídky nových bytů oproti loňsku o 3,6 %, v Praze pak o 3,2 %. Vyplývá to z aktuálního průzkumu... celý článek

Partners Financial Services