Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci
30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.
Zdroj: Shutterstock
Cena emisních povolenek Evropské unie se blíží svému historickému maximu. Hodnota referenčního kontraktu v pátek uzavřela obchodování na ceně takřka 57 eur za ekvivalent tuny oxidu uhličitého vypuštěného do ovzduší. Jen v letošním roce tak emisní povolenky zdražily o takřka 75 procent. Podle německé banky Berenberg se do konce letošního roku budou prodávat za zhruba 110 eur.
Evropská komise minulý měsíc předložila soubor nových opatření, jak udělat unijní ekonomiku zelenější. Navrhuje zatížit povolenkami i budovy či námořní přepravu. Bude-li tento návrh uveden do praxe, zdraží bydlení či námořní přeprava – tedy i zboží, které se jejím prostřednictvím přepravuje, od potravin, přes oděvy, hračky až třeba po elektroniku. Dosud povolenky musely nakupovat hlavně elektrárny, teplárny a průmyslové podniky. Rozšíření okruhu, v němž jsou povolenky vyžadovány, pochopitelně zvýší poptávku po nich, což podporuje popsaný cenový růst.
Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.
Právě také v důsledku dramaticky zdražujících povolenek rapidně stoupá cena silové elektřiny, tedy elektřiny prodávané velkoobchodně. Od její ceny se odvíjí to, kolik za elektřinu platí běžné domácnosti. Kromě zdražujících emisních povolenek cenu elektřiny pro české domácnosti žene vzhůru také postupující uzavírání německých uhelných a jaderných elektráren. Letos se v Německu odstavují další tři uhelné elektrárny. Elektřinu rovněž letos přestávají vyrábět tři ze zbývajících šesti jaderných reaktorů.
Zdražování silové elektřiny v Německu se projevuje růstem její ceny v Česku, jelikož Česko je de facto součástí německé energetické soustavy. Takže ceny silové elektřiny v ČR vlastně „kopírují“ ty německé. Češi tak nesou náklady za německou čistou energii, ačkoli sami do očištění své elektřiny zdaleka tolik neinvestují.
Zatímco v letošním prvním čtvrtletí byla obvyklá cena elektřiny kolem 1500 až 1600 korun za megawatthodinu, v nových cenících z letošního června není výjimkou cena přes 2 000 korun. Růst cen elektřiny přitom pokračuje také nyní o prázdninách. Hlavní vlnu zdražování ale české domácnosti pocítí v říjnu či listopadu.
Ceny emisních povolenek porostou i nadále, stejně jako se budou nadále uzavírat německé elektrárny. Domácnosti v ČR tak rozhodně neprohloupí, když cenu elektřiny zafixují na co nejdelší období, tedy na tři roky. Potíž je jen v tom, že téměř všichni významní hráči už fixní produkty zdražili.
Autor je hlavním ekonomem Trinity Bank a členem Národní ekonomické rady vlády (NERV).
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
7. 8. 2021 19:47, KLM
článek je taková dobrá rada - zafixujte cenu. A poslední odstavec už máte stejně smůlu. Děkuji za radu a že ji nemohu využít.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
8. 8. 2021 11:03, kalich
Cenou elektřiny se nezabývám a ani nehledám nějakého dodavatele. Pravidelně nakupuji akcie Čezu a dividendy mne lehce pokrývají náklady na energie,vodu,topení i provoz mobilu. Považuji to za nejlepší řešení a mít o jednu starost méně!!! Navíc platí i částečně úměra,čím dražší elektřina,tím i o něco vyšší dividendy!!!
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.