Česká spořitelna nově umožňuje potvrzovat platby kartou na internetu přes mobilní aplikaci George klíč. Klienti tak už nebudou muset opisovat SMS kódy, aby potvrdili své transakce v e-shopech.
Spořitelna už dřív tento způsob potvrzování nabízela u přihlašování do internetového bankovnictví a pro potvrzování v něm zadaných příkazů. Nově tento způsob ověření umí také u plateb kartou na internetu.
Následuje tak řadu konkurentů, kteří takovou inovaci spustili už dřív – jako první s ní už loni na podzim přišly mBank a Moneta, pak se přidala Air Bank a další. Z trojice největších bank však ověřování online plateb kartou prostřednictvím aplikace doteď uměla jenom Komerční banka. ČSOB se má přidat do konce roku.
Ke konci letošního roku skončí odklad povinnosti, kterou bankám přinesla unijní směrnice PSD2. Původně už od poloviny loňského září měly zavést takzvané silné ověření, založené na dvou různých faktorech – proto se mu říká dvoufaktorové nebo dvoufázové.
Od začátku roku 2021 už nepůjde pro ověření online platby kartou zadat jenom kód z SMS. Většina bank sice tento starší způsob dál zachová, SMS kód však lidé budou muset doplnit o zadání speciálního ePINu určeného právě k platbám na internetu. Výjimkou je UniCredit Bank, která od Nového roku neumožní potvrzování plateb kartou na internetu jinak než přes aplikaci.
Banky každopádně preferují přechod svých klientů na potvrzení v mobilních aplikacích, což je podle nich bezpečnější i pohodlnější.
„Aplikaci George klíč používá už každý druhý z našich klientů, kteří platí kartou na internetu alespoň jednou za měsíc,” říká Jan Hailich, manažer platebních řešení České spořitelny. „Předpokládáme, že v průběhu příštího roku bude George klíč pro potvrzování internetových plateb v eshopech používat více než 80 procent klientů,“ dodává.
Při platbě kartou v e-shopu zadáte údaje o kartě tak jako doteď, pak ale potvrdíte platbu v bankovní aplikaci, konkrétně v případě spořitelny tedy v George klíči. Potvrzení se provádí nejčastěji přes otisk prstu, možný je i sken obličeje nebo speciální PIN kód k aplikaci. Při takovém přihlášení splníte vždy dva ze tří následujících faktorů:
- “něco mám" = vlastním telefon s aplikací George klíč
- “něco znám" = znám svůj šestimístný kód
- “něco jsem" = přihlašuji se biometricky, tzn. otisk prstu nebo sken obličeje.
Lidem, kteří na George klíč nebudou chtít přestoupit, nebo nemají chytrý telefon, umožní spořitelna dál používat SMS kódy, nově se speciálním ePINem.
Spořitelna však navíc využívá i takzvanou behaviorální detekci. U lidí, kteří zůstanou u kódů z SMS a zároveň už využívali v minulosti platby kartou na internetu, nebude vyžadovat ePIN při každé platbě. Z analýzy předchozího chování totiž pozná, že nakupuje skutečně držitel karty. Jak? Třeba tak, že ví, kde běžně nakupuje a za kolik. Kdyby najednou nákup byl třeba na jihoamerickém e-shopu nebo za více peněz, než je běžné, nechá spořitelna takovou podezřelou platbu potvrdit i ePINem.
Nejpřísněji ke klientům, kteří zůstali u starého způsobu prostřednictvím SMS a nepřešli na ověřování v aplikaci, přistoupily Raiffeisenbank a UniCredit. Raiffka od září zavedla nový poplatek 19 korun, který strhne za každý měsíc, kdy se přihlásíte do internetového bankovnictví a zadáte v něm příkaz „starým“ způsobem s jednorázovou SMS. UniCredit má poplatek 1,50 Kč za každou ověřovací SMS.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
2. 12. 2020 16:39, pag
Citace - Miloš / 02.12.2020 16:29
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
2. 12. 2020 16:29, Miloš
Dobírka,to se ještě používá? Já jsem takhle platil někdy před 18-ti lety
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (34 komentářů) příspěvků.