Peníze pošlete i na číslo mobilu. Startují platby na kontakt

Olga Skalková | rubrika: Co se děje | 14. 11. 2023 10:15 aktualizováno 14. 11. 2023 16:00 | 1 komentář
Novinku spouští šest bank, další se přidají v příštím roce. Při jedné platbě lze poslat maximálně pět tisíc korun.
Peníze pošlete i na číslo mobilu. Startují platby na kontakt

Zdroj: Pleska/Dall-e

V Česku dnes startuje nová služba, která zjednoduší převody peněz. Místo čísla bankovního účtu příjemce bude stačit, když odesílatel zná číslo jeho mobilního telefonu.

Novinku pod názvem Platba na kontakt spouští šest bank: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka a Raiffeisenbank. Projekt s nimi připravovala Česká bankovní asociace ve spolupráci s Českou národní bankou.

Další dvě významné banky – Moneta a UniCredit – se podle asociace přidají příští rok, o zapojení má zájem také Banka Creditas.

Tímto způsobem bude možné poslat jednorázovou platbu v maximální výši 5000 korun, minimem je jedna koruna. Počet takových transakcí za den nebude nijak omezený. Všechny banky se zatím rozhodly pro stejné podmínky.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Novinka funguje jen pro platby v českých korunách, ne v jiných měnách. Vedle českých telefonních čísel s předvolbou 420 lze nicméně posílat koruny i na slovenská čísla začínající 421.

Převáděnou částku dostane příjemce okamžitě. Typickým využitím má být třeba platba za útratu v restauraci mezi přáteli.

Platba na číslo mobilu samozřejmě zůstane dobrovolnou možností jen pro zájemce – nenahradí klasické převody na číslo účtu.

Služba je dostupná jen dostupná jen pro úhrady mezi fyzickými osobami včetně podnikatelů (OSVČ). Podmínkou je, že ji podporují banka odesílatele i příjemce. Další podmínkou je, že se majitel účtu k příjmu takových plateb aktivně přihlásí a nechá se zapsat do registru.

Jak bude probíhat aktivace služby? Kdo chce přijímat platby na kontakt, musí odsouhlasit registraci svého mobilního čísla v registru České národní banky. To zájemce udělá prostřednictvím elektronického bankovnictví ve své bance. Ve zmíněné šestici bank tuto možnost dostávají klienti právě ode dneška.

Registrace bude nutná jen k přijímání plateb (a klient ji může kdykoliv zrušit nebo změnit). Naopak k odeslání platby na číslo mobilu není registrace potřeba – půjde ji provést z účtu jakékoliv banky, která tuto službu podporuje.

Registrace do služby ale bohužel není napořád. „Pokud vám nikdo nepošle peníze šest měsíců na telefonní číslo, služba se sama deaktivuje a bude potřeba si telefonní číslo spárovat s číslem účtu znovu. V ČSOB Smart vždy uvidíte, do kdy máte Platby na kontakt aktivní. Automaticky se prodlužuje každou příchozí Platbou na kontakt,“ upozorňuje na svém webu ČSOB, stejné omezení však platí pro všechny zúčastněné banky. Například ČSOB bude klienty informovat o blížící se expiraci tři měsíce předem, Raiffeisenbank dva měsíce před vypršením platnosti.

Anketa

Máte zájem o „platby na kontakt“?

Klienti, kteří neodsouhlasí s registrací svého čísla mobilu do registru ČNB, nebudou moci platbu na kontakt přijímat. V tom případě se platební příkaz na jejich účet neuskuteční a posílané peníze jim nepřijdou.

Lidé, kteří mají více účtů, si mohou pro tento účel vybrat pouze jeden z nich. Přesněji řečeno: k jednomu telefonnímu číslu bude totiž možné přiřadit jenom jedno číslo účtu. Pokud ale někdo má více telefonů, pak je možné propojit jedno telefonní číslo s jedním číslem účtu.

Na druhou stranu bude možné, aby s jedním číslem účtu bylo propojeno více telefonních čísel. Typickým příkladem jsou manželé, kteří společně využívají jeden bankovní účet, ale každý má svůj mobil.

Po zadání platby se banka odesílatele spojí s registrem ČNB a pokud je telefonní číslo příjemce platby spárované s číslem jeho bankovního účtu, získá banka číslo konta, na který pak platbu odešle.

Samotnému odesílateli se před odsouhlasením platby ukáže i název účtu příjemce, což je zpravidla jméno a příjmení, aby si ověřit správnost údajů. Odesílatel tak ještě před definitivním potvrzením uvidí, komu peníze posílá – alespoň podle názvu účtu, což snižuje riziko, že omylem pošle peníze na jiný účet. Je to i vylepšení oproti standardním převodům na číslo účtu, kde jméno příjemce ukážou jen některé banky (a jen v některých případech).

Platba na kontakt Air BankFoto: Air Bank

Novinka v aplikaci Air Bank.

O chystané inovaci jsme na webu Peníze.cz poprvé psali už v únoru 2021. Bankovní asociace tehdy odhadovala spuštění v prvním čtvrtletí roku 2022. Loni v červnu pak předpokládala, že k ostrému startu dojde začátkem letošního roku. Zpoždění podle zdrojů z bank způsobilo poměrně obtížné dolaďování podmínek jak mezi jednotlivými finančními domy, tak i s ČNB.

V posledních letech se už rozšířila jiná alternativa, která zrychlila a zjednodušila zadávání platebních údajů: Příjemce si může v elektronickém bankovnictví vygenerovat QR kód a pošle ho (nebo hned ukáže) odesílateli. Ten si ho načte mobilem a vyplní se mu všechny údaje k platbě. Někteří obchodníci využívají QR kódy i jako levnější náhradu platby kartou.

I tak by se služba podle listopadového průzkumu agentury Ipsos pro ČBA by mohla prosadit. Více než čtyřicet procent dotázaných uvedlo, že by ji chtělo využívat. Čtvrtina lidí řekla, že novou službu by využívala na převody do jednoho tisíce korun. Zkušenost se spletením čísla bankovního účtu má podle průzkumu téměř čtyřicet procent lidí, což by také zájem o novinku mohlo povzbudit.

Jak vybrat nejvýhodnější půjčku? Snadno!

Srovnáme parametry včetně sazeb a najdeme tu nejvýhodnější a nejtransparentnější půjčku. Ať konsolidujete, či hledáte novou.

Banky touto novinkou mimo jiné reagují na konkurenci fintechových společností – platby na číslo mobilu nabízí například aplikace Revolut.

Platbu na telefonní kontakty už několik let umožňuje mobilní aplikace Banky Creditas. K jejímu využití je však zatím potřeba, aby obě strany – odesílatel i příjemce – měly aplikaci Creditas Banking a současně účet v Creditas. Ke společnému projektu Platby na kontakt se Creditas chce také připojit, ale vzhledem k chystané fúzi s Max bankou to bude později. Podle dřívějších informací snad během příštího roku.

Vlastní řešení měla skoro deset let také mBank ve své mobilní aplikaci, nedávno ho ale zrušila. Její klienti mohli posílat jen částky do dvou tisíc korun a maximálně tři platby denně. Po autorizaci platby se odeslala příjemci platby SMS zpráva s odkazem na provedení platby – na odkaz musel do 15 dnů kliknout. „mBank nabízela odesílání plateb na mobil už od února 2014, které vyvinula samostatně, ve vlastní režii. Vzhledem k nízkému zájmu klientů se banka rozhodla tento způsob platby od října 2023 již nenabízet,“ říká mluvčí Kristýna Dolejšová. 

Do společné inovace plateb na kontakt, která teď vznikla napříč bankami, se mBank momentálně zapojit nechystá. „mBank podporuje digitální a online technologie, a proto se bude věnovat moderním metodám placení v online sféře,“ dodává mluvčí bez dalších podrobností.

Podobnou službu nabízela Česká spořitelna v samostatné aplikaci Friends 24, ke konci roku 2021 ji ale ukončila. Platby bylo možné adresovat nejen na číslo mobilu, ale třeba i na e-mail nebo Facebook Messengeru.

Směrem k rozšíření právě o další kontakty v mobilu jdou i úvahy o možném budoucím vývoji Platby na kontakt, bližší podrobnosti ale zatím zástupci bank neuvedli.

Ve hře je také rozšíření plateb na číslo mobilu pro právnické osoby, tedy především firmy.  „Rozšíření služby i na skupinu z řad firemních klientů je jednou z dalších možností, kam by se platby na kontakt mohly ubírat,“ potvrzuje Tomáš Hládek, expert České bankovní asociace na platební styk.

Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Eura pošlete rychleji. Okamžité SEPA platby budou povinné

29. 11. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Eura pošlete rychleji. Okamžité SEPA platby budou povinné

Evropská unie chce zrychlit převody eur – nejdříve v eurozóně, pak i v dalších členských státech. Schválení nového nařízení se přiblížilo.

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

27. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ může vyplatit věřitelům zkrachovalé banky zhruba 57 miliard korun formou částečného rozvrhu. Schválil to insolvenční soud v pondělí 13. listopadu,... celý článek

Snadné ověření přes bankovní identitu už nabízí i mBank

13. 11. 2023 | Petr Kučera

Snadné ověření přes bankovní identitu už nabízí i mBank

Ověřit totožnost přes bankovní identitu směrem ke státu a úřadům už mohou i klienti mBank. Přidala se tak k devíti bankám, které službu „digitální občanky“ nabídly už dříve.

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

6. 11. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Hledáte starší platbu? Porovnali jsme, jak daleko vás banky pustí

Můžete v roce 2023 snadno najít platbu z roku 2020? Délka takzvané transakční historie se u bank výrazně liší. Dobrou zprávou je, že v posledních letech se prodlužuje.

Partners Financial Services