Platební nálepky končí v další bance. Zůstanou v poslední

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 13. 3. 2023
Platební nálepky končí v další bance. Zůstanou v poslední

Zdroj: Shutterstock

Hello bank už nebude vydávat nové platební nálepky. Ty stávající je možné využívat až do konce jejich vyznačené platnosti.

„Místo platebních nálepek už většina našich klientů raději platí mobilem pomocí Apple Pay či Google Pay,“ vysvětluje Hello bank v oznámení o změně smluvních podmínek. Zmínka o nálepce jako jednom z platebních prostředků sice zmizí z podmínek až od 10. května, v praxi už je ale banka nenabízí. Vydávání a obnovu nálepek postupně ukončuje od loňska.

Platební nálepky pro nové zájemce nabízí bez omezení už jenom jediná banka: mBank. „Prozatím jejich rušení neplánujeme, avšak do budoucna ho nevylučujeme,“ říká její mluvčí Kristýna Dolejšová. 

Aktuálně mBank eviduje zhruba 12 tisíc aktivních nálepek, z toho čtyři tisíce jsou vydané k dětským nebo studentským účtům. „Klienti jimi měsíčně stabilně realizují transakce za zhruba 20 milionů korun,“ dodává mluvčí.

K dětským účtům nabízí novou nálepku ještě Air Bank. Dospělým klientům sice vydá nálepku při konci její platnosti (nebo náhradní nálepku), zcela noví zájemci od 18 let věku si už ale nálepku v Air Bank nesjednají.

S nálepkami jako první skončila Moneta Money Bank, kdysi jejich průkopník. Už od července 2019 přestala nejen vydávat nové, ale předčasně také ukončila fungování těch stávajících.

Raiffeisenbank přestala vydávat nové nálepky od roku 2020. ČSOB skončila s vydáváním a obnovou nálepek v listopadu 2020. Česká spořitelna se přidala od ledna 2021 – už tehdy je používal zlomek klientů: podle čísel z léta 2020 fungovalo zhruba 10 tisíc nálepek, z toho aktivních byla asi polovina. V lednu 2022 ukončila vydávání nových nálepek Banka Creditas.

Revoluce!

Zdroj: Shutterstock

Letos je to dvacet let, co v Česku začal přechod platebních karet na čipovou technologii EMV. Ta byla bezpečnější i rychlejší než karty s magnetickým proužkem. Projděte si retro fotky a vzpomínky pamětníků!

„Chytrá karta“ slaví narozeniny. Přinesla novou éru placení

Platební nálepky, vydávané jako doplněk ke kartám Mastercard a později i Visa, končí po pouhých deseti letech existence.

V Česku s nimi jako první začala v roce 2011 Citibank. Technologie zvaná PayPass tehdy zaujala bezkontaktním řešením. I klasické platební karty totiž bylo před deseti lety nutné vkládat do terminálu a zadávat PIN při každé platbě. S první bezkontaktní kartou v Česku přišla Citibank krátce před nálepkou – v červnu 2011. Majitelé je mohli uplatnit prakticky jen v zahraničí, protože terminály v tuzemsku to tehdy neuměly.

Situace se začala měnit od podzimu 2011, kdy s bezkontaktními kartami a terminály u obchodníků přišla Česká spořitelna, a tím se bezkontaktní platby mohly na trhu rychleji prosadit. Vzhledem k tomu, že tehdy většina mobilů neumožňovala bezkontaktní placení, byly nálepky zajímavou inovací. Bylo je možné nalepit na telefon, na klíčenku či na jiný předmět, který má člověk často u sebe. Pro část klientů mohla být výhodná i nálepka jako dodatková karta: Nemusí zvlášť hlídat kartu (nebo mobil), což ocení i děti. Nebo se s nimi dá platit, když se vám vybije telefon. Nemluvě o lidech, kteří nemají smartphone nebo platební aplikaci.

Některé banky – Komerční banka, Equa, Fio, UniCredit nebo Sberbank – s vydáváním nálepek nikdy nezačaly. „Bezkontaktní nálepky jsme nikdy nenabízeli, ani jsme jejich zavedení neplánovali. Považovali jsme je za slepou cestu, a naopak jsme se soustředili na cílová řešení jako jsou Google Pay a Apple Pay,“ zdůvodnil už před lety tuto strategii Michal Teubner, mluvčí Komerční banky.

Pamatujete? Retro galerie

Popisky a autory fotek najdete uvnitř galerie.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

Česká spořitelna v noci z pátku 9. února na sobotu 10. února dočasně odstaví systém George. V mobilu ani na webu nebude dostupný od páteční 23. hodiny do sobotní osmé hodiny ranní.

Banky rozdají tisíce, startují nové akce pro klienty

6. 2. 2024 | Petr Kučera

Banky rozdají tisíce, startují nové akce pro klienty

Raiffeisenbank, Creditas, ČSOB, UniCredit a Skip Pay lákají na odměny za aktivní využívání služeb nebo sjednání nového účtu. Některé odměny získá každý při splnění podmínek, u jiných... celý článek

KB mění pojištění karet. Za vylepšení si klienti připlatí

1. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

KB mění pojištění karet. Za vylepšení si klienti připlatí

Pojištění Merlin, které využívá zhruba třetina majitelů platebních karet od Komerční banky, postupně nahradí nová služba nazvaná Extra služba Bezpečí. Přinese vyšší krytí, ovšem bude... celý článek

Pár kliků a úspory jsou pryč. Podvodníci mají nový rekord

30. 1. 2024 | Olga Skalková

Pár kliků a úspory jsou pryč. Podvodníci mají nový rekord

Intenzita pokusů o získání hesel k bankovním účtům a k platební kartě nebo dokonce o přesvědčení lidí, aby sami podvodníkům poslali peníze, zesiluje. Banky loni napočítaly celkem 69... celý článek

Spořitelna spouští novinku, která má lidem pomoct s rezervou

29. 1. 2024 | Petr Kučera | 5 komentářů

Spořitelna spouští novinku, která má lidem pomoct s rezervou

Česká spořitelna spouští v ostrém provozu službu Platím a spořím. Jejím základem je zaokrouhlování plateb kartou – rozdíl mezi skutečně zaplacenou a zaokrouhlenou částkou jde na spořicí... celý článek

Partners Financial Services