Raiffeisenbank zavede denní limity pro odchozí platby

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 10. 3. 2023 | 5 komentářů
Raiffeisenbank zavede denní limity pro odchozí platby

Zdroj: Ioannis7 / Shutterstock.com

Raiffeisenbank zavede denní limity pro odchozí transakce z internetového a mobilního bankovnictví. Důvodem je zvýšení bezpečnosti online plateb. Novinka je součástí chystané změny obchodních podmínek od 10. května.

Naprostou většinu klientů by zavedení těchto limitů nemělo v praxi nijak omezit. Naopak: na rozdíl od dosavadního stavu získají možnost, aby si limity odchozích plateb nastavili (a případně i měnili) podle svého uvážení – podobně, jako to už funguje u nastavení platebních karet.

Běžným klientům z řad fyzických osob nastaví banka pro začátek limit 300 tisíc korun denně, upřesnila webu Peníze.cz. Zájemci si ho budou moct přes internetové bankovnictví nebo mobilní aplikaci snadno změnit, a to až do výše dvou a půl milionu korun.

Klienti privátního bankovnictví dostanou výchozí limit pět milionů denně, elektronicky si ho mohou zvýšit až do stropu 15 milionů. Ještě vyšší limity budou pro podnikatele a menší firmy, podrobně to ukazuje tabulka.

Limity Raiffeisenbank pro odchozí platby

Skupina klientůNastavený limitMožné navýšení elektronicky
Fyzické osoby300 000 Kč2 500 000 Kč
Privátní bankovnictví (FWR)5 000 000 Kč15 000 000 Kč
Podnikatelé a malé firmy5 000 000 Kč30 000 000 Kč
Korporátní bankovnictvíbez limitubez limitu
Zdroj: Raiffeisenbank

Do denního limitu se budou počítat platební příkazy zadané přes internetové nebo mobilní bankovnictví (a takzvané nepřímo dané platební příkazy). Nepočítají se platby kartou, převody mezi vlastními účty klienta, úhrady závazků vůči bance a dalším členům skupiny Raiffeisen nebo platby, jejichž příjemce je státní instituce.

Podobné limity na odchozí transakce už dříve zavedla většina dalších bank v Česku. Mezi těmi většími zůstává výjimkou Fio: maximální výši platby zadané v elektronickém bankovnictví nijak neomezuje; pokud si to však klient přeje, může si limit nastavit (denní, týdenní nebo i měsíční) na kterékoliv pobočce.

Například ČSOB má při ověření plateb přes mobilní aplikaci Smart klíč přednastavený denní limit 50 tisíc, klient si ho může elektronicky zvýšit na 300 tisíc, nad tento strop musí zavolat nebo osobně přijít do banky – maximální limit je pak pět milionů. Při ověřování přes SMS kód je strop nižší, naopak vyšší je při použití certifikátu na čipové kartě.

Jde na běžných účtech ušetřit? Ano!

Vyberte si účet s výhodnějšími podmínkami a ušetřete až pár stovek měsíčně. Ať jste podnikatel, soukromá osoba nebo student.

Běžní klienti České spořitelny si mohou denní limit zvýšit elektronicky přes George až na jeden milion korun. Moneta umožňuje nastavit si jak denní, tak týdenní limit: denní je standardně 50 tisíc, elektronicky si ho lze zvýšit do dvou milionů; týdenní limity mohou být neomezené.

Air Bank má základní denní limit 300 tisíc odděleně pro internetové i mobilní bankovnictví, bez návštěvy pobočky si ho lze zvýšit až na pět milionů. A například Komerční banka nastavuje základní limit na pobočce, elektronicky si ho může klient zvýšit pouze dočasně (na jeden den), případnou trvalou změnu je potřeba zařídit na pobočce.

Raiffeisenbank podle nových obchodních podmínek může jednostranně snížit denní limit až na nulu, pokud dojde k „důvodnému závěru o existenci rizika vzniku škody na straně klienta“. O takovém opatření pak klienta bude informovat. Podobnou pojistku mají také další banky, kromě odchozích transakcí je běžná hlavně u platebních karet.

Když už jsme u karet: na jejich dosavadním nastavení v Raiffeisenbank se nic nemění. Klient si tedy dál může určit a měnit jejich týdenní limity – ne denní. Na týdenní limity přešli loni v listopadu i bývalí klienti Equa bank, která předtím umožňovala denní nastavení.

Limity pro platby kartou

bankamožnost nastavení limitu
Česká spořitelnadenní
ČSOBtýdenní
Komerční bankatýdenní
Raiffeisenbanktýdenní
Monetadenní
Fio bankadenní i týdenní
Air Banktýdenní
UniCreditdenní
mBankdenní
Hello bankdenní
Creditastýdenní
Trinity Banknemá karty
Max bankatýdenní
Zdroj: Peníze.cz (možnosti nastavení v elektronickém bankovnictví)

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+25
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Raiffeisenbank vylepší Aktivní účet pro nové klienty

27. 5. 2024 | Petr Kučera

Raiffeisenbank vylepší Aktivní účet pro nové klienty

Raiffeisenbank dočasně vylepšila svůj Aktivní účet. Lidé, kteří ho začnou nově využívat, získají na jeden rok zdarma zlatou debetní kartu a službu RB směnárna.

ČSOB vylepší pojištění nákupu, když platíte kreditkou

23. 5. 2024 | Petr Kučera

ČSOB vylepší pojištění nákupu, když platíte kreditkou

ČSOB od července změní některé podmínky pro pojištění ochrany nákupu a prodloužené záruky, které nabízí jako součást služeb ke kreditní kartě.

Partners Banka a Rohlík odmění společné klienty. Ušetří za prémiové služby

20. 5. 2024 | Petr Kučera

Partners Banka a Rohlík odmění společné klienty. Ušetří za prémiové služby

Nová Partners Banka startuje spolupráci s Rohlik.cz, největším online obchodem s potravinami. Aktivní klienti mohou získat benefity v hodnotě až 4776 korun za rok.

Česká spořitelna změní úroky na spořicím účtu. Většině lidí klesnou

17. 5. 2024 | Petr Kučera | 4 komentáře

Česká spořitelna změní úroky na spořicím účtu. Většině lidí klesnou

Česká spořitelna změní od 1. června způsob úročení na svém spořicím účtu. Většině klientů zároveň sníží úrokové sazby – reaguje tím na vývoj na trhu a kroky konkurenčních bank.

Ve Sberbank zůstávají miliony korun. Termín pro výplatu se naposledy prodloužil

15. 5. 2024 | redakce Peníze.CZ

Ve Sberbank zůstávají miliony korun. Termín pro výplatu se naposledy prodloužil

Své vklady ze zkrachovalé banky Sberbank CZ zatím získalo asi devět z celkem 15 tisíc věřitelů, a to v celkové výši 52,9 miliardy korun. Stále ale ještě zbývá vyplatit přes 1,9 miliardy... celý článek

Partners Financial Services