Revoluce v posílání eur. Vysoké poplatky končí jako roaming

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 12. 11. 2019 | 12 komentářů
Zálohu na dovolenou v rakouském penzionu pošlete z účtu bez příplatku. Většina bank v Česku už oznámila klientům, jak se vypořádá s unijním nařízením ohledně výrazného zlevnění europlateb.
Revoluce v posílání eur. Vysoké poplatky končí jako roaming

Vysoké ceny za převody eur teď končí stejně, jako před pár lety zmizely roamingové poplatky za telefonování.

Evropská unie loni rozhodla, že poplatky za zahraniční platby v eurech v rámci EU musí klesnout na úroveň tuzemských transakcí v národní měně. Unijní nařízení se tentokrát týká nejenom spotřebitelů, ale i podnikatelů.

K velkému třesku musí dojít nejpozději od letošního 15. prosince. Většina bank v Česku už oznámila klientům, že poplatek za europlatby buď úplně zruší, nebo sníží na zhruba pět až šest korun.

Dosavadní vysoké ceny za převody eur nejsou specialitou českých bank. Evropská komise uvádí, že poplatky za obyčejný převod v některých členských státech mimo eurozónu můžou být astronomické – za převod pouhých deseti eur si běžný spotřebitel připlácel až 24 eur (v Česku až 250 korun). Komise to považuje za překážku pro jednotný trh, typicky při nákupu zboží a služeb.

Kurzy měn na Peníze.cz

Směna je život!

Chcete vyměnit peníze nebo nakoupit v zahraničním obchodě? Jedete do ciziny a nevíte, kolik místních peněz dostanete za svoje koruny? Máte zainvestováno v cizí měně a zajímá vás kurz eura, kurz dolaru nebo třeba kurz švýcarského franku? Máme čerstvý kurzovní lístek, který každý den zveřejňuje Česká národní banka, i kurzovní lístky českých bank.

Kurzy měn na Peníze.cz

Pokud se chystáte do země, jejíž měnu běžně v bance ani směnárně nekoupíte, dobře vám pro orientaci poslouží

Kurzy exotických měn na Peníze.cz

Cenový strop už několik let omezuje platby uvnitř eurozóny, tedy mezi státy platícími eurem. Nově se rozšiřuje na spotřebitele i podniky v rámci Jednotné oblasti pro platby v eurech (podle názvu Single Euro Payments Area vznikla zkratka SEPA označující převody eur v rámci téhle oblasti).

Vedle členských států EU sem patří země Evropského hospodářského prostoru a některé další – třeba Švýcarsko, Norsko, Island nebo Lichtenštejnsko. Jednodušší je popsat, které státy do systému SEPA zatím nepatří: Srbsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Makedonie, Albánie, Kosovo, Ukrajina, Bělorusko, Rusko, Moldavsko nebo Turecko.

Většina bank nespěchá

U snadno dostupných běžných účtů zrušila příplatek za europlatby jako první už začátku letošního roku mBank. A protože tuzemské převody jsou u ní zadarmo, neúčtuje žádný poplatek ani za převody eur. V dubnu se přidala Fio banka, také u ní mohli klienti posílat eura bez poplatku už před letní dovolenou.

Prvenství můžeme připsat i Expobank. Její Neo účet měl SEPA platby zdarma od loňského spuštění. Původně se za něj měl platit měsíční paušál 100 korun, banka ho ale dočasně odpouštěla a v první polovině letošního roku zrušila úplně.

Další banky nabízely bezplatné nebo levnější převody eur jenom v rámci lepších variant účtů, u nichž klient musí platit měsíční paušál nebo splnit jiné podmínky. Zřejmě nejjednodušší to bylo u Air Bank: Její Velký tarif za 100 korun měsíčně obsahuje neomezený počet SEPA transakcí bez příplatku.

Do bank vidíme!

Většina změn v ceníku začne platit 1. ledna. Už od poloviny prosince ale banka musí zrušit příplatky za převody eur v rámci EU.

Změny v Raiffeisenbank: Zdraží nálepky, přicházejí okamžité platby i Apple Pay


Některé poplatky klesnou, jiné stoupnou. Obojí výrazně. Zajímat vás to může, přestože zatím nejste klientem: díky velkorysé odměně, na níž banka láká v nové kampani, možná budete. A dočkáte se i mobilních plateb s Androidem nebo okamžitých převodů v řádu vteřin.

UniCredit mění ceník, láká na 2000 Kč a spustí Google Pay


Banka Creditas obhajuje komplikovaný způsob úročení tím, že ČNB zpřísnila regulaci spořicích účtů. Prozkoumali jsme, jaká platí pravidla.

Úrok na spořicím účtu už nejde rychle snížit. Proto se podmínky komplikují

Žádná další banka nevyužila šanci získat marketingovou výhodu a zrušit příplatky ještě před letní sezónou. Nejrychlejší z těch zbylých – ČSOB včetně Poštovní spořitelny – snížila ceny od 1. listopadu, od zítřka se přidává Hello bank.

Řada bank bude dosavadní poplatky účtovat až do posledního možného dne, který jim unijní nařízení dovoluje. Neoficiální vysvětlení je všude stejné: Dřívějším zlevněním bychom se připravili o zisk. Nejde ani tak o běžné (retailové) klienty, ale o podnikatele či firmy, u nichž je počet eurových plateb výrazně vyšší – stejně jako případná ztráta banky. Přestože bankám nic nebránilo, aby v létě snížily ceny zatím jen pro drobné klienty a teprve v prosinci i pro zbývající.

Zajímavostí je Oberbank, která nový sazebník zavádí dokonce až od 16. prosince. Ke snížení cen má přitom podle unijního nařízení dojít od 15. prosince.

Některé banky – Air Bank či Creditas – zatím klientům přesný termín neoznámily. Protože jde o zlevnění, tedy změny ve prospěch klientů, nemusí to dělat s dvouměsíčním předstihem. U obou klesne poplatek na nulu – u Air Bank od 1. prosince, u Creditas od 15. prosince.

Ne všude to bude zadarmo

Evropská komise nenařizuje, že převody eur musí být nově úplně zadarmo. Stačí, když SEPA platby nebudou dražší než tuzemské transakce v národní měně. Jinými slovy tedy musí skončit příplatek k ceně běžných domácích plateb.

Poplatky za SEPA převody pro drobné klienty

BankaStav na konci srpna (odchozí/příchozí platba)Změna na podzim (odchozí/příchozí)
mBank0 Kč0 Kč (zlevnila už na začátku roku)
Fio banka0 Kč0 Kč (zlevnila už v dubnu)
Expobank (Neo účet) 0 Kč *0 Kč * (v červnu zrušila paušál za účet)
Air Bank 25 Kč nebo 0 Kč **0 Kč (u Malého tarifu zlevní od 1. prosince)
Banka Creditas50 Kč / 15 Kč0 Kč (od 15. prosince) 
Hello bank80 Kč / 0 Kč0 Kč (od 13. listopadu) 
Trinity Bank89 Kč / 49 Kč0 Kč (od 15. prosince)
Equa bank99 Kč / 9 Kč0 Kč (od 7. prosince)
Waldviertler Sparkasse100 Kč / 100 Kč3 Kč / 0 Kč **** (od 15. prosince)
J&T Banka150 Kč / 100 Kč0 Kč (od 15. prosince)
Komerční banka195 Kč / 145 Kč6 Kč / 0 Kč ***** (od 15. prosince)
Česká spořitelna220 Kč /100 Kč0 Kč u služby Moje zdravé finance, jinak 7 Kč (od 15. prosince) 
Moneta Money Bank220 Kč /100 Kč0 Kč (od 1. prosince) 
Raiffeisenbank 220 Kč /200 Kč *** 0 Kč (od 15. prosince) 
ČSOB (Poštovní spořitelna)250 Kč /150 Kč5 Kč (od 1. listopadu)
Oberbank250 Kč / 200 Kč4 Kč / 6 Kč (od 16. prosince) 
Sberbank250 Kč / 150 Kč0 Kč kromě Fér konta Mini, kde bude 5 Kč za odchozí (od 15. prosince)
UniCredit Bank250 Kč / 200 Kč6 Kč  (od 1. prosince)

Jde o elektronicky zadané příkazy při využívání účtu, která teď banka nabízí lidem jako základní (standardní).

Poznámky:

* zdarma jsou u Neo účtu; u konta nazvaného Běžný účet bude od 15. prosince poplatek 5 Kč za odchozí i příchozí SEPA platbu (doteď u Běžného účtu stála odchozí 0,7 % z převáděné částky, min. 350 Kč a max. 1900 Kč, příchozí 200 Kč do částky 12 500 eur, nad tuto částku za stejnou cenu jako odchozí) 

** s Malým tarifem (bez poplatku za vedení) byly za 25 Kč; s Velkým tarifem (paušál 100 Kč měsíčně) zdarma

*** jde o základní cenu, která beze zbytku platila u eKonta Smart; u „výkonnějšího“ (a dražšího) eKonta Komplet byla jedna příchozí či odchozí SEPA platba v měsíci zdarma; u „nejvýkonnějšího“ (a nejdražšího) eKonta Exclusive byly příchozí SEPA platby v ceně balíčku

**** u tarifu VIP Populár s paušálem 105 Kč (při měsíčním příjmu aspoň 30 000 Kč) jsou zdarma i odchozí platby

***** 6 Kč za odchozí platbu ukonta MůjÚčet (u kont MůjÚčet Plus, MůjÚčet Gold a Top nabídka bude zadarmo v rámci měsíčního paušálu)

Díky tomu, že většina českých bank nabízí tuzemské převody bez poplatku, budou zadarmo i europlatby. Zůstanou ale výjimky.

Klienti ČSOB mají dál platit pět korun. Právě to je totiž u ČSOB základní cena pro odchozí tuzemské platby, přestože v praxi je má řada klientů zadarmo v rámci balíčku. ČSOB nabízí drobným klientům Plus konto, obsahující neomezený počet tuzemských převodů. Konto sice podle ceníku přijde na 69 korun měsíčně, bez poplatku na něj ale dosáhne každý, kdo si na účet pošle aspoň 10 tisíc korun měsíčně (některé skupiny klientů i méně).

Zobněte si ještě

Většina oslovených klientů – tedy s pravidelným příjmem na účet aspoň 50 tisíc měsíčně – může přechodem na nové konto vydělat.

Máte Prémiový účet. Raiffka převede klienty, část se bojí zdražení


Mladší banky chtějí ušetřit. Vysoké poplatky za výběr z cizích bankomatů zatím klientům dotují.

Hello bank spouští vlastní bankomaty. Chystá je i Equa


Nemusíte hned měnit banku. Stačí, když si nový účet u konkurence jenom vyzkoušíte. Víme, kde teď odměnu získáte jednoduše a na co si dát pozor.

Jak si přilepšit před Vánoci: Nové bonusy za vyzkoušení účtu


O letošních novinkách i dalších plánech jsme mluvili s Filipem Zavřelem, vedoucím Oddělení každodenních služeb Air Bank.

Plány Air Bank: Google Pay ještě letos, investice zatím ne


Mezinárodní platby čeká modernizace. Budou rychlé, dohledatelné a přesné. I v Česku už se na změnách pracuje.

Banky vylepšují platby do ciziny. Přes celý svět dorazí za pár minut

Podobně je to v UniCredit Bank. Uživatelé jejího U konta sice mají tuzemské převody zadarmo (paušál za účet neplatí, když jim na něj přijde aspoň 12 tisíc korun za měsíc), oficiální poplatek za převod korun do jiné tuzemské banky je ale podle sazebníku šest korun – a ten také zůstává rozhodující pro novou cenu za převody eur. UniCredit kvůli tomu zvýšila i některé dosud nižší ceníkové položky: Odchozí korunové převody v rámci banky doteď stály tři koruny, příchozí byly zadarmo – nově budou formálně za šest korun.

Šest korun si za odeslání eur strhne i Komerční banka, která stejný poplatek u základního konta MůjÚčet vybírá také za tuzemské převody. U lepších variant konta – s měsíčním paušálem – jsou SEPA převody v ceně.

Na konkrétním typu účtu hodně záleží také v České spořitelně. Lidé, kteří mají službu Moje zdravé finance (což je zhruba polovina klientů), budou mít europlatby zadarmo, ostatní za sedm korun – tedy stejně jako tuzemské převody. A s poplatkem dál počítá i nejúspornější tarif Mini u Sberbank.

Netradiční přístup zvolila Oberbank, která bude vybírat čtyři koruny za odchozí a šest korun za příchozí europlatbu. U většiny konkurentů byly přitom doteď odchozí platby dražší než ty příchozí.

Bez triků

Banky snížily poplatky férově a bez triků. Ani během roku, ani teď na jeho konci nepřistoupily k formálnímu zvýšení poplatku za tuzemské převody, aby pak na jeho (vyšší) úroveň mohly snížit ceny těch eurových.

Klientům pomáhá i silná konkurence. Zatím není ve větší míře vidět ani to, že by si banky chtěly hned kompenzovat ztracené příjmy někde jinde. Jiné zahraniční převody (mimo Evropu, případně jiných měn v rámci EU nebo eur mimo oblast SEPA) sice dál zůstávají drahé, dosavadní poplatky v řádech stovek korun se ale nezvyšují.

Nicméně třeba u Raiffeisenbank se od prosince prodraží platby „exotickými“ měnami. Pro transakce kartami v zahraničních měnách, které nejsou uvedeny v jejím kurzovním lístku, použije banka pro převod do korun aktuální směnný kurz společnosti Mastercard či Visa nově navýšený o kurzovní přirážku ve výši 2,5 %.

Další banky například dál omezují bonusové programy u kreditních karet, což je ale obecnější trend, který nutně nesouvisí jenom s výpadkem příjmů za SEPA platby.

Klienty naopak potěší Komerční banka, která sníží i poplatky za výběr z bankomatů v Evropě. Klesnou na stejnou úroveň jako za výběr z bankomatů jiných bank v Česku.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+34
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 11. 2019 12:40, xls

Asi takhle nějak vidím dělicí čáru bez použitelnými bankami a ostatními.

+6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

29. 2. 2024 | Olga Skalková | 2 komentáře

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

Evropská unie chystá balíček zvaný PSD3/PSR. Má zlepšit ochranu a bezpečnost spotřebitelů. O novinkách, jejichž definitivní podoba teprve vzniká, mluví v rozhovoru europoslanec Ondřej... celý článek

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

27. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

Síť bankomatů Euronet v Česku strhává lidem poplatek za službu, kterou si ve skutečnosti neobjednali – nebo ji nakonec ani nedostali. Některým velkým bankám se takové klamání jejich... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

Klienti Komerční banky už nebudou moct zadávat platební příkazy a využívat další služby přes telefonního bankéře. Už dříve tuto službu zrušily UniCredit Bank a ČSOB.

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

20. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

Pozůstalí ani notáři zatím nemají k dispozici nástroj, který by našel všechny bankovní účty zemřelého. Aspoň částečné vylepšení má přinést nová platforma, kterou chystají Notářská komora... celý článek

Partners Financial Services