Sociální a zdravotní pojištění OSVČ. Jak teď na platby a zálohy

Petr Kučera | rubrika: Jak na to | 27. 3. 2020 | 12 komentářů
Už je to černé na bílém. Dvě novely, které podnikatelům odpouštějí přinejmenším část sociálního a zdravotního pojištění, dnes vyšly ve Sbírce zákonů. Co ve skutečnosti mění? Projděte si odpovědi na časté otázky.
Sociální a zdravotní pojištění OSVČ. Jak teď na platby a zálohy

Co teď jako OSVČ nemusím platit?

Všichni živnostníci a další podnikatelé nemusí od března do srpna 2020 platit zálohy na sociální (důchodové) a zdravotní pojištění. Nezáleží ani na tom, zda měli platit jenom minimální, nebo vyšší zálohy.

Stát zcela odpustil platby do výše minimálních záloh. Nebudou se tedy muset doplácet ani při podání přehledů o příjmech a výdajích za rok 2020 (v první polovině roku 2021). Doplatíte jenom případný rozdíl mezi minimální zálohou a výší pojistného, která vám vyjde podle skutečného zisku za rok 2020.

Kdo nemusí platit zálohy? Jaké jsou podmínky?

Odpuštění záloh i samotných plateb vyplývá přímo ze zákona. Je tedy automatické, a to pro všechny – bez ohledu na formu, rozsah nebo obor podnikání. Není potřeba prokazovat, že vaše podnikání je přímo či nepřímo ovlivněno dopady epidemie koronaviru.

Nemusíte to nikam hlásit. Jednoduše tedy nemusíte platit sociální a zdravotní pojištění za březen až srpen.

Odpustí se jenom zálohy, ale pak to budu muset doplatit?

Ještě jednou: Opravdu nejde jenom o odpuštění záloh. Platby sociálního pojištění za březen až září – do výše minimálních záloh – nebudete muset doplácet ani v budoucnu. Doplatíte jenom případný rozdíl mezi minimální zálohou a výší pojistného, která vám vyjde podle skutečného zisku za rok 2020.

Týká se to i vedlejší činnosti?

Ano, týká se to hlavní i vedlejší činnosti. A nezáleží na tom, zda jste živnostník, zemědělec, zda máte příjmy z pronájmu, autorské činnosti nebo jiného podnikání.

Co když jsem už zálohu za březen zaplatil(a)?

Automaticky se použije na září, považuje se tedy za předplacenou platbu (zálohu). Jestliže však máte u správy sociálního zabezpečení nebo zdravotní pojišťovny nějaké nedoplatky, použije se přednostně na ně.

Kolik tím ušetřím?

Minimální záloha (platba) při hlavní činnosti je 2544 korun na sociální a 2352 korun na zdravotní pojištění. Za šest měsíců tedy podnikatelé ušetří skoro 30 tisíc korun.

Budu mít kvůli tomu nižší důchod?

Ne. Doba od března do srpna se bude dál započítávat pro nárok na důchod, resp. jeho výpočet. V budoucnu k ní tedy stát přihlédne stejně, jako kdybyste sociální pojištění za březen až srpen zaplatili.

Kdy doplatím rozdíl, když mi vycházejí vyšší než minimální zálohy?

V první polovině roku 2021, tedy při podání přehledů o příjmech a výdajích za rok 2020. Za březen až srpen 2020 půjde jenom o rozdíl mezi minimální zálohou a skutečnou výší pojistného podle vašeho zisku za rok 2020.

Jde o návrh, nebo už je to definitivně potvrzené?

Obě novely – jedna ohledně sociálního a druhá ohledně zdravotního pojištění – jsou definitivně schválené a už vyšly i ve Sbírce zákonů.

O kolik kvůli tomu přijde stát?

U sociálního pojištění by mělo jít o 15 miliard, u zdravotního o devět miliard korun – tedy celkem 24 miliard v součtu za březen až srpen. Nelze ale takhle jednoduše říct, že na tom stát prodělá.

Kdyby totiž podnikatelům nepomohl a nechal je zkrachovat, doplatil by na to v budoucnu: Klesly by příjmy z daní i pojistného a naopak by stouply výdaje na sociální dávky, podporu v nezaměstnanosti a podobně, mohlo by dojít i k problémům s dostupností některých služeb a zboží.

S námi přiznání nebolí

Skřipeček

Potřebujete vyplnit daňové přiznání? Rychle, spolehlivě a bezbolestně? Máme řešení!

Opravdu nemusím nic platit? Jak je to s nemocenským pojištěním?

Tady pozor. Pokud si dobrovolně platíte nemocenské pojištění, plaťte ho dál v běžném termínu. Schválené úlevy se ho nijak netýkají. Minimální pojistné pro OSVČ (nepovinné) dál dělá 126 korun měsíčně.

Do kdy musím podat přehled pro ČSSZ za rok 2019?

Základní termín zůstává 4. května 2020 (standardně 2. května, letos to však vychází na víkend, proto se posouvá na nejbližší pracovní den). Česká správa sociálního zabezpečení už ale ujistila, že promine sankce za případné zpoždění až do 3. srpna.

Je to tedy podobné jako s daňovým přiznáním: V praxi ledy přiznání i přehled odevzdat až o tři měsíce později, totéž se týká i samotné platby.

Do kdy musím podat přehled pro zdravotní pojišťovnu za rok 2019?

Také u zdravotního pojištění stačí podat přehled o tři měsíce později než obvykle. Stačí tedy do 3. srpna 2020. V tomhle případě dochází dokonce k posunu samotného termínu pro podání přehledu, a to přímo ze zákona. Nejde tedy jenom o odpuštění případných sankcí.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+997
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 3. 2020 11:07, Jarda

Budu-li platit zálohy za březen až srpen ve standatdní výši, která mi byla vypočtena. Vyšši jak minimalni. Bude mi při daňovém přiznání v roce 2021 částka necelych 30 000 vrácena jako přeplatek?

+199
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 3. 2020 23:39, eďa

Vážení, tohle není bezplatná poradna ani ANOfert .... Jste ve válečném stavu WWWIII a smrt nám všem pěkně šlape na paty. Ty co se bojí- kosí , těm, co se nebojí a vidí, radí: "makej, ještě jsem po Tobě nesáhla"

Jasný ??????????????????????????????

-15
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Konec studia. Jak dlouho za vás stát platí zdravotní a sociální pojištění

11. 7. 2022 | Petra Dlouhá | 2 komentáře

Konec studia. Jak dlouho za vás stát platí zdravotní a sociální pojištění

Prázdniny začaly. Pokud jsou to vaše poslední, máme pro vás přehled, kdy si musíte sami začít platit zdravotní pojištění.

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

8. 4. 2022 | Petr Kučera

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

Jaký je letos termín pro odevzdání přehledů pojistného? Do kdy je potřeba zaplatit případný nedoplatek? A jak se prodlužuje lhůta při elektronickém podání daňového přiznání? Vysvětlíme. celý článek

Změna pro OSVČ. Výpis pojistného už nepřijde poštou

2. 2. 2022 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Změna pro OSVČ. Výpis pojistného už nepřijde poštou

Výpis zaplaceného sociální pojištění za loňský rok už osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) letos na začátku února nedorazí. Česká správa sociálního pojištění změnila přístup a... celý článek

Minimální zálohy na pojistné OSVČ výrazně stoupnou

30. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Minimální zálohy na pojistné OSVČ výrazně stoupnou

Nejpozději do 8. února by si podnikatelé měli zkontrolovat platbu zálohy na zdravotní pojištění. Nové minimum se totiž týká hned platby za leden. U sociálního pojištění je ještě čas... celý článek

Sociální pojištění OSVČ 2022. Minimální zálohy a pravidla

1. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Sociální pojištění OSVČ 2022. Minimální zálohy a pravidla

Jak se platí zálohy na důchodové pojištění podnikatelů? Kolik dělá nemocenské pojištění? A co se mění pro rok 2022? Tady je přehled.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.