Sociální a zdravotní pojištění OSVČ. Jak teď na platby a zálohy

Petr Kučera | rubrika: Jak na to | 27. 3. 2020 | 12 komentářů
Už je to černé na bílém. Dvě novely, které podnikatelům odpouštějí přinejmenším část sociálního a zdravotního pojištění, dnes vyšly ve Sbírce zákonů. Co ve skutečnosti mění? Projděte si odpovědi na časté otázky.
Sociální a zdravotní pojištění OSVČ. Jak teď na platby a zálohy

Co teď jako OSVČ nemusím platit?

Všichni živnostníci a další podnikatelé nemusí od března do srpna 2020 platit zálohy na sociální (důchodové) a zdravotní pojištění. Nezáleží ani na tom, zda měli platit jenom minimální, nebo vyšší zálohy.

Stát zcela odpustil platby do výše minimálních záloh. Nebudou se tedy muset doplácet ani při podání přehledů o příjmech a výdajích za rok 2020 (v první polovině roku 2021). Doplatíte jenom případný rozdíl mezi minimální zálohou a výší pojistného, která vám vyjde podle skutečného zisku za rok 2020.

Kdo nemusí platit zálohy? Jaké jsou podmínky?

Odpuštění záloh i samotných plateb vyplývá přímo ze zákona. Je tedy automatické, a to pro všechny – bez ohledu na formu, rozsah nebo obor podnikání. Není potřeba prokazovat, že vaše podnikání je přímo či nepřímo ovlivněno dopady epidemie koronaviru.

Nemusíte to nikam hlásit. Jednoduše tedy nemusíte platit sociální a zdravotní pojištění za březen až srpen.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Odpustí se jenom zálohy, ale pak to budu muset doplatit?

Ještě jednou: Opravdu nejde jenom o odpuštění záloh. Platby sociálního pojištění za březen až září – do výše minimálních záloh – nebudete muset doplácet ani v budoucnu. Doplatíte jenom případný rozdíl mezi minimální zálohou a výší pojistného, která vám vyjde podle skutečného zisku za rok 2020.

Týká se to i vedlejší činnosti?

Ano, týká se to hlavní i vedlejší činnosti. A nezáleží na tom, zda jste živnostník, zemědělec, zda máte příjmy z pronájmu, autorské činnosti nebo jiného podnikání.

Co když jsem už zálohu za březen zaplatil(a)?

Automaticky se použije na září, považuje se tedy za předplacenou platbu (zálohu). Jestliže však máte u správy sociálního zabezpečení nebo zdravotní pojišťovny nějaké nedoplatky, použije se přednostně na ně.

Kolik tím ušetřím?

Minimální záloha (platba) při hlavní činnosti je 2544 korun na sociální a 2352 korun na zdravotní pojištění. Za šest měsíců tedy podnikatelé ušetří skoro 30 tisíc korun.

Budu mít kvůli tomu nižší důchod?

Ne. Doba od března do srpna se bude dál započítávat pro nárok na důchod, resp. jeho výpočet. V budoucnu k ní tedy stát přihlédne stejně, jako kdybyste sociální pojištění za březen až srpen zaplatili.

Kdy doplatím rozdíl, když mi vycházejí vyšší než minimální zálohy?

V první polovině roku 2021, tedy při podání přehledů o příjmech a výdajích za rok 2020. Za březen až srpen 2020 půjde jenom o rozdíl mezi minimální zálohou a skutečnou výší pojistného podle vašeho zisku za rok 2020.

Jde o návrh, nebo už je to definitivně potvrzené?

Obě novely – jedna ohledně sociálního a druhá ohledně zdravotního pojištění – jsou definitivně schválené a už vyšly i ve Sbírce zákonů.

O kolik kvůli tomu přijde stát?

U sociálního pojištění by mělo jít o 15 miliard, u zdravotního o devět miliard korun – tedy celkem 24 miliard v součtu za březen až srpen. Nelze ale takhle jednoduše říct, že na tom stát prodělá.

Kdyby totiž podnikatelům nepomohl a nechal je zkrachovat, doplatil by na to v budoucnu: Klesly by příjmy z daní i pojistného a naopak by stouply výdaje na sociální dávky, podporu v nezaměstnanosti a podobně, mohlo by dojít i k problémům s dostupností některých služeb a zboží.

S námi přiznání nebolí

Skřipeček

Potřebujete vyplnit daňové přiznání? Rychle, spolehlivě a bezbolestně? Máme řešení!

Opravdu nemusím nic platit? Jak je to s nemocenským pojištěním?

Tady pozor. Pokud si dobrovolně platíte nemocenské pojištění, plaťte ho dál v běžném termínu. Schválené úlevy se ho nijak netýkají. Minimální pojistné pro OSVČ (nepovinné) dál dělá 126 korun měsíčně.

Do kdy musím podat přehled pro ČSSZ za rok 2019?

Základní termín zůstává 4. května 2020 (standardně 2. května, letos to však vychází na víkend, proto se posouvá na nejbližší pracovní den). Česká správa sociálního zabezpečení už ale ujistila, že promine sankce za případné zpoždění až do 3. srpna.

Je to tedy podobné jako s daňovým přiznáním: V praxi ledy přiznání i přehled odevzdat až o tři měsíce později, totéž se týká i samotné platby.

Do kdy musím podat přehled pro zdravotní pojišťovnu za rok 2019?

Také u zdravotního pojištění stačí podat přehled o tři měsíce později než obvykle. Stačí tedy do 3. srpna 2020. V tomhle případě dochází dokonce k posunu samotného termínu pro podání přehledu, a to přímo ze zákona. Nejde tedy jenom o odpuštění případných sankcí.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1636
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 3. 2020 11:07, Jarda

Budu-li platit zálohy za březen až srpen ve standatdní výši, která mi byla vypočtena. Vyšši jak minimalni. Bude mi při daňovém přiznání v roce 2021 částka necelych 30 000 vrácena jako přeplatek?

+199
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 3. 2020 23:39, eďa

Vážení, tohle není bezplatná poradna ani ANOfert .... Jste ve válečném stavu WWWIII a smrt nám všem pěkně šlape na paty. Ty co se bojí- kosí , těm, co se nebojí a vidí, radí: "makej, ještě jsem po Tobě nesáhla"

Jasný ??????????????????????????????

-15
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Sleva na zkrácené úvazky ušetřila přes 400 milionů. Mohlo to být víc

29. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Sleva na zkrácené úvazky ušetřila přes 400 milionů. Mohlo to být víc

Novela od února zvýhodnila kratší úvazky u mladých lidí, rodičů či osob starších 55 let. Cílem bylo zvýšit nabídku práce pro tyto dlouhodobě odstrkované skupiny na trhu práce. Náročné... celý článek

Pár kliků a víte, kolik dlužíte. Sociálka spustila novou službu

11. 7. 2023 | Kateřina Hovorková

Pár kliků a víte, kolik dlužíte. Sociálka spustila novou službu

Na ePortálu ČSSZ si teď můžou především osoby samostatně výdělečně činné a zaměstnavatelé zjistit, jestli dluží na pojistném a případně kolik. Službu spustila sociální správa v rámci... celý článek

Změny v důchodech: Vláda schválila dvě, kdy přijdou další?

28. 6. 2023 | Kateřina Hovorková

Změny v důchodech: Vláda schválila dvě, kdy přijdou další?

Společně s konsolidačním balíčkem vláda v květnu představila i chystané změny v penzijním systému. Mezi novelami, které dnes podpořila, jsou ale zatím jenom dvě změny: vyšší odvody... celý článek

Změny odvodů zabolí hlavně drobné OSVČ. Připlatí si nejvíc

19. 5. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Změny odvodů zabolí hlavně drobné OSVČ. Připlatí si nejvíc

Vládní balíček počítá s postupným zvýšením odvodů u osob samostatně výdělečně činných. Většina z nich na pojistném zaplatí o víc než 20 tisíc korun ročně. Reforma více dopadá na drobné... celý článek

Práce na dohodu dostane přísnější pravidla. Přinesou státu víc?

18. 5. 2023 | Kateřina Hovorková

Práce na dohodu dostane přísnější pravidla. Přinesou státu víc?

Češi si dohodami o provedení práce vydělávají desítky miliard korun ročně. Na sociální a zdravotní pojištění ale odvedou jen zlomek z toho. Vláda se proto rozhodla oblíbený způsob přivýdělku... celý článek

Partners Financial Services