Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční
6. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

Průměrná úroková sazba letos mírně klesla, za poslední měsíc se ale prakticky nezměnila. Nová čísla z bank ale ukazují na jiný zajímavý trend.
O odklad splátek hypoték a dalších úvěrů mají zájem desítky tisíc lidí.
Například Česká spořitelna, která začala přijímat žádosti na konci minulého týdne, jich registruje už 14 tisíc. „Z toho 55 % připadá na spotřebitelské úvěry, 35 % na hypotéky a zbytek na firemní úvěry,“ upřesňuje mluvčí Filip Hrubý.
„Drtivá většina žádostí je schválena, pouze u nižších desítek denně chybí nutné doklady, typicky lékařské potvrzeni nebo výpis z účtu u konkurenční banky,“ dodává Hrubý.
Velký zájem hlásí také Moneta, která příjem žádostí spustila přesně před týdnem. „Evidujeme zhruba 7600 žádostí o odklad splátek, z nichž lehce přes dvě třetiny tvoří žádosti od fyzických osob ohledně spotřebitelských úvěrů, hypoték a podobně. Zbytek jsou žádosti o odklad komerčních úvěrů ze strany živnostníků a firem,“ říká mluvčí Zuzana Filipová.
Komerční banka eviduje kolem osmi tisíc žádostí od fyzických osob, z toho 55 % tvoří hypotéky a 45 % spotřebitelské úvěry. Raiffeisenbank má zatím 5500 „nefiremních“ žádostí, z toho asi 500 připadá na OSVČ. O velkém zájmu mluví i ostatní banky.
Jako poslední z trojice největších začala včera přijímat žádosti ČSOB včetně Poštovní spořitelny. Zatím to však umožňuje jen u Půjčky na cokoliv, Půjčky na lepší bydlení, Konsolidace nebo Autopůjčky.
Klienti s hypotékou od sesterské Hypoteční banky si ještě musí počkat. „Prosíme o strpení, přesné možnosti odkladu splátek ještě chystáme. Hledáme nejlepší řešení pro všechny varianty hypoték,“ říká mluvčí ČSOB Patrik Madle.
Podrobné podmínky už zveřejnila také UniCredit Bank. Fio banka od 16. března připravuje podrobnější informace, ujišťuje však klienty, že i ona jim umožní tříměsíční odklad. Podrobnosti nebo formulář pro jednoduché odeslání žádosti zatím nezveřejnily ani mBank, Wüstenrot či Equa, klienti je zatím můžou oslovit e-mailem.
Podle neoficiálních informací počítají banky s tím, že o odklad v první vlně požádá zhruba desetina klientů s úvěrem. V dalších měsících by mohlo jít až o třetinu, především když omezení kvůli koronaviru potrvají déle a vláda nepřipraví dostatečnou podporu pro drobné podnikatele, zaměstnance i firmy.
Banky umožňují odklady u hypoték, spotřebitelských a podnikatelských úvěrů, případně u úvěrů ze stavebního spoření nebo leasingu. Úleva se netýká kreditních karet či kontokorentů.
Šanci na odklad dostane jenom ten, kdo nemá nedoplatek už z dřívějška. „O odložení splátek mohou požádat všichni, kdo nebyli v prodlení se splátkami k 13. březnu 2020,“ říká například mluvčí Monety Zuzana Filipová. Na klienta by také neměla být uvalena exekuce ani insolvence, zdůrazňuje Air Bank.
Ošetřovné. Náhrada mzdy v karanténě. Odpuštění sociálního a zdravotního pojištění. Otevírací doba pro důchodce. Bezúročné půjčky... Informace se valí ze všech stran. Všechny je sbíráme.
Kdy vám pojištění pomůže? A má smysl si ho teď narychlo sjednat? Projděte si odpovědi na nejčastější otázky.
Analýza porovnává všech 35 společností na trhu. Důležitá není jenom samotná úroková sazba, ve hře bylo celkem
Banky připomínají obecné pravidlo: V případě hrozících problémů se splácením by měl klient banku kontaktovat co nejdřív, aby žádost stihla vyhodnotit. To je aspoň pět dnů před termínem splátky. Například Moneta ale prosí žadatele o zaslání formuláře do 10 dnů před datem splátky, od níž chce splácení odložit. UniCredit píše dokonce o 15 dnech.
Odložení splátek – při využití speciální tříměsíční úlevy kvůli koronaviru – klienta nepoškodí v registrech dlužníků BRKI nebo Solus. Podle bank tam sice bude poznámka o odkladu, nepůjde ale o negativní zápis, který by klienta stavěl na úroveň „běžných“ neplatičů.
Podání žádosti a její vyřízení je v případě dopadů koronaviru zdarma, zatímco jindy za to banky některé banky vybírají poplatek.
Některé banky při odkladu posunou termín splatnosti celého úvěru. Jednotlivé zbývající splátky se tak nezvýší. Jiné – například Sberbank – upraví splátkový kalendář tak, že zachovají původní termín splatnosti, takže dojde k navýšení zbývajících měsíčních splátek.
Většina bank však i během odkladu dál počítá úroky. Celková částka, kterou pak klient musí zaplatit, se tím tedy zvýší. Jednou z mála výjimek – aspoň u hypoték – je Česká spořitelna.
Zatímco banky se dohodly na poměrně jednotném postupu, u nebankovních společností je situace méně přehledná. „Nicméně i u nich platí, že většina z nich odklad umožní. Lišit se však bude délka splátkových „prázdnin“ i další podmínky,“ říká David Borges z neziskové organizace Člověk v tísni.
Banky v praxi povolí odklad skoro každému, kdo se dostane do platební neschopnosti kvůli v souvislosti s dopady koronaviru. Když se ale čestné prohlášení klienta ukáže jako nepravdivé, půjde o úvěrový podvod, varují.
Otázkou zůstává účtování případných paušálních poplatků za vedení účtu. Většina kont je sice zdarma, někdy je však k tomu potřeba splnit určité podmínky. Především u takzvaných prémiových kont je teď někteří klienti nedodrží, pokud jim na účet přijde méně peněz. Banky jim zatím radí, aby o případné odpuštění poplatku požádali individuálně.
Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace
Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.
Investujte do indexu S&P 500!
Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.
Sdílejte článek, než ho smažem