Patnáct tisíc pro podnikatele. Stát dá přímou podporu

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 26. 3. 2020 | 49 komentářů
Vláda chystá „minimální mzdu“ pro všechny podnikatele, kteří kvůli současným omezením nemůžou podnikat. Schválila i speciální ošetřovné pro OSVČ a novou variantu bezúročných půjček.
Patnáct tisíc pro podnikatele. Stát dá přímou podporu

Zdroj: Shutterstock, Gabriel Pleska

Nechcete si radši přečíst aktuálnější zprávu ze 7. dubna o tom, jak to s podporu dopadlo?

Jestli vás ale zajímá starší článek z 26. března, tady je:

Živnostníci a další podnikatelé postižení dopady koronaviru by měli dostat od státu přímou podporu ve výši 15 tisíc korun měsíčně. Záměr ministryně financí Aleny Schillerové dnes schválila vláda.

Má jít o podporu pro všechny, kteří po vyhlášení nouzového stavu museli zavřít své provozovny nebo jim vládní omezení jinak znemožnila podnikání. Příspěvek by měli dostávat jenom po dobu mimořádných opatření. 

Podrobnější podmínky Schillerová teprve chystá, představit je chce na pondělním jednání vlády. Podporu by pak měli ve zrychleném řízení schválit poslanci, vyplácet ji pak budou finanční úřady. Samozřejmě ji nebude nutné danit, ujistila Schillerová. Podle hrubého odhadu to stát přijde na sedm miliard korun měsíčně. Přímou finanční podporu už dřív navrhovala opozice.

Tato ruka ukazuje vlevo. Zdroj: Shutterstock

Anketa

Zkusili jste někdy podnikat?

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček dnes potvrdil, že podnikatelé výjimečně získají i nárok na ošetřovné, pokud se místo práce starají o dítě kvůli zavřené škole. Žádosti o ošetřovné budou od 1. dubna přijímat živnostenské úřady.

Částka pro OSVČ pečující o děti mladší 13 let (bez spodního věkového omezení) bude paušálně 424 korun za den, maximálně 13 144 korun měsíčně. To podle výpočtů webu Peníze.cz odpovídá ošetřovnému u zaměstnanců s hrubým příjmem kolem 23 900 korun měsíčně.

Podmínky dávky pro OSVČ budou stejné jako u zaměstnanců. Základem je, že druhý z rodičů nečerpal klasické ošetřovné. Formulář (čestné prohlášení) začnou přijímat živnostenské úřady, a to především elektronickou formou. Pro nárok nebude rozhodující, zda si podnikatel předtím dobrovolně platil nemocenské pojištění.

Živnostníci a další OSVČ mohou využít i další úlevy. Stát jim především odpustil sociální a zdravotní pojištění za březen až srpen do výše minimálních záloh, případný rozdíl nad úroveň minimální zálohy stačí doplatit až v příštím roce.

Podnikatelé také mohou využít institut zpětného působení daňové ztráty. Podnikatelé budou moci uplatnit případnou ztrátu vykázanou v roce 2020 zpětně ve svých základech daně v roce 2019 a 2018. Odkládá se také start zbývající fáze elektronické evidence tržeb. Dočasně mohou EET přerušit i ti, kdo už se povinně zapojili dřív. Delší odklad nebo zrušení elektronické evidence však vláda odmítá. Podle schválené novely se EET pozastaví po dobu stavu nouze a následujících tří měsíců.

Od pondělí začne druhá fáze programu bezúročných úvěrů Covid s ročním odkladem splátek. Tentokrát nebude mít spodní hranici, na půjčku tedy dosáhnou i drobní podnikatelé. Podle Havlíčka by tyto úvěry měly poskytovat jednotlivé komerční banky, za podnikatele se zaručí státní Českomoravská záruční a rozvojová banka.

Zapojení do programu bezúročných půjček Covid II už oznámila Česká spořitelna. Nabídne úvěry od 10 tisíc do 15 milionů korun se splatností na tři roky. Poskytovaná záruka ze strany Českomoravské záruční a rozvojové banky pokryje 80 procent komerčního úvěru. Podnikatelé budou moci zároveň čerpat finanční příspěvek až jeden milion korun na úhradu úroků. Detaily spořitelna zveřejní v příštím týdnu.

Podnikatelé se zaměstnanci mohou využít i program Antivirus neboli kurzarbeit. Stát přispěje na mzdy při omezení provozu, plně proplatí karanténu a podobně.

Havlíček slibuje, že vláda místo škrtů naopak posílí investice. To by mělo pomoct nejenom firmám v příslušných oborech, ale i jejich dodavatelům a návazným činnostem. 

Podnikatelům i běžným občanům má pomoct také rychlá novela insolvenčního zákona. Měla by je uchránit před zesplatňováním úvěrů, zjednodušit odklad splátek, upravit podmínky pro oddlužení nebo různé lhůty. Podrobnosti připravuje ministryně spravedlnosti Marie Benešová ve spolupráci s ministerstvem financí.

Schillerová také vysvětlila, proč vláda změnila formu svých mimořádných opatření. Jak už včera informoval web Peníze.cz, jde zřejmě o snahu vyhnout se sporům o náhradě škody podle krizového zákona. To ministryně financí víceméně potvrdila. „Podnikatelům pomáháme a budeme dál pomáhat. Chtěli jsme ale zamezit spekulacím, že by stát mohl nahrazovat firmám třeba ztrátu na zisku podle doby, kdy se jim dařilo velmi dobře,“ říká Schillerová.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+42
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 49 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 3. 2020 14:43, Vladimír

Tak že to dostane každý OSVČ, co má danou živnost jako hlavní? Koronavirus zasáhl naprosto všechny ve velkém. Opět jejich prohlášení není příliš jasné :/

+34
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 3. 2020 17:40

největší zivnostnikobijci jsou ti největší zoufalci, co se nejsou schopni sami postarat ani o sebe, a jen chodi s natazenou rukou

-27
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (49 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Velký bratr dohlédne i na knihu jízd. Policie smí dávat data

8. 8. 2022 | Jana Divinová

Velký bratr dohlédne i na knihu jízd. Policie smí dávat data

Údaje ze statických policejních kamer podél silnic se uchovávají až pět let. A neslouží zdaleka jen k pátrání po ukradených autech. Nejvyšší správní soud rozhodl, že je v pořádku, když... celý článek

Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

5. 8. 2022 | Petr Kučera | 17 komentářů

Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

Lidé, kteří mají roční příjmy do 25 tisíc korun, by od příštího roku nemuseli podávat daňové přiznání. Limit se má zvýšit z dosavadních 15 tisíc – jde o hrubý příjem před odečtením... celý článek

Nová regulace Airbnb. Jde ubytovacím službám po krku, nebo na ruku?

4. 8. 2022 | Jana Divinová | 5 komentářů

Nová regulace Airbnb. Jde ubytovacím službám po krku, nebo na ruku?

Česko i hlavní město se už několik let snaží krátkodobé pronajímání zregulovat. Neúspěšně. Ministerstvo pro místní rozvoj teď přichází s novým návrhem. Podle kritiků ale problémy nevyřeší.... celý článek

Výroba v Česku jako odpověď na čínskou logistickou noční můru

26. 7. 2022 | Radim Zelený | 2 komentáře

Výroba v Česku jako odpověď na čínskou logistickou noční můru

Ondřej Suchý vlastní e-shop s příslušenstvím pro chytré hodinky s milionovými obraty. Pandemie následovaná válkou na Ukrajině mu značně zkomplikovaly a prodražily dopravu. Rozjíždí... celý článek

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.