Když nezmírníme zákazy, malé firmy můžou skončit, říká ekonom

Adam Páleníček | rubrika: Komentář | 30. 3. 2020 | 15 komentářů
Drobní podnikatelé budou mít potíž přežít přidušení ekonomiky kvůli koronaviru. A pokud neuvidí perspektivu, kdy by se opatření mohla začít uvolňovat, nemusí se o přežití firmy ani snažit, vysvětluje Adam Páleníček.
Když nezmírníme zákazy, malé firmy můžou skončit, říká ekonom

Zdroj: Shutterstock

Andrej Babiš v pátek informoval ve vysílání ČT24, že vláda zvažuje prodloužit nouzový stav o jeden měsíc, tedy do 11. května. Potřebovala by k tomu souhlas parlamentu, se kterým ovšem – vzhledem k tomu, že v něm koalice má většinu – může počítat. Napřed by to ale měla ještě promyslet.

Předběžné odhady propadu české ekonomiky kvůli koronaviru se pohybují mezi pěti až desíti procenty. Jsou to ale odhady ze začátku krize. Nemůžeme si jenom říct, že když ekonomika nebude fungovat jeden měsíc, přijdeme o dvanáctinu domácího produktu. Přijde o mnohem víc. Po jednom měsíci už spousta podniků vůbec nemusí obnovit činnost, a k tvorbě HDP tedy už nikdy nepřispěje. Nelze ani čekat vznik podniků nových.

Prodloužení nouzového stavu a současných opatření až do 11. května může být pro ekonomiku smrtící a resuscitace může trvat roky.

Aby to po přežití bylo k žití

Počáteční opatření vlády lze brát jako ospravedlnitelná. Nikdo nevěděl, co nás čeká. Teď už ale vláda nemůže jenom prodlužovat stávající opatření. Musí aktivně pracovat na analýze nákladů a ztrát svých kroků a rozvažovat, jestli v konečném součtu nebudou víc škodit než pomáhat. Lidé nebudou mít koronavirus, ale kvůli ekonomické krizi se můžou pohybovat na samé hraně existence.

Je potřeba, aby vláda začala prezentovat jasný časový plán postupného uvolňování opatření, která dusí ekonomiku. Ideální by bylo aplikovat úspěšný tchajwanský model: společnost je dostatečně vybavená ochrannými pomůckami, což se v Česku (hlavně svépomocí) už relativně daří, masivně a rychle se testuje a funguje okamžitá karanténa pro nakažené lidi a trasování všech, se kterými přišli do kontaktu. Všecko při zachování funkčnosti ekonomiky a společnosti.

Proč malí stojí opodál

Ekonomická opatření, ke kterým přistoupila naše vláda, jsou dobrá. Obzvlášť ta daňová, která můžou všichni okamžitě využít bez jakýchkoliv dodatečných nákladů. Ta ostatní se ale můžou ve velmi důležitém segmentu hospodářství minout účinkem. Jsem v každodenním kontaktu s živnostníky a malými a středními podnikateli. Ti představují důležitou složku ekonomiky a zaměstnávají spoustu lidí. Podporu často nedokážou využít, a to z několika důvodů:

  • První důvod je čas. Než se daná opatření uvedla do praxe, mnoho těchto subjektů už mělo existenční problémy. Bohužel většina živnostníků a malých podnikatelů nemá na rozdíl od velkých podniků dostatečné hotovostní rezervy. Malé firmy žijí z měsíce na měsíc, některé z týdne na týden. Výpadek cash flow je pro ně likvidační.
  • Druhý důvod je administrativní náročnost. Spousta těchto subjektů nemá dostatečnou kapacitu a odbornost na to, aby se rychle prokousaly administrativou spojenou s podáním žádosti o podporu. Navíc musí předně řešit chod svého provozu a svoje zaměstnance. Mohly by využít pomoc odborníka – jenže ta by je stála peníze, které nemají ani pro své zaměstnance. Kurzarbeit, úvěry a záruky COVID jsou dobré, ale živnostníci, malé a střední podniky mají problém je získat. Spíš je získá větší podnik, který nemá bezprostřední existenční problém, protože má rezervy. A přímo zaměstnává odborníky, kteří jsou zaměření na získávání podpor, dotací a lidově řečeno v tom umějí chodit.

O autorovi

Adam Páleníček

Ekonom Adam Páleníček působí v mezinárodní poradenské společnosti v oblasti transakcí se společnostmi a majetkem.

Kontakt: adampalenicek@gmail.com

  • Posledním důvodem zůstává samotný fakt zadlužení spojený s násobně vyšším rizikem. Můžeme si to představit na příkladu malé restaurace v nájmu. Pokud by se podnikateli podařilo prokousat procesem a o úvěr úspěšně zažádat, pořád stojí před otázkou, jestli se ještě víc zadlužovat, pokud už nějaký dluh má. Má to udělat, když před sebou zatím nevidí žádnou metu? Co když bude muset zůstat zavřený další měsíce a hranice zůstanou opravdu zamčené třeba ještě dva roky, jak zmiňoval epidemiolog Prymula? Co když další dva měsíce nepřijdou do restaurace hosté? Vláda mu přispěje na mzdy,  vezme si úvěr, který mu umožní nějakou dobu platit nájem a energie. Jenže když budou opatření trvat, stejně vydrží pár měsíců a potom mu dojdou i peníze z úvěru. Nepřinesou ani korunu tržeb, ale dluhy zůstanou. Kromě ohrožení podniku, tak vzniká i přímé ohrožení jeho osobního majetku. Toto riziko je tak velké, že se jako jednodušší a bezpečnější spoustě živnostníků a malých podnikatelů jeví prostě zavřít krám.

Vidět světlo na konci tunelu

Vláda by měla začít opatření rozvolňovat a dát podnikatelům aspoň nějakou představu, kdy rámcově můžou jednotlivé kroky postupného uvolňování čekat. Zatím je pro řadu z nich viditelná především jedna perspektiva: likvidace živnostníků, malých podniků a samozřejmě jejich zaměstnanců. Pokud budeme ekonomiku dusit ještě déle, budou časem ohroženy i velké podniky. Je snadno představitelné a snad i pravděpodobné, že do těch by pak stát ve snaze zachránit je mohl začít vstupovat majetkově. Vrátili bychom se tak o několik desítek let zpátky k hospodářství zcela závislému na státu a jeho plánování. A to snad nechceme.

Adam Páleníček

Autor článku Adam Páleníček

Ekonom. Vystudoval finance a národního hospodářství na Vysoké škole ekonomické v Praze, absolvoval kurz financí na London School of Economics, dokončuje studium Právnické fakulty Karlovy univerzity. Pracuje v mezinárodní... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+848
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 3. 2020 18:34, Jirka

No mám strojek a ostříhá mě dcera nebo kolega, co potřebuju si udělám nebo koupím, takže nic mi nechybi, lidi se zpovkovali a nic nedělají, protože nic neumí, vše si zvykli užívat - dovolené na dluh, auta na lízing, koupit byt na hypotéku pronajmout stutentům , či lufťákům, jít se nacpat do drahejch restaurací, užit cinemy, poflakovat se soboty a neděle s dětmi po shopingu, ejhle je 14 dní nouzovka - musí sedět na prdeli a už nemají na byt, na splátky lízingu, na hypotéku na kino a brečí jako umělci a restauratéři - jen trpte blbečci......a víc a houšť....

Zobrazit celé vlákno

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 3. 2020 20:00, Javva

Když jde někdo podnikat, musí počítat s rizikem, a ne když se peníze nedílnou tak začít brečet a natahovat ruce... teď by se měla ukázat neviditelná ruka trhu....

-7
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

koronavirus, osvč, podnikání, živnosti

A tohle už jste četli?

Velký bratr dohlédne i na knihu jízd. Policie smí dávat data

8. 8. 2022 | Jana Divinová

Velký bratr dohlédne i na knihu jízd. Policie smí dávat data

Údaje ze statických policejních kamer podél silnic se uchovávají až pět let. A neslouží zdaleka jen k pátrání po ukradených autech. Nejvyšší správní soud rozhodl, že je v pořádku, když... celý článek

Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

5. 8. 2022 | Petr Kučera | 17 komentářů

Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

Lidé, kteří mají roční příjmy do 25 tisíc korun, by od příštího roku nemuseli podávat daňové přiznání. Limit se má zvýšit z dosavadních 15 tisíc – jde o hrubý příjem před odečtením... celý článek

Nová regulace Airbnb. Jde ubytovacím službám po krku, nebo na ruku?

4. 8. 2022 | Jana Divinová | 5 komentářů

Nová regulace Airbnb. Jde ubytovacím službám po krku, nebo na ruku?

Česko i hlavní město se už několik let snaží krátkodobé pronajímání zregulovat. Neúspěšně. Ministerstvo pro místní rozvoj teď přichází s novým návrhem. Podle kritiků ale problémy nevyřeší.... celý článek

Výroba v Česku jako odpověď na čínskou logistickou noční můru

26. 7. 2022 | Radim Zelený | 2 komentáře

Výroba v Česku jako odpověď na čínskou logistickou noční můru

Ondřej Suchý vlastní e-shop s příslušenstvím pro chytré hodinky s milionovými obraty. Pandemie následovaná válkou na Ukrajině mu značně zkomplikovaly a prodražily dopravu. Rozjíždí... celý článek

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.