Odklad splátek bude pro všechny a na půl roku, chce Schillerová

Plošné přerušení podporuje i guvernér ČNB Jiří Rusnok. Naopak třeba šéf České spořitelny dál preferuje cílenou podporu pro ty, kteří ji opravdu potřebují.

Zdroj: Shutterstock

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) chce prosadit půlroční moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů na půl roku. Uvedla to dnes v pořadu Partie televize Prima. S návrhem na zmrazení splátek přišla už před pár dny opoziční ODS. 

Po dobu přerušení splácení by měly banky snížit i úrok na symbolickou výši, pokud ho budou chtít účtovat. „Výše úroku bude oznámena nejpozději po středečním jednání vlády,“ dodal mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Konkrétní návrh chce Schillerová přinést na středeční jednání vlády, zatím ho konzultuje s Českou národní bankou i zástupci tuzemských bank. „I ČNB se kloní k tomu, aby to bylo kompletní, aby banky nemusely řešit analýzy rizik,“ uvedla Schillerová. V úterý si ještě chce poslechnout doporučení od Evropského orgánu pro bankovnictví.

Lidé, kteří by odkladu nechtěli využít, by mohli dál pravidelně splácet. „Dlužník z řad občanů i firem, který by preferoval splácení, by se samozřejmě z moratoria mohl vyvázat (opt out),“ upřesňuje mluvčí.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok moratorium na dluhy podpořil v Otázkách Václava Moravce České televize. Podle něj to dává smysl už kvůli tomu, že banky nemají kapacity řešit jednotlivé žádosti, kterých se jenom za poslední týden sešly desítky tisíc. „Dělat to nyní cestou, že klienti budou žádat o odklad a banky to budou administrovat, tak to banky v současné situaci nejsou schopny zvládnout. Proto nezbývá nic jiného než udělat tento hrubý nástroj,“ řekl Rusnok.

Zákon o odkladu splátek by kromě jiného měl umožnit i to, aby takto pozastavené dluhy nemusely bankovní statistiky evidovat jako problémové úvěry a nemusely k nim tedy například zvyšovat rezervy.

Rusnok také dodal, že bankám to jistě sníží zisky, ale budou schopné toto opatření „absorbovat“. Mají dostatek zdrojů, čemuž pomáhá i to, že respektují doporučení centrální banky, aby pozastavily výplatu dividend.

Anketa

Máte půjčeno? A bodne vám odklad?

Tuzemské banky se už 12. března v rámci České bankovní asociace dohodly, že klientům umožní odklad splátek na tři měsíce. Pravidla jsou sice mírnější než jindy, klienti nicméně musí o odklad individuálně žádat. Podmínkou odkladu je platební neschopnost kvůli dopadům koronaviru. Většina bank navíc dál počítá úroky, takže se celková částka ke splacení zvyšuje. U podnikatelských úvěrů umožní některé banky odklad až na pět měsíců, Equa bank prodloužila odklad na pět měsíců i pro nepodnikatele.

Zatímco některé banky na dohodu v rámci asociace zareagovaly rychle, jiné ještě s příjmem žádostí nezačaly. Na podrobnosti zatím marně čekají třeba lidé s hypotékou od Hypoteční banky (ČSOB).

Banky i nebankovní společnosti podle Schillerové půlroční odklad unesou. ČNB v polovině března uvedla, že tuzemský bankovní sektor je silný a dokáže se vyrovnat i s důsledky významně nepříznivého ekonomického vývoje. Odklad splátek je podle ČNB vhodnou formou, jak si zajistit splacení celého úvěru v budoucnu.

Šéf České spořitelny Tomáš Salomon však nepovažuje plošné moratorium za ekonomicky efektivní. „Jsme přesvědčeni, že ekonomicky pandemie rozhodně nepostihla všechny bankovní klienty a snažíme se, aby naše pomoc směřovala co nejrychleji a v maximální míře především k těm z našich klientů, jejichž schopnost splácet byla pandemií postižena,“ říká. Spořitelně přišlo už víc než 20 tisíc žádostí o odklad splátek od individuálních i firemních klientů, formulář zprovoznila v pátek 20. března.

U Komerční banky požádalo za první týden o odklad splátek hypotečních a spotřebitelských úvěrů 11 tisíc klientů. „Přibližně dvě třetiny žádostí jsme již začali zpracovávat. Další zhruba čtyři tisíce žádostí řeší dceřiné společnosti KB, nebo jsou z oblasti podnikatelských úvěrů," upřesňuje mluvčí Michal Teubner. A například UniCredit Bank obdržela kolem 1300 žádostí, z toho 50 % tvoří hypotéky, 45 % spotřebitelské úvěry a 5 % úvěry pro drobné podnikatele a živnostníky.

Ministerstva financí a spravedlnosti připravují i novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která by mimo jiné měla zmírnit podmínky při nesplácení. Podrobnosti chtějí představit během příštího týdne.

Čtěte víc:

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 3. 2020 13:08, deprese

To je zase blbost, někdo to nechce.

+16
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.