Americká hypotéka
Americkou hypotéku můžete čerpat téměř na cokoli. Kolik vám banka půjčí, závisí na hodnotě zastavované nemovitosti. Banky většinou půjčují nejvýš 70 procent hodnoty zastavované nemovitosti (setkat se můžete se zkratkou LTV – loan to value ratio, tedy poměr půjčky a hodnoty nemovitosti).
Úrokové sazby amerických hypoték jsou vyšší než u klasických účelových hypoték. Úrok ovlivňuje stejně jako u klasických hypoték doba splácení, délka fixace a LTV.
Některé banky (a nebankovní firmy) nabízejí americké hypotéky i bez doložení příjmů. Podmínky takového úvěru jsou samozřejmě tvrdší a většinou se nepůjčuje víc než 50 procent hodnoty zastavované nemovitosti.
Která z amerických hypoték se vyplatí, ukáže naše srovnání amerických hypoték.
Nebankovní neúčelové hypotéky
Kromě bank působí na trhu další poskytovatelé, kteří nabízejí nebankovní hypotéky. Nebankovní hypotéka může být alternativou pro ty, kteří nedosáhnou na hypotéku u banky, protože mají například zápis v registru dlužníků.
Někteří nebankovní poskytovatelé nevyžadují ani doložení příjmu. Pokud se poskytovatel nezajímá o vaši schopnost splácet, jde ale spíš než o výhodu o znak nedůvěryhodnosti. Když na takového poskytovatele narazíte, zajímejte se především, jak vysoké sankce při nesplácení úvěru hrozí.
Kdo chce nebankovní hypotéku čerpat, měl by počítat s vyšší úrokovou sazbou, než nabízejí banky. Celkovou cenu hypotéky ovlivní i další poplatky, které můžou být v případě nebankovních společností opravdu vysoké. Dopředu si proto zjistěte RPSN (roční procentní sazbu nákladů) a výši poplatků za sjednání.
Méně...