Rady pro dlužníky v nouzi jsou nyní zdarma

Rady pro dlužníky v nouzi jsou nyní zdarma
Asociace občanských poraden začala pomáhat dlužníkům, kteří se dostali do probémů se splácením úvěrů. Zájem je velký. Neschopnost splácet přitom nemusí vždy souviset jen s nedostatkem peněz.

Objem úvěrů pro soukromé osoby každým rokem roste skoro o třetinu. Zvyšuje se však i počet lidí, kteří nejsou schopni půjčky splácet a jejichž majetek končí v rukou exekutora. "Dnes má problémy se splácením každá sedmá rodina. Je proto nejvyšší čas vytvořit zázemí pro pomoc těmto lidem," říká Petr Ježek, odpovědný za vzdělávání poradců v Asociaci občanských poraden.

Už před dvěma lety pracovníci občanských poraden varovali, že rostoucí dluhy českých domácností jsou časovanou bombou. Teď vytvořili novou službu nazvanou "Dluhové poradenství". Lidé, kteří narazili na problém se splácením či exekucí, se mohou na vyškolené poradce obrátit v 52 českých městech. "Poradci mají kromě jiného k dispozici databázi dřívějších obtížných případů včetně řešení, což může pomoci s konkrétním případem, s nímž se zrovna setkají," popisuje praxi šéf dluhového poradenství čtyř pražských poraden Ondřej Manda.

Bankovní a nebankovní úvěry domácnostem (mld. Kč)
"Zájem o dluhové poradenství je obrovský. Obrací se na nás nejčastěji dlužníci, kteří jsou v platební neschopnosti a je proti nim vedena exekuce," hlásí Občanská poradna Třebíč. Někdy se klienti poraden dostanou do problémů spíše nešťastnou náhodou. Například jistá nejmenovaná žena si na předváděcí akci objednala drahé nádobí. Se zbožím nebyla spokojená, a proto prodejci poslala písemnou výpověď kupní smlouvy. Jenže pak se rozvedla a kopii kupní smlouvy během rozvodového řízení ztratila. Nynější partner této ženy koupil zboží od stejné firmy a ve stejné době jako jeho partnerka kupní smlouvu vypověděl. Od firmy si navíc vyžádal písemné potvrzení o zrušení smlouvy. To obdržel.
Žena, která se na poradnu obrátila, předpokládala, že i její smlouvu firma zrušila. Do poradny přišla ve chvíli, kdy jí exekutor zablokoval účet, na kterém měla veškeré peníze. Prodejce totiž kupní smlouvu nezrušil a rozhodl se vymáhat peníze za nezaplacené zboží.
Poradkyně v jedné z pražských občanských poraden pomohla ženě napsat dopis, v němž firmě popsala situaci a žádala dodatečné potvrzení o zrušení smlouvy. Zároveň jí pomohla napsat exekutorovi žádost o změnu exekuce kvůli zákonnému nároku na životní minimum, s tím že pokud má exekuci na účet, kde má veškeré finance, nemá být z čeho živa. Exekutor vyhověl a exekuci změnil pouze na exekuci na důchod. Klientka tak mohla alespoň využívat část svých úspor. Firma nakonec dohledala ukončení smlouvy a exekuce byla okamžitě zastavena.

Problémy s úhradou splátek spotřeb. úvěrů (podíly na celku v %)
Obrovský zájem o radu potvrdila i poradna z Rokycan. Z jejích informací vyplývá, že nejvíce problémů mají sociálně slabší lidé. Často řeší i případy vypořádání společného jmění manželů, kdy se jeden z bývalých partnerů zaváže ke splacení společné půjčky, neudělá to a dluh přejde na druhého. Nejčastěji s tím mají problémy ženy.

"Manžel ode mě odešel. Rozvádíme se. Před tím jsme koupili na leasing auto, které si vzal. Nic neplatí, auto prodal a už mám rozsudek, podle něhož se mělo vše zaplatit do druhého července, jinak přijde exekuce. Třesu se strachy, že mi přijdou všechno vzít i když za nic nemůžu," vypráví šestatřicetiletá žena z Litvínova, která nechce zveřejnit jméno. Občanskou poradnu sice považuje tak trochu za potupu, ale ví, že je to jediná šance, jak s problémem něco udělat, aniž by musela draze platit právníky, na což nemá peníze.

Ohrožené úvěry na bydlení a na spotřebu (% celkových úvěrů daného účelu)
České domácnosti dluží přes 600 miliard korun bankám, z čehož 117 miliard tvoří spotřebitelské úvěry. Dalších zhruba 100 miliard dluží lidé splátkovým společnostem. A k tomu je potřeba ještě přičíst objem půjček od nebankovních společností, které zatím nemají oznamovací povinnost vůči ČNB. Právě u nich většinou hledají pomoc lidé, kteří nestačí splácet dluhy od bank. Nebankovní společnosti sice půjčují i na dobré slovo, ale za vysoké úroky. Člověk tak sice zaplatí svůj dluh, ale jen za cenu dalšího, který je kvůli úrokům ještě větší.
Tempo zadlužování stále roste. Jenom Česká spořitelna (profil, názory) půjčila letos už 25,6 miliardy korun, což je o 60 procent více, než loni. Roste i počet lidí, kteří špatně splácejí. V roce 2004 bylo podle zprávy České národní banky o finanční stabilitě vyhlášeno 155 tisíc exekucí, o rok později už přes 270 tisíc a v loni 309 tisíc exekucí.


Komplexní systém dluhového poradenství pro občanské poradny v ČR
Projekt je financován z prostředků EU v programu Transition Facility 2004.
Projekt rozšířil kapacitu členských občanských poraden při hájení zájmů občanů-spotřebitelů v oblasti dluhového poradenství a spotřebních úvěrů a půjček. Cílovými skupinami projektu jsou jednotlivé občanské poradny, jejich klienti - občané ohrožení předlužováním, široká veřejnost (preventivní aktivity) a poskytovatelé půjček a spotřebitelských úvěrů. Hlavními činnostmi je poskytování dluhového poradenství klientům.

Konkrétní cíle:
  1. Vytvořit komplexní a aktuální metodiku dluhového poradenství (včetně informační databáze a vypracování procedury pro jednání s věřiteli)
  2. Vyškolit poradce členských občanských poraden v této problematice.
  3. Navázat kontakty s poskytovateli půjček a s dalšími organizacemi, které v této oblasti působí.
  4. Poskytovat, prostřednictvím členských poraden, dluhové poradenství občanům.
  5. Vytvořit a pilotně ověřit v jedné občanské poradně metodiku public relations o prevenci rizikového předlužování.

Na občanské poradny se lidé mohou obracet nyní i s dluhovými problémy. Seznam poraden naleznete zde.
Pomoc lze nalézt na stránkách také dalšího občanského sdružení SPES

Využili jste už služeb občanských poraden?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 7. 2007 13:09, Chains

"Například jistá nejmenovaná žena si na předváděcí akci objednala drahé nádobí" - myslim, ze tato veta mluvi za vsechno.
Tito lide by potrebovali odbornou pomoc, i kdyby svuj dluh v pohode splaceli.

+50
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.