Daňový přeplatek dostanete včas. Na finanční úřad nemusíte

Petr Kučera | rubrika: Jak na to | 26. 3. 2020
Jak jednoduše podat daňové přiznání, když nemáte datovou schránku ani elektronický podpis?
Daňový přeplatek dostanete včas. Na finanční úřad nemusíte

Zdroj: Shutterstock

Na finanční úřad nechoďte osobně, přiznání stačí poslat elektronicky nebo poštou. Vyzvala k tomu Finanční správa poté, co ve středu lidé čekali v dlouhých frontách před úřady. Kvůli koronaviru jde o zbytečné riziko pro všechny.

I ten, kdo nestihne podat přiznání nejpozději 1. dubna, nebude muset čekat na vrácení daňového přeplatku déle než obvykle. Finanční správa tedy nebude vyčkávat do 1. července, jak se někteří obávají.

Pro přiznání podaná nejpozději 1. dubna začíná běžet třicetidenní lhůta na vrácení případného přeplatku nejdříve 2. dubna – i kdybyste odevzdali formulář už v únoru. V praxi většinou dostanou přeplatek dřív ti, kdo podali přiznání s předstihem – šanci mají už v první polovině dubna, zatímco ostatní někdy čekají až do začátku května.

Pro všechny, kdo letos podají přiznání později než 1. dubna, se třicetidenní lhůta na vrácení přeplatku začne počítat prakticky okamžitě po přijetí formuláře finančním úřadem. Kdo podá přiznání třeba 15. dubna, dočká se přeplatku nejpozději v polovině května.

S námi přiznání nebolí

Skřipeček

Potřebujete vyplnit daňové přiznání? 

Rychle, spolehlivě a bezbolestně?

Máme řešení!

Daňové přiznání každopádně není nutné odevzdat osobně na podatelně finančního úřadu. Jejich provoz je kvůli koronaviru letos omezen na pondělí a středu od osmi do jedenácti hodin.

Formulář lze poslat klasickou poštou. Nemusí jít o doporučenou zásilku, opravdu tedy stačí dát vytištěný tiskopis do obálky, nalepit známku a hodit do nejbližší schránky.

Kdo se bojí, že by dopis nedošel nebo že by se k citlivým údajům dostal někdo cizí, může využít elektronickou formu.

Ani letos bohužel stát nedokázal připravit jednoduchý způsob, jak by běžný člověk mohl přiznání elektronicky odeslat. Za rok to už snad bude možné stejně snadno jako v internetovém bankovnictví. Zatím je k tomu potřeba datová schránka nebo elektronický podpis (kvalifikovaný certifikát) – což buď vyjde na stovky korun ročně, nebo to není úplně jednoduché, nebo to může mít nechtěné vedlejší dopady (sankce od finanční správy, když pak něco podáte jinak než přes datovou schránku).

Přiznání sice lze elektronicky poslat i bez datové schránky nebo kvalifikovaného podpisu – prostřednictvím aplikace EPO na webu finanční správy, nebo i obyčejným e-mailem. V takovém případě však do pěti kalendářních dnů musíte finančnímu úřadu (stačí klasickou poštou, není nutné osobně) poslat vyplněný formulář Potvrzení o podání.

V čem je rozdíl oproti tomu, když rovnou pošlete poštou samotné přiznání? Jednak v diskrétnosti (v obálce nejsou citlivé údaje, ty jste poslali elektronicky), jednak v rychlosti (za standardní situace, když jste chtěli dodržet termín 1. dubna).

Kdo by přece jenom chtěl dojít na finanční úřad, může letos využít sběrné boxy, do kterých může možné podání vhodit. „Pokud v podání bude uvedeno telefonní číslo (může být uvedeno i na obálce), zašle Finanční správa na toto číslo SMS, že podání přijala. SMS o přijetí Finanční správou bude zaslána i na telefonní čísla uvedená na obálce s podáním, které bude vhozeno do poštovní schránky,“ říká Zuzana Mašátová, mluvčí Generální finanční ředitelství.

Základním termínem pro odevzdání přiznání k dani z příjmů za rok 2019 letos zůstává 1. duben, při využití daňového poradce se lhůta o tři měsíce prodlužuje. Kvůli epidemii koronaviru ale stát po dobu tří měsíců odpustí sankce, v praxi tak stačí odevzdat přiznání 1. července i bez využití poradce.

Lidé, kteří možnost odkladu kvůli koronaviru využijí, to nemusí nikam předem hlásit. Nemusí ani prokazovat, že zrovna jich se epidemie nějakým způsobem dotkla. Odklad se pak týká nejenom přiznání, ale i samotného zaplacení daně.

Podobně je to u přehledů sociálního pojištění: Základní termín sice zůstává, ale Česká správa sociálního zabezpečení promine sankce za případné zpoždění až do 3. srpna. U zdravotního pojištění se přímo ze zákona dokonce posouvá i samotný termín podání přehledů pro zdravotní pojišťovny, stačí ho tedy odevzdat do 3. srpna.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám další aktuality ani praktické tipy! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+68
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

5. 8. 2022 | Petr Kučera | 17 komentářů

Vláda chce zvýšit limit pro podání daňového přiznání

Lidé, kteří mají roční příjmy do 25 tisíc korun, by od příštího roku nemuseli podávat daňové přiznání. Limit se má zvýšit z dosavadních 15 tisíc – jde o hrubý příjem před odečtením... celý článek

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

11. 7. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Přiznali jste zisk z kryptoměn? Finanční správa rozjela kontroly

Finanční správa zahájila kontrolní akci zaměřenou na přiznání příjmů spojených s kryptoměnami, tedy především s bitcoinem. Získala při ní také tipy na další lidi či firmy, kteří zřejmě... celý článek

Letní brigáda. Jak na daně a zdravotní i sociální pojištění

7. 7. 2022 | Petra Dlouhá | 5 komentářů

Letní brigáda. Jak na daně a zdravotní i sociální pojištění

Našli jste si přes prázdniny přivýdělek? Připravili jsme přehled pravidel pro studenty – ať už pracují na dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti, nebo se rovnou nechají... celý článek

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

22. 6. 2022 | Petr Kučera

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Zavádění dalších sazeb paušální daně kritizují podnikatelské sdružení, daňaři i ekonomové. Místo zjednodušení podle nich přinese komplikace.

Zisk z prodeje bitcoinů bez daně? Osvobození odmítá i soud

3. 6. 2022 | Adam Linek | 4 komentáře

Zisk z prodeje bitcoinů bez daně? Osvobození odmítá i soud

Může být prodej bitcoinů ze strany fyzické osoby osvobozen od daně z příjmu? Touto otázkou se zabýval Krajský soud v Brně. Verdikt potvrdil, že bitcoin nelze považovat za klasickou... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.