Přehled pro zdravotní pojišťovnu stačí podat později

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 24. 3. 2020 10:45 aktualizováno 24. 3. 2020 20:30

Podnikatelé mohou odevzdat přehled o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu do 3. srpna 2020. Počítá s tím novela, kterou dnes na návrh vlády schválili poslanci.

Obdobně se odloží i účtování případného penále za dlužné pojistné. Jde o součást úlev kvůli dopadům koronaviru.

Odložení termínu pro podání přehledu zdravotní pojišťovně navazuje na krok ministerstva financí. To už před 14 dny oznámilo, že po dobu tří měsíce odpustí sankce a poplatky jak za pozdní podání daňového přiznání za rok 2019, tak za zaplacení daně. V praxi tak stačí odevzdat přiznání 1. července.

Samotnou lhůtu pro podání daňového přiznání však ministerstvo neodložilo, ta základní tedy zůstává 1. dubna. Kdo podá přiznání ve standardním termínu, dostane včas i případný přeplatek. Kdo to nestihne, nemusí předem nic hlásit ani prokazovat souvislost s koronavirem – pak stačí podat přiznání do 1. července.

S námi přiznání nebolí

Skřipeček

Potřebujete vyplnit daňové přiznání? 

Rychle, spolehlivě a bezbolestně?

Máme řešení!

Krok ministerstva financí se automaticky nevztahoval na přehledy o příjmech a výdajích. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a po ní i další členové Svazu zdravotních pojišťoven nicméně už před pár dny ujistily, že po dobu tří měsíců také odpustí všechny sankce. K odkladu samotného termínu ale byla potřeba změna zákona, kterou dnes – pokud jde o zdravotní pojištění – schválili poslanci.

Očekává se, že stejný odklad udělá i státní Česká správa sociálního zabezpečení, která spravuje sociální pojištění. Jasnou informaci podnikatelům však zatím nedala ani ona, ani ministerstvo práce a sociálních věcí, pod které spadá. Odklad lhůty pro podání přehledu ČSSZ neobsahuje ani novela, kterou do sněmovny poslala vláda (týká se odpuštění minimálních plateb na sociální i zdravotní pojištění za březen až srpen 2020).

„Termín pro podání přehledu OSVČ za rok 2019 letos připadá na 4. květen, což je až za šest týdnů. Ale i touto problematikou se aktuálně zabýváme,“ říká k tomu bez bližších podrobností Jan Brodský z tiskového oddělení ministerstva.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Zálohy na zdravotní pojištění OSVČ výrazně stoupnou

9. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Zálohy na zdravotní pojištění OSVČ výrazně stoupnou

Novou výši minimální zálohy musí podnikatelé zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do osmého února.

Potvrzeno. Zdravotní pojištění spadá do milostivého léta

8. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Potvrzeno. Zdravotní pojištění spadá do milostivého léta

Penále za pozdní platby zdravotního pojištění jsou příslušenstvím dluhu a zdravotní pojišťovny se tak mohou s čistým svědomím zapojit do takzvaného milostivého léta.

VZP láká neočkované seniory na finanční odměnu

3. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

VZP láká neočkované seniory na finanční odměnu

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) osloví v následujících dnech své klienty starší 65 let, kteří dosud nebyli očkováni proti covidu. Největší zdravotní pojišťovna jim nabídne poukaz... celý článek

Řekněte si o peníze na dětský tábor či kroužek. Přehled bonusů

25. 8. 2021 | Jiří Hovorka

Řekněte si o peníze na dětský tábor či kroužek. Přehled bonusů

Zdravotní pojišťovny mají preventivní programy, přes které vyplácejí různé příspěvky. U dětí nabízejí bonusy konkrétně třeba za pohyb. Teď v létě se to týká táborů, včetně těch příměstských.... celý článek

Na přehled pro zdravotní pojišťovnu je poslední den

2. 8. 2021 | Petr Kučera

Na přehled pro zdravotní pojišťovnu je poslední den

Pondělí 2. srpna je posledním dnem pro odevzdání přehledu o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně. Jednotný termín se týká všech osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) bez ohledu... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.