Přehled pro zdravotní pojišťovnu stačí podat později

| rubrika: Aktuality | 24. 3. 2020 10:45 aktualizováno 20:30

Podnikatelé mohou odevzdat přehled o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu do 3. srpna 2020. Počítá s tím novela, kterou dnes na návrh vlády schválili poslanci.

Obdobně se odloží i účtování případného penále za dlužné pojistné. Jde o součást úlev kvůli dopadům koronaviru.

Odložení termínu pro podání přehledu zdravotní pojišťovně navazuje na krok ministerstva financí. To už před 14 dny oznámilo, že po dobu tří měsíce odpustí sankce a poplatky jak za pozdní podání daňového přiznání za rok 2019, tak za zaplacení daně. V praxi tak stačí odevzdat přiznání 1. července.

Samotnou lhůtu pro podání daňového přiznání však ministerstvo neodložilo, ta základní tedy zůstává 1. dubna. Kdo podá přiznání ve standardním termínu, dostane včas i případný přeplatek. Kdo to nestihne, nemusí předem nic hlásit ani prokazovat souvislost s koronavirem – pak stačí podat přiznání do 1. července.

S námi přiznání nebolí

Skřipeček

Potřebujete vyplnit daňové přiznání? 

Rychle, spolehlivě a bezbolestně?

Máme řešení!

Krok ministerstva financí se automaticky nevztahoval na přehledy o příjmech a výdajích. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a po ní i další členové Svazu zdravotních pojišťoven nicméně už před pár dny ujistily, že po dobu tří měsíců také odpustí všechny sankce. K odkladu samotného termínu ale byla potřeba změna zákona, kterou dnes – pokud jde o zdravotní pojištění – schválili poslanci.

Očekává se, že stejný odklad udělá i státní Česká správa sociálního zabezpečení, která spravuje sociální pojištění. Jasnou informaci podnikatelům však zatím nedala ani ona, ani ministerstvo práce a sociálních věcí, pod které spadá. Odklad lhůty pro podání přehledu ČSSZ neobsahuje ani novela, kterou do sněmovny poslala vláda (týká se odpuštění minimálních plateb na sociální i zdravotní pojištění za březen až srpen 2020).

„Termín pro podání přehledu OSVČ za rok 2019 letos připadá na 4. květen, což je až za šest týdnů. Ale i touto problematikou se aktuálně zabýváme,“ říká k tomu bez bližších podrobností Jan Brodský z tiskového oddělení ministerstva.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.