Přehled pro zdravotní pojišťovnu stačí podat později

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 24. 3. 2020 10:45 aktualizováno 24. 3. 2020 20:30

Podnikatelé mohou odevzdat přehled o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu do 3. srpna 2020. Počítá s tím novela, kterou dnes na návrh vlády schválili poslanci.

Obdobně se odloží i účtování případného penále za dlužné pojistné. Jde o součást úlev kvůli dopadům koronaviru.

Odložení termínu pro podání přehledu zdravotní pojišťovně navazuje na krok ministerstva financí. To už před 14 dny oznámilo, že po dobu tří měsíce odpustí sankce a poplatky jak za pozdní podání daňového přiznání za rok 2019, tak za zaplacení daně. V praxi tak stačí odevzdat přiznání 1. července.

Samotnou lhůtu pro podání daňového přiznání však ministerstvo neodložilo, ta základní tedy zůstává 1. dubna. Kdo podá přiznání ve standardním termínu, dostane včas i případný přeplatek. Kdo to nestihne, nemusí předem nic hlásit ani prokazovat souvislost s koronavirem – pak stačí podat přiznání do 1. července.

S námi přiznání nebolí

Skřipeček

Potřebujete vyplnit daňové přiznání? 

Rychle, spolehlivě a bezbolestně?

Máme řešení!

Krok ministerstva financí se automaticky nevztahoval na přehledy o příjmech a výdajích. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a po ní i další členové Svazu zdravotních pojišťoven nicméně už před pár dny ujistily, že po dobu tří měsíců také odpustí všechny sankce. K odkladu samotného termínu ale byla potřeba změna zákona, kterou dnes – pokud jde o zdravotní pojištění – schválili poslanci.

Očekává se, že stejný odklad udělá i státní Česká správa sociálního zabezpečení, která spravuje sociální pojištění. Jasnou informaci podnikatelům však zatím nedala ani ona, ani ministerstvo práce a sociálních věcí, pod které spadá. Odklad lhůty pro podání přehledu ČSSZ neobsahuje ani novela, kterou do sněmovny poslala vláda (týká se odpuštění minimálních plateb na sociální i zdravotní pojištění za březen až srpen 2020).

„Termín pro podání přehledu OSVČ za rok 2019 letos připadá na 4. květen, což je až za šest týdnů. Ale i touto problematikou se aktuálně zabýváme,“ říká k tomu bez bližších podrobností Jan Brodský z tiskového oddělení ministerstva.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

15. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

Novou výši minimální zálohy musí podnikatelé zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do osmého února.

VZP varuje před podvodnými e-maily. Takhle je poznáte

7. 11. 2022 | redakce Peníze.CZ

VZP varuje před podvodnými e-maily. Takhle je poznáte

Všeobecná zdravotní pojišťovna varuje před e-maily, které v posledních dnech vyzývají její klienty k zaplacení údajného dluhu.

Bankovní identitu spustí další banky. Snadné ověření chystá i VZP

21. 10. 2022 | Olga Skalková

Bankovní identitu spustí další banky. Snadné ověření chystá i VZP

„Digitální občanku“ klientům brzy nabídnou také UniCredit, mBank a Creditas. Za několik měsíců by ji lidé mohli využít i při ověřování totožnosti vůči státní VZP, která se zatím do... celý článek

Když jedna práce nestačí. Jak na přivýdělek při zaměstnání

14. 10. 2022 | Kateřina Jungvirtová, Monika Veselíková

Když jedna práce nestačí. Jak na přivýdělek při zaměstnání

Potřebujete víc, naložíte si víc. Poradíme, jaká jsou pravidla pro přivýdělek, brigádu nebo podnikání při zaměstnání. Můžete si přibrat druhý pracovní poměr? Jak funguje práce na dohodu?... celý článek

Konec studia. Jak dlouho za vás stát platí zdravotní a sociální pojištění

11. 7. 2022 | Petra Dlouhá | 2 komentáře

Konec studia. Jak dlouho za vás stát platí zdravotní a sociální pojištění

Prázdniny začaly. Pokud jsou to vaše poslední, máme pro vás přehled, kdy si musíte sami začít platit zdravotní pojištění.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.