Zpřísníme daň z prodeje investičních bytů, navrhla Schillerová

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 16. 3. 2020 | 3 komentáře
Nový daňový balíček má zavést stravenkový paušál nebo prodloužit takzvaný časový test u prodeje bytů.
Zpřísníme daň z prodeje investičních bytů, navrhla Schillerová

Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo financí dokončilo nový daňový balíček. S epidemií koronaviru nemá zatím nic společného, tyhle změny chystalo mnohem dřív.

Návrh nepřináší žádnou revoluci, opět v něm chybí i zrušení superhrubé mzdy.

Jedna z mála výraznějších změn se týká daně z příjmů při prodeji takzvaných investičních bytů nebo domů.

Doteď je od daně osvobozený prodej po aspoň pěti letech vlastnictví. Od roku 2021 by se měl takzvaný časový test prodloužit na patnáct let, navrhuje ministryně financí Alena Schillerová.

Z prodeje dřív než po patnácti letech se nebude muset platit daň, jestliže člověk takový příjem použije na „obstarání vlastní bytové potřeby“ – tedy například nákup většího bytu pro rozšiřující se rodinu. K tomu musí dojít nejpozději v následujícím kalendářním roce po prodeji. 

Zpřísnění se nedotkne bytů či rodinných domů, pokud v nich měl vlastník bydliště nejméně po dobu dvou let bezprostředně před prodejem. Dosavadní daňové osvobození se v tomhle případě nemění.

A kdo v prodávané nemovitosti sice bydlel, ale kratší dobu než dva roky, bude dál osvobozen od daně, když příjem z prodeje použije na „obstarání vlastní bytové potřeby“ (dosavadní zákon mluví o „uspokojení“).

Vyberte si nemovitost

Výběr nemovitosti.
Zdroj: Shutterstock.com

Hledáte dům nebo byt snů a nemůžete nalézt ten pravý? Nebo potřebujete najít pronájem? Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Reality Peníze.cz

Nová pravidla mají platit až pro nemovitosti pořízené po přijetí novely, tedy nejdříve od začátku roku 2021. 

Návrh daňového balíčku, který teď ministerstvo posílá k připomínkám, počítá i se zavedením stravenkového paušálu. Místo klasických papírových poukázek či nabité elektronické karty by lidé mohli dostávat peníze na účet, a to se stejnými daňovými výhodami. Nový systém neruší dosavadní úlevy pro zaměstnance ani pro zaměstnavatele, naopak je má zpřístupnit i pro ostatní.

Skončit by mělo osvobození úrokových příjmů z dluhopisů vydávaných v zahraničí poplatníkem se sídlem v České republice.

Balíček upravuje také postupné zvýšení sazeb spotřební daně z tabákových výrobků, ze surového tabáku a zahřívaných tabákových výrobků tak, aby se „nezvyšovala cenová dostupnost pro konečného spotřebitele“.

Návrh rozšiřuje pravomoc obcí při stanovení místního koeficientu daně z nemovitých věcí. Nově ho budou moct určit i pro jednotlivou část obce – v praxi by tak mohly vybírat vyšší daň v lokalitách s průmyslovými objekty.

Novela rozšiřuje osvobození od místních poplatků z pobytu. Pomůže hlavně rodičům dětí, kteří mají dítě v nemocnici a chtějí mu být blízko. Z poplatku jsou nově vyjmuty všechny pobyty ve zdravotnických zařízeních poskytovatelů lůžkové péče, pokud jsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, a to včeně průvodců hospitalizovaných osob.

Součástí balíčku není zrušení superhrubé mzdy. Koalice se na něm neshodla, v jednání chtěla pokračovat na jaře při sestavování návrhu rozpočtu. 

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+38
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Akcie a daňové přiznání. Jak určit pořizovací cenu a kurz

12. 4. 2021 | Lucie Kretková | 5 komentářů

Akcie a daňové přiznání. Jak určit pořizovací cenu a kurz

V předchozím článku jsme si vysvětlili základní pravidla, jak zdanit příjmy z prodeje akcií či podílových listů, co se počítá do limitu pro osvobození nebo jak funguje časový test.... celý článek

Změny v preventivních prohlídkách. Na co máte nově nárok

7. 4. 2021 | redakce Peníze.CZ | 5 komentářů

Změny v preventivních prohlídkách. Na co máte nově nárok

Vyhláška č. 70/2012 Sb., která stanoví obsah a frekvenci preventivních prohlídek u lékaře, se od 24. února mírně změnila. Upozornil na to mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Milan... celý článek

Do kdy podat daňové přiznání. Přehled termínů

1. 4. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Do kdy podat daňové přiznání. Přehled termínů

Jedno prodloužení by letos přišlo i bez epidemie. Koronavirová omezení k němu – stejně jako loni – přidala další odklad. Kolik tedy máte času?

Odklad přiznání k dani z nemovitostí končí. Jak na něj

31. 3. 2021 | Jiří Hovorka

Odklad přiznání k dani z nemovitostí končí. Jak na něj

Kvůli epidemii bylo letos na přiznání k dani k nemovitostí o dva měsíce víc času. Teď už ale opravdu musíte. Projděte si odpovědi na časté otázky.

Přehledy stačí podat později. Nové termíny pro OSVČ

30. 3. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Přehledy stačí podat později. Nové termíny pro OSVČ

Do kdy musí podnikatelé odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2020? Konečně je to jasnější. Lhůta se posune pro sociální i zdravotní pojištění. Jednotné řešení ale nečekejte... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.