První výplata 2021. Takhle ji zvýší šest novinek
3. 2. 2021 | Petr Kučera | 12 komentářů

Jestli jste kvůli viru nepřišli o zaměstnání, s velkou pravděpodobností dostanete za leden víc. I když vám nepřidali. Projděte si, co všechno je letos jinak.
Rychlý orientační výpočet čisté mzdy po zrušení superhrubé mzdy. Od prvního ledna 2021 se daň z příjmů zaměstnanců nevypočítává z takzvané superhrubé mzdy, daňovým základem je mzda hrubá. Základní sazba daně je 15 procent, příjmy nad 48násobek průměrné mzdy stanovené pro daný rok se daní 23 procenty.
Více informací o kalkulačce a logice výpočtu...
Superhrubá mzda byla zavedena za ministra financí Miroslava Kalouska, původně na dočasnou dobu. Fakticky je hrubá mzda zvýšená o odvody na zdravotní pojištění a sociální pojištění, které za zaměstnance odvádí zaměstnavatel. Po zaokrouhlení na celá sta (vždy směrem nahoru) sloužila jako daňový základ pro výpočet zálohy na daň z příjmů, danila se 15 procenty.
„Zrušit supehrubou mzdu“ se několikrát pokoušela především ODS, vláda Andreje Babiše to ale dlouho odmítala. V roce 2020 ale nečekaně obrátila a přišla hned s několika variantami, nejradikálnější byl návrh Andreje Babiše, který navrhoval daň 15 procent z hrubé mzdy, odhad každoroční ztráty na výnosech státního rozpočtu byl pro tento případ 90 miliard.
Kalkulačka je orientační a zjednodušená, ze všech možných daňových slev počítá jen se základní slevou na poplatníka ve výši 2070 Kč měsíčně. Doporučujeme použít aktuální kalkulačku čisté mzdy, která dokáže započítat všecko relevantní.
Pomohla vám tato kalkulačka?
AnoNeDalší kalkulačky
POROVNEJTE SI NABÍDKU POJIŠTĚNÍ, SPOŘENÍ A PŮJČEK.
Sousloví superhrubá mzda je mediální zkratka, která se pro svou výstižnost velmi dobře chytila. Všichni vědí, o co jde, přestože se nikdy nestala součástí žádného zákona nebo jiného právního předpisu. Superhrubou mzdou se myslí hrubá mzda rozšířená o povinná pojištění (sociální pojištění a zdravotní pojištění). které každému zaměstnanci platí zaměstnavatel, fakticky tedy kompletní mzdové náklady na zaměstnance.
Pokud vám to stačí nepřesně, pak byla zrušena od 1. ledna 2021. Pokud to chcete vědět přesně, pak vězte, že superhrubá mzda nikdy neexistovala – viz odpověď na předchozí otázku – a nemohla být tedy ani zrušena. Změnila se jen definice základu pro výpočet daně z příjmů, kterým je od roku 2021 opět hrubá mzda.
Rozšíření daňového základu o odvody na povinná pojištění placené zaměstnavatelem vzniklo v rámci daňové reformy vlády Mirka Topolánka, v níž byl ministrem financí Miroslav Kalousek. Tento výpočet daně z příjmů platil od roku 2008 do roku 2020. Pravicové vládě nový výpočet pomohl sjednotit (a částečně opticky snížit) sazbu daně, do roku 2007 se daň počítala progresivně a pohybovala se v rozmezí od 12 do 23 procent (hrubé mzdy). Úplně původně ale mimochodem ODS prosazovala skoro to, co platí dneska: daň ve výši 15 procent z hrubého příjmu, pamětníci si možná vybaví „kolečko Vlastimila Tlustého“, názornou pomůcku, která měla lidem ukázat krásný nový svět po zavedení rovné 15procentní daně.
Parlament v roce 2020. Přesněji poslanci zejména z hnutí ANO, ČSSD, ODS a Trikolóry. O zásluhy se stejně vehementně hlásí hnutí ANO jako ODS. Pravda je, že s nápadem přišel během letní covidové pauzy premiér Andrej Babiš. Pravda ale také je, že mnohem dřív týž návrh opoziční ODS vehementně odmítal jako nesmysl, případně tvrdil, že reforma přijde na řadu až v roce 2021, protože dřív si ji Česko nebude s ohledem na rozpočet dovolit. V pandemickém roce ale šly obecně ohledy na rozpočet stranou.
Na to se zeptejte své výplatní pásky z roku 2020 a naší kalkulačky. Obecně ale platí: čím míň peněz berete, tím míň vám reforma přinese. Nakonec můžou být ti s menšími příjmy rádi spíš za některé dílčí úpravy ve výpočtu daní, které se se změnou daňového základu svezly, v první řadě za zvýšení základní slevy na poplatníka, které v zákoně o dani z příjmů je díky Pirátům, nebo zrušení stropu pro daňový bonus.