Snížíme daně jenom na dva roky, couvá Babiš

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 28. 9. 2020 | 14 komentářů
S dočasným snížením daní jako krizovým opatřením souhlasí i ČSSD. Zrušení superhrubé mzdy však musí být definitivní.
Snížíme daně jenom na dva roky, couvá Babiš

Zdroj: Shutterstock

Vláda navrhne snížení daní pro zaměstnance a zrušení superhrubé mzdy jenom na dva roky. České televizi to v sobotu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Plán tak mění měsíc poté, co se na něm vládní koalice dohodla.

Předseda ČSSD Jan Hamáček však v nedělních Otázkách Václava Moravce zdůraznil, že sociální demokraté nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu jenom na dva roky a pak ji znovu zavedl. S dočasným snížením daní na 15 % z hrubé mzdy jako krizovým opatřením nemá problém, za dva roky by se mohla daň vrátit na dosavadní úroveň.

S takovým řešením – tedy zrušit superhrubou mzdu navždy, zatímco daně výrazně snížit zatím jenom na dva roky – nakonec souhlasí i Babiš, oznámil v neděli večer. 

Na konci srpna se Babiš s Hamáčkem dohodli, že výpočet daně ze superhrubé mzdy skončí a vrátí se k výpočtu z hrubé. Sazba bude 15 procent, pro výdělky spadající pod dnešní solidární přirážku pak 23 procent. S tím, že by mělo jít jenom o dočasné opatření, nepočítali.

Zaměstnanec s průměrnou mzdou by si tak polepšil měsíčně o 1700 korun měsíčně víc, v součtu přes 20 tisíc ročně. A třeba při výdělku 18 tisíc hrubého by čistá mzda stoupla o 915 korun měsíčně, při výdělku 50 tisíc dokonce o 2535 korun.

Tak výrazné snížení daní by pro státní rozpočet znamenalo výpadek 70 až 80 miliard korun. Ne jednorázově, ale každý rok. Vláda od začátku neměla žádný plán, jak tuto částku nahradit. Podle kritiků by šlo o nejdražší volební dárek v historii. To teď nepřímo potvrzuje i Babiš.

Podle Babišova sobotního vyjádření by tak koalice splnila svůj slib zrušit superhrubou mzdu jenom formálně, protože po dvou letech by se všechno vrátilo k dosavadnímu stavu – pokud by nová vláda včas nepřišla s jiným řešením. „Myslíme si, že je to potřeba na dva roky, protože rozpočet na rok 2022 bude ještě připravovat naše vláda, ale potom po volbách ten, kdo vyhraje,“ říká Babiš.

Vláda tím může porušit další závazek ze svého programového prohlášení: „Prosazujeme stabilní a předvídatelné daňové prostředí. Změny soustavy daňových zákonů budou prováděny pouze několika málo souhrnnými novelami, a to s dostatečným odkladem účinnosti,“ slíbila.

Přestože změny mají platit už od ledna 2021, ministerstvo financí zatím nepřišlo s konkrétním legislativním návrhem. Pravděpodobnost, že by koalice prosadila změny ještě letos, tak každým dnem klesá. V lepším případě by poslanci definitivně schvalovali daňový balíček těsně před koncem roku. Kdyby obsahoval jenom změny „ve prospěch poplatníků“, mohou ho schválit i na začátku roku, protože v takovém případě je přípustná i „zpětná účinnost“.

Babiš přitom v uplynulých letech – a ještě na konci toho loňského – rušení superhrubé mzdy a snižování daní odmítal. Názor změnil v srpnu – podle kritiků hlavně proto, aby odvedl pozornost od nefungující „chytré karantény“ a rostoucích problémů s epidemií Covid-19.

Další otočku teď Babiš vysvětluje „požadavkem“ prezidenta Miloše Zemana, který prý navrhl dvouleté omezení kvůli přílišnému schodku rozpočtu. Neupřesnil, proč vláda místo samostatného rozhodování začíná přebírat návrhy prezidenta. Podle zjištění Hospodářských novin to navíc byl právě Babiš, kdo s myšlenkou na dvouleté omezení na jednání se Zemanem přišel.

Zprávu z 27. září jsme zaktualizovali o další vývoj.

Vládní plán na zrušení superhrubé mzdy a snížení daní jsme podrobně popsali v samostatném článku. Jak výpočet funguje doteď a co se má změnit? Kdo si polepší a o kolik? Co na to ekonomové? A proč vlastně superhrubá mzda vznikla? Čtěte víc.


Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

28. 9. 2020 12:07, Vladimír

Zeman s Babišem a Šilerkou vymysleli daňový paskvil.
Když je na to Hamáček upozornil, udělali z něho blba a přivlastnili si jeho kritiku.
Lháři a podvodníci vládnou České republice.

+7
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 9. 2020 14:35, kalich

Spekulativní článek,který je k ničemu! Podobně to dělají všechny media, i když se jedná jen o úvahy nebo o možnost řešení. Svým způsobem je to poplašná zpráva. Autorovi Kučerovi doporučuji. Dočkej času jako husa klasu!

-8
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Pokuta za daňové přiznání e-mailem. Nesmysl, rozhodl soud

26. 10. 2020 | Petr Kučera | 7 komentářů

Pokuta za daňové přiznání e-mailem. Nesmysl, rozhodl soud

Nejste stát ve státě, vzkázal Nejvyšší správní soud finanční správě. Ta podle něj chybovala, když odmítala přijmout daňové přiznání zaslané e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem. celý článek

Testy na covid-19 mohou být daňově uznatelné

2. 10. 2020 | Petr Kučera | 2 komentáře

Testy na covid-19 mohou být daňově uznatelné

Testování zaměstnanců na koronavirus si mohou zaměstnavatelé uplatnit jako daňově uznatelný náklad. A to nejen v případě povinných testů, ale i pokud jde o dobrovolné testování související... celý článek

Za chybu úřadu měli platit lidé, kteří chtěli slevu na manželku

29. 9. 2020 | Petr Kučera | 2 komentáře

Za chybu úřadu měli platit lidé, kteří chtěli slevu na manželku

Finanční úřad už nebude chtít úrok z prodlení po lidech, kteří špatně uplatnili daňovou slevu na manžela kvůli nesprávnému potvrzení od České správy sociálního zabezpečení. Informovala... celý článek

Daň z nabytí nemovitosti definitivně končí. Limit pro odpočty klesne

15. 9. 2020 | Petr Kučera | 6 komentářů

Daň z nabytí nemovitosti definitivně končí. Limit pro odpočty klesne

Úroky z úvěrů na bydlení se budou odečítat dál, jejich maximální výše však klesne na polovinu. Zpřísní i pravidla při prodeji „investičních“ bytů.

Daňové změny: Zaměstnanci si polepší, superhrubá mzda končí

28. 8. 2020 | Petr Kučera | 22 komentářů

Daňové změny: Zaměstnanci si polepší, superhrubá mzda končí

Vládní koalice se po mnoha letech dohodla, jak zruší superhrubou mzdu. Vypadá to na největší předvolební dárek v historii.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.