Změny v daňovém přiznání. Co všechno je letos jinak

Petr Kučera | rubrika: Jak na to | 5. 8. 2020 | 2 komentáře
V polovině letních prázdnin je to pro řadu lidí už dávno vyřízená věc. Díky dvěma mimořádným odkladům se ale termín pro podání přiznání za rok 2019 teprve blíží. Připomeneme, jak na to.
Změny v daňovém přiznání. Co všechno je letos jinak

Zdroj: Shutterstock

Výdajové paušály pro podnikatele stouply na dvojnásobek a vrací se tam, kde byly donedávna. Rostou také limity navázané na zvyšování minimální mzdy – pro školkovné, bonus na dítě, solidární daň nebo zdanění důchodů. Jinak se nic zásadního nemění ani v daňových výhodách, ani v seznamu situací, kdy je potřeba podat přiznání.

Přiznání k dani z příjmů za rok 2019 sice stačí podat do 18. srpna 2020, jenže základ už byste měli mít spočítaný. Termín pro podání přehledu zdravotní pojišťovně totiž skončil 3. srpna, tedy paradoxně dřív než pro daňové přiznání. Přehled pro správu sociálního zabezpečení za rok 2019 stačí podat až do 18. září 2020. Podrobněji jsme o letošní absurditě psali v samostatném článku.

K faktickému prodloužení lhůty pro přiznání dochází automaticky, tedy i bez daňového poradce, speciální žádosti nebo prokazování důvodů. Formálně nejde o odložení lhůty pro podání přiznání, ale jenom o prominutí sankcí spojených s jeho pozdějším podáním i se zaplacením daně. Rozdíl? Kdo to nestihne ani do 18. srpna, tomu se napočítají sankce hned od původního termínu.

Chaos v odkladech

Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo zdravotnictví nedokázalo zareagovat na další posun termínu pro daňové přiznání. Přehled zdravotním pojišťovnám je proto nutné podat o 14 dnů dřív, než končí lhůta pro samotné přiznání.

Čas na daňové přiznání je tu. Odklad má háček

Za rok bychom se už mohli dočkat změn, které přinese vznik „online finančního úřadu“ – vedle jednoduchého podání přes internet se dotknou i některých termínů.

Na stejné úrovni bohužel zůstává i základní daňová sleva na poplatníka. Ta se od roku 2008 nezměnila, přestože výdělky prudce rostou. Z čím dál vyšší daně si tak lidé můžou odečítat stále stejnou roční částku 24 840 korun. Podíl základní slevy k průměrné roční mzdě klesl z 9,1 procenta v roce 2008 na loňských šest procent, vláda ale zvýšení odmítá.

Výdajové paušály OSVČ

Hranice příjmů, z nichž si živnostníci a další podnikatelé mohou odečíst výdajové paušály, se zvyšuje z dosavadního milionu korun na dva miliony. Po zdvojnásobení se tak limit vrací tam, kde byl až donedávna.

Řemeslníci, kteří si při 80procentním paušálu dosud mohli odečíst výdaje v maximální částce 800 tisíc korun, si nově odečtou až 1,6 milionu. U 60procentního paušálu se maximální limit paušálních výdajů zvyšuje na 1,2 milionu, u 40procentního na 800 tisíc a u 30procentního na 600 tisíc.

Samotná procentní výše paušálů pro jednotlivé typy OSVČ – tedy 80, 60, 40 nebo 30 procent – se nemění.

Školkovné

Maximální výše školkovného odpovídá měsíční minimální mzdě. Pro příjmy za rok 2019 se tedy roční sleva zvyšuje až na 13 350 Kč, pro příjmy za rok 2020 to bude až 14 600 Kč.

S námi přiznání nebolí

Skřipeček. Zdroj: Shutterstock.com
Skřipeček. Zdroj: Shutterstock.com

Potřebujete vyplnit daňové přiznání? Rychle, spolehlivě a bezbolestně? Máme řešení!

Sleva za umístění dítěte umožňuje snížit daň o výdaje, které jste v kalendářním roce prokazatelně vynaložili za mateřskou školu nebo obdobné zařízení péče o děti předškolního věku.

Jde o strop, ne paušál. Z daní si proto můžete odečíst vždycky jenom skutečné výdaje. Jejich výši vám potvrdí provozovatel školky.

Daňový bonus

Daňový bonus si v aktuálním daňovém přiznání může uplatnit jen ten, kdo si za rok 2019 vydělal aspoň 80 100 Kč. Do limitu se počítají pouze příjmy ze zaměstnání nebo podnikání.

Tahle hranice roste úměrně zvyšování minimální mzdy – jde o šestinásobek té měsíční. Pro příjmy za rok 2020 pak stoupne na 87 600 korun.

Daňový bonus můžete získat, když slevu na dítě odečtete z daně, která vám vycházela před jejím uplatněním, a dostanete se tím do minusu – nárok na daňové zvýhodnění je tedy vyšší než původně vypočtená daňová povinnost.

Díky bonusu pak státu nezaplatíte žádné daně, ale ještě od něj něco dostanete. Maximálně můžete získat 60 300 korun, minimálně stovku. Tyto hranice se nemění, oproti předchozím letem už nestoupla ani samotná sleva na dítě.

Solidární zvýšení daně

Zaměstnanec, který měl celkové příjmy ze zaměstnání či podnikání (ne z pronájmu či kapitálového majetku) přesahující 48násobek průměrné mzdy, musí vedle běžné daně platit ještě takzvané solidární zvýšení. Povinně také podává daňové přiznání.

Pro příjmy za rok 2019 se hranice zvyšuje na 1 569 552 korun hrubého. Kdo si loni vydělal víc, musí z části nad tenhle limit odvést ještě sedmiprocentní „solidární daň“. Pro příjmy za rok 2020 se hranice zvýší na 1 672 080 Kč.

Zdanění důchodů

Důchody jsou v zásadě osvobozeny od daně z příjmů. Danit se musí jenom v případě, že roční příjem ze všech přijatých důchodů (vedle starobního může jít třeba o invalidní) přesahuje 36násobek minimální měsíční mzdy.

Za rok 2019 tak jsou od daně osvobozeny důchody do roční výše 480 600 Kč (v průměru 40 050 Kč měsíčně). Pro rok 2020 roste tento limit na 525 600 Kč (43 800 Kč měsíčně).

Sleva na EET

Připomeňme ještě možnost slevy pro podnikatele, pokud se povinně zapojí do elektronické evidence tržeb. Nejde sice o úplnou novinku, někteří podnikatelé ji však mohou využít poprvé – a naposled. Sleva je totiž jednorázová.

Za rok, v němž poprvé zaevidoval tržbu spadající do EET, si může podnikatel uplatnit slevu na dani z příjmů až ve výši 5000 korun na její pořízení a provoz. Výše slevy nesmí překročit (kladný) rozdíl mezi patnácti procenty dílčího základu daně ze samostatné činnosti a základní slevy na poplatníka. Nárok na slevu není potřeba dokládat fakturami za nákup pokladního zařízení či softwaru.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+38
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

22. 6. 2022 | Petr Kučera

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Zavádění dalších sazeb paušální daně kritizují podnikatelské sdružení, daňaři i ekonomové. Místo zjednodušení podle nich přinese komplikace.

Zisk z prodeje bitcoinů bez daně? Osvobození odmítá i soud

3. 6. 2022 | Adam Linek | 4 komentáře

Zisk z prodeje bitcoinů bez daně? Osvobození odmítá i soud

Může být prodej bitcoinů ze strany fyzické osoby osvobozen od daně z příjmu? Touto otázkou se zabýval Krajský soud v Brně. Verdikt potvrdil, že bitcoin nelze považovat za klasickou... celý článek

Zdanění bitcoinu poprvé u soudu: Je to věc, ne peníze

30. 5. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Zdanění bitcoinu poprvé u soudu: Je to věc, ne peníze

Zisk z prodeje kryptoměn není osvobozený od daně z příjmů, rozhodl krajský soud. Potvrdil tak dosavadní přístup finanční správy, podle které neplatí stejná pravidla jako pro peníze... celý článek

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

9. 5. 2022 | Petr Kučera | 7 komentářů

Limit pro paušální daň a registraci k DPH stoupne

Ministerstvo financí chce od roku 2023 zvýšit limit pro povinnou registraci k DPH z jednoho na dva miliony korun ročně. V návaznosti na to se zdvojnásobí také strop pro dobrovolné využití... celý článek

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

8. 4. 2022 | Petr Kučera

Do kdy podat přehledy OSVČ? Sociální správa je přísnější

Jaký je letos termín pro odevzdání přehledů pojistného? Do kdy je potřeba zaplatit případný nedoplatek? A jak se prodlužuje lhůta při elektronickém podání daňového přiznání? Vysvětlíme. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.