Změny v daňovém přiznání. Co všechno je letos jinak

| rubrika: Jak na to | 21. 3. 2020 | 1 komentář
Hlavní pravidla pro přiznání za rok 2019 se oproti předchozímu roku nezměnila. Zvyšují se jenom některé limity – bohužel ne základní sleva na poplatníka.

Výdajové paušály pro podnikatele stouply na dvojnásobek a vrací se tam, kde byly donedávna. Rostou také limity navázané na zvyšování minimální mzdy – pro školkovné, bonus na dítě, solidární daň nebo zdanění důchodů. Jinak se nic zásadního nemění ani v daňových výhodách, ani v seznamu situací, kdy je potřeba podat přiznání.

Nemění se ani základní termíny. Daňové přiznání za rok 2019 se tedy má odevzdat nejpozději 1. dubna 2020, při využití daňového poradce se lhůta o tři měsíce prodlužuje. Kvůli epidemii koronaviru ale stát po dobu tří měsíců odpustí sankce, v praxi tak stačí odevzdat přiznání 1. července i bez využití poradce. Kdo podá přiznání ve standardním termínu, dostane včas i případný přeplatek.

Lidé, kteří možnost odkladu kvůli koronaviru využijí, to nemusí nikam předem hlásit. Nemusí ani prokazovat, že zrovna jich se epidemie nějakým způsobem dotkla. Odklad se pak týká nejenom přiznání, ale i samotného zaplacení daně. Podobné úlevy už oznámily některé zdravotní pojišťovny a čeká se, že stejně zareaguje i Česká správa sociálního zabezpečení.

Letos stačí později

Čas pro odevzdání daňového přiznání i samotné zaplacení daně z příjmů se v praxi prodlouží o tři měsíce.

Daňové přiznání i EET počkají. Vláda mírní i kontrolní hlášení

Za rok bychom se už mohli dočkat změn, které přinese vznik „online finančního úřadu“ – vedle jednoduchého podání přes internet se dotknou i některých termínů.

Na stejné úrovni bohužel zůstává i základní daňová sleva na poplatníka. Ta se od roku 2008 nezměnila, přestože výdělky prudce rostou. Z čím dál vyšší daně si tak lidé můžou odečítat stále stejnou roční částku 24 840 korun. Podíl základní slevy k průměrné roční mzdě klesl z 9,1 procenta v roce 2008 na loňských šest procent, vláda ale zvýšení odmítá.

Výdajové paušály OSVČ

Hranice příjmů, z nichž si živnostníci a další podnikatelé mohou odečíst výdajové paušály, se zvyšuje z dosavadního milionu korun na dva miliony. Po zdvojnásobení se tak limit vrací tam, kde byl až donedávna.

Řemeslníci, kteří si při 80procentním paušálu dosud mohli odečíst výdaje v maximální částce 800 tisíc korun, si nově odečtou až 1,6 milionu. U 60procentního paušálu se maximální limit paušálních výdajů zvyšuje na 1,2 milionu, u 40procentního na 800 tisíc a u 30procentního na 600 tisíc.

Samotná procentní výše paušálů pro jednotlivé typy OSVČ – tedy 80, 60, 40 nebo 30 procent – se nemění.

Školkovné

Maximální výše školkovného odpovídá měsíční minimální mzdě. Pro příjmy za rok 2019 se tedy roční sleva zvyšuje až na 13 350 Kč, pro příjmy za rok 2020 to bude až 14 600 Kč.

S námi přiznání nebolí

Skřipeček

Potřebujete vyplnit daňové přiznání? 

Rychle, spolehlivě a bezbolestně?

Máme řešení!

Sleva za umístění dítěte umožňuje snížit daň o výdaje, které jste v kalendářním roce prokazatelně vynaložili za mateřskou školu nebo obdobné zařízení péče o děti předškolního věku.

Jde o strop, ne paušál. Z daní si proto můžete odečíst vždycky jenom skutečné výdaje. Jejich výši vám potvrdí provozovatel školky.

Daňový bonus

Daňový bonus si v aktuálním daňovém přiznání může uplatnit jen ten, kdo si za rok 2019 vydělal aspoň 80 100 Kč. Do limitu se počítají pouze příjmy ze zaměstnání nebo podnikání.

Tahle hranice roste úměrně zvyšování minimální mzdy – jde o šestinásobek té měsíční. Pro příjmy za rok 2020 pak stoupne na 87 600 korun.

Daňový bonus můžete získat, když slevu na dítě odečtete z daně, která vám vycházela před jejím uplatněním, a dostanete se tím do minusu – nárok na daňové zvýhodnění je tedy vyšší než původně vypočtená daňová povinnost.

Díky bonusu pak státu nezaplatíte žádné daně, ale ještě od něj něco dostanete. Maximálně můžete získat 60 300 korun, minimálně stovku. Tyto hranice se nemění, oproti předchozím letem už nestoupla ani samotná sleva na dítě.

Solidární zvýšení daně

Zaměstnanec, který měl celkové příjmy ze zaměstnání či podnikání (ne z pronájmu či kapitálového majetku) přesahující 48násobek průměrné mzdy, musí vedle běžné daně platit ještě takzvané solidární zvýšení. Povinně také podává daňové přiznání.

Pro příjmy za rok 2019 se hranice zvyšuje na 1 569 552 korun hrubého. Kdo si loni vydělal víc, musí z části nad tenhle limit odvést ještě sedmiprocentní „solidární daň“. Pro příjmy za rok 2020 se hranice zvýší na 1 672 080 Kč.

Zdanění důchodů

Důchody jsou v zásadě osvobozeny od daně z příjmů. Danit se musí jenom v případě, že roční příjem ze všech přijatých důchodů (vedle starobního může jít třeba o invalidní) přesahuje 36násobek minimální měsíční mzdy.

Za rok 2019 tak jsou od daně osvobozeny důchody do roční výše 480 600 Kč (v průměru 40 050 Kč měsíčně). Pro rok 2020 roste tento limit na 525 600 Kč (43 800 Kč měsíčně).

Sleva na EET

Připomeňme ještě možnost slevy pro podnikatele, pokud se povinně zapojí do elektronické evidence tržeb. Nejde sice o úplnou novinku, někteří podnikatelé ji však mohou využít poprvé – a naposled. Sleva je totiž jednorázová.

Za rok, v němž poprvé zaevidoval tržbu spadající do EET, si může podnikatel uplatnit slevu na dani z příjmů až ve výši 5000 korun na její pořízení a provoz. Výše slevy nesmí překročit (kladný) rozdíl mezi patnácti procenty dílčího základu daně ze samostatné činnosti a základní slevy na poplatníka. Nárok na slevu není potřeba dokládat fakturami za nákup pokladního zařízení či softwaru.

Původní text ze začátku března jsme doplnili o nové informace ohledně mimořádného odpuštění sankcí při opožděném přiznání.

Připravte si s námi kompletní daňové přiznání online za 15 minut, bez registrace a anonymně. Za cenu jednoho lístku do kina. Na podání daňového přiznání máte ještě:

dníhodinminutvteřin
Chci vyplnit daňové přiznání

Chcete-li si jen stáhnout formuláře, pokračuje na daňové formuláře

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.