Změny v daňovém přiznání. Co všechno je letos jinak

Petr Kučera | rubrika: Jak na to | 5. 8. 2020 | 2 komentáře
V polovině letních prázdnin je to pro řadu lidí už dávno vyřízená věc. Díky dvěma mimořádným odkladům se ale termín pro podání přiznání za rok 2019 teprve blíží. Připomeneme, jak na to.
Změny v daňovém přiznání. Co všechno je letos jinak

Zdroj: Shutterstock

Výdajové paušály pro podnikatele stouply na dvojnásobek a vrací se tam, kde byly donedávna. Rostou také limity navázané na zvyšování minimální mzdy – pro školkovné, bonus na dítě, solidární daň nebo zdanění důchodů. Jinak se nic zásadního nemění ani v daňových výhodách, ani v seznamu situací, kdy je potřeba podat přiznání.

Přiznání k dani z příjmů za rok 2019 sice stačí podat do 18. srpna 2020, jenže základ už byste měli mít spočítaný. Termín pro podání přehledu zdravotní pojišťovně totiž skončil 3. srpna, tedy paradoxně dřív než pro daňové přiznání. Přehled pro správu sociálního zabezpečení za rok 2019 stačí podat až do 18. září 2020. Podrobněji jsme o letošní absurditě psali v samostatném článku.

K faktickému prodloužení lhůty pro přiznání dochází automaticky, tedy i bez daňového poradce, speciální žádosti nebo prokazování důvodů. Formálně nejde o odložení lhůty pro podání přiznání, ale jenom o prominutí sankcí spojených s jeho pozdějším podáním i se zaplacením daně. Rozdíl? Kdo to nestihne ani do 18. srpna, tomu se napočítají sankce hned od původního termínu.

Chaos v odkladech

Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo zdravotnictví nedokázalo zareagovat na další posun termínu pro daňové přiznání. Přehled zdravotním pojišťovnám je proto nutné podat o 14 dnů dřív, než končí lhůta pro samotné přiznání.

Čas na daňové přiznání je tu. Odklad má háček

Za rok bychom se už mohli dočkat změn, které přinese vznik „online finančního úřadu“ – vedle jednoduchého podání přes internet se dotknou i některých termínů.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Na stejné úrovni bohužel zůstává i základní daňová sleva na poplatníka. Ta se od roku 2008 nezměnila, přestože výdělky prudce rostou. Z čím dál vyšší daně si tak lidé můžou odečítat stále stejnou roční částku 24 840 korun. Podíl základní slevy k průměrné roční mzdě klesl z 9,1 procenta v roce 2008 na loňských šest procent, vláda ale zvýšení odmítá.

Výdajové paušály OSVČ

Hranice příjmů, z nichž si živnostníci a další podnikatelé mohou odečíst výdajové paušály, se zvyšuje z dosavadního milionu korun na dva miliony. Po zdvojnásobení se tak limit vrací tam, kde byl až donedávna.

Řemeslníci, kteří si při 80procentním paušálu dosud mohli odečíst výdaje v maximální částce 800 tisíc korun, si nově odečtou až 1,6 milionu. U 60procentního paušálu se maximální limit paušálních výdajů zvyšuje na 1,2 milionu, u 40procentního na 800 tisíc a u 30procentního na 600 tisíc.

Samotná procentní výše paušálů pro jednotlivé typy OSVČ – tedy 80, 60, 40 nebo 30 procent – se nemění.

Školkovné

Maximální výše školkovného odpovídá měsíční minimální mzdě. Pro příjmy za rok 2019 se tedy roční sleva zvyšuje až na 13 350 Kč, pro příjmy za rok 2020 to bude až 14 600 Kč.

S námi přiznání nebolí

Skřipeček. Zdroj: Shutterstock.com
Skřipeček. Zdroj: Shutterstock.com

Potřebujete vyplnit daňové přiznání? Rychle, spolehlivě a bezbolestně? Máme řešení!

Sleva za umístění dítěte umožňuje snížit daň o výdaje, které jste v kalendářním roce prokazatelně vynaložili za mateřskou školu nebo obdobné zařízení péče o děti předškolního věku.

Jde o strop, ne paušál. Z daní si proto můžete odečíst vždycky jenom skutečné výdaje. Jejich výši vám potvrdí provozovatel školky.

Daňový bonus

Daňový bonus si v aktuálním daňovém přiznání může uplatnit jen ten, kdo si za rok 2019 vydělal aspoň 80 100 Kč. Do limitu se počítají pouze příjmy ze zaměstnání nebo podnikání.

Tahle hranice roste úměrně zvyšování minimální mzdy – jde o šestinásobek té měsíční. Pro příjmy za rok 2020 pak stoupne na 87 600 korun.

Daňový bonus můžete získat, když slevu na dítě odečtete z daně, která vám vycházela před jejím uplatněním, a dostanete se tím do minusu – nárok na daňové zvýhodnění je tedy vyšší než původně vypočtená daňová povinnost.

Díky bonusu pak státu nezaplatíte žádné daně, ale ještě od něj něco dostanete. Maximálně můžete získat 60 300 korun, minimálně stovku. Tyto hranice se nemění, oproti předchozím letem už nestoupla ani samotná sleva na dítě.

Solidární zvýšení daně

Zaměstnanec, který měl celkové příjmy ze zaměstnání či podnikání (ne z pronájmu či kapitálového majetku) přesahující 48násobek průměrné mzdy, musí vedle běžné daně platit ještě takzvané solidární zvýšení. Povinně také podává daňové přiznání.

Pro příjmy za rok 2019 se hranice zvyšuje na 1 569 552 korun hrubého. Kdo si loni vydělal víc, musí z části nad tenhle limit odvést ještě sedmiprocentní „solidární daň“. Pro příjmy za rok 2020 se hranice zvýší na 1 672 080 Kč.

Zdanění důchodů

Důchody jsou v zásadě osvobozeny od daně z příjmů. Danit se musí jenom v případě, že roční příjem ze všech přijatých důchodů (vedle starobního může jít třeba o invalidní) přesahuje 36násobek minimální měsíční mzdy.

Za rok 2019 tak jsou od daně osvobozeny důchody do roční výše 480 600 Kč (v průměru 40 050 Kč měsíčně). Pro rok 2020 roste tento limit na 525 600 Kč (43 800 Kč měsíčně).

Sleva na EET

Připomeňme ještě možnost slevy pro podnikatele, pokud se povinně zapojí do elektronické evidence tržeb. Nejde sice o úplnou novinku, někteří podnikatelé ji však mohou využít poprvé – a naposled. Sleva je totiž jednorázová.

Za rok, v němž poprvé zaevidoval tržbu spadající do EET, si může podnikatel uplatnit slevu na dani z příjmů až ve výši 5000 korun na její pořízení a provoz. Výše slevy nesmí překročit (kladný) rozdíl mezi patnácti procenty dílčího základu daně ze samostatné činnosti a základní slevy na poplatníka. Nárok na slevu není potřeba dokládat fakturami za nákup pokladního zařízení či softwaru.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+38
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Špatná zpráva pro výherce. Daň z loterií a sázek stoupne

21. 11. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Špatná zpráva pro výherce. Daň z loterií a sázek stoupne

Výhercům zůstane míň peněz – mnohem častěji narazí na limit pro daňové osvobození. Některým zato přibude práce s daňovým přiznáním.

Daň z nemovitosti zpřísněte, DIP zrušte, radí vládě ekonom Janský

20. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 6 komentářů

Daň z nemovitosti zpřísněte, DIP zrušte, radí vládě ekonom Janský

Řada úsporných opatření, kterými chce vláda snížit rostoucí deficit státního rozpočtu, vychází z doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV). Jejím členem je i ekonom Petr Janský.... celý článek

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

16. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Stát podpoří investice i spoření. Jaké výhody vám přinese DIP

Daňové odpočty se rozšíří na Dlouhodobý investiční produkt. Jeho vznik schválili poslanci. Co si pod ním představit, kdo ho nabídne a jaká budou pravidla? Máme podrobnosti.

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

15. 11. 2023 | Petr Kučera

Podpora penzijního spoření se změní. Nová tabulka i daňové výhody

Stát chce motivovat lidi, aby si na důchod spořili víc než dosud. Zároveň rozšíří daňové výhody i na investování a pojištění dlouhodobé péče.

Benefity dostanou limit. Kdy za ně bude muset zaměstnanec platit?

13. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Benefity dostanou limit. Kdy za ně bude muset zaměstnanec platit?

Vládní balíček omezí daňové zvýhodnění volnočasových benefitů, populárního nástroje pro odměňování zaměstnanců. Vysvětlíme, co to přinese v praxi.

Partners Financial Services