Ošetřovné se prodlouží. Nově i pro děti do 13 let a OSVČ

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 24. 3. 2020 | 89 komentářů
Rodiče, kteří musí pečovat o děti kvůli zavřené škole, nezůstanou bez peněz.
Ošetřovné se prodlouží. Nově i pro děti do 13 let a OSVČ

Zdroj: Shutterstock

Prodloužení ošetřovného, na němž se minulý čtvrtek shodla vláda, už potvrdili poslanci i senátoři. 

Doba čerpání ošetřovného pro zaměstnance se prodlouží na celou dobu, kdy budou uzavřeny školy. Podobný nárok výjimečně získají i živnostníci a další podnikatelé.

Zaměstnanci, kteří od středy 11. března pečují o děti kvůli zavřeným školám, zatím mají nárok na devět kalendářních dnů ošetřovného. Skončilo jim tedy ve čtvrtek 19. března, od pátku podle dosavadních pravidel nemají nárok ani na korunu. Výjimkou jsou samoživitelé, kteří mohly brát ošetřovné až šestnáct dnů.

Stát zpětně proplatí i dny, kdy rodiče o standardní nárok na ošetřovné přišly. Prodloužení bude automatické, bez nutnosti podávat novou žádost, říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). 

Ošetřovné při zavřené škole se bude vztahovat na péči o děti mladší 13 let, shodla se vláda. Podle běžných pravidel to bylo jenom pro děti mladší 10 let. Bez věkového omezení vznikne nárok na ošetřovné také při péči o zdravotně hendikepované osoby.

Anketa

Chodíte do práce?

Částka ošetřovného dál zůstane na standardních 60 % mzdy (takzvaného redukovaného vyměřovacího základu), přestože odboráři i někteří opoziční poslanci tlačili na její mimořádné zvýšení na aspoň 80 %.

Díky pozměňovacímu návrhu, který prosadily Olga Richterová (Piráti) a Jana Pastuchová (ANO), se rodiče mohou vystřídat mnohem snadněji, a to i opakovaně. Vystřídání není možné v jednom kalendářním dnu, jinak tu nejsou žádné hranice. Jde o výjimku ze standardních pravidel, podle nichž se rodiče mohou vystřídat jenom jednou za celou dobu čerpání ošetřovného.

Na finanční příspěvek mají podle vlády výjimečně dosáhnout také živnostníci a další podnikatelé, jestliže kvůli péči o dítě nemohou nadále vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, která je hlavním zdrojem jejich příjmů. Standardně jinak platí, že osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) nemají nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, a to ani když si pojištění platí dobrovolně.

Konkrétní řešení připravuje ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, podrobnosti už ale oznámil: Částka pro OSVČ pečující o děti mladší 13 let má být paušálně 424 korun za den, maximálně tedy necelých 13 tisíc za měsíc. To podle výpočtů webu Peníze.cz odpovídá ošetřovnému u zaměstnanců s hrubým příjmem kolem 23 900 korun měsíčně.

Podmínky pro OSVČ budou stejné jako u zaměstnanců. Základem bude, že druhý z rodičů nečerpal klasické ošetřovné. Formulář začnou přijímat živnostenské úřady, a to především elektronickou formou. Pro nárok zřejmě nebude rozhodující, zda si podnikatel předtím dobrovolně platil nemocenské pojištění.

Smůlu však mají lidé, kteří místo klasické pracovní smlouvy pracují na takzvané dohody, tedy DPČ a DPP. Opoziční návrhy na rozšíření ošetřovného neprošly. Dál tedy platí standardní pravidla, podle nichž nárok na ošetřovné při DPČ a DPP nevzniká. Odmítavý postoj vládní koalice k rozšíření podpořili i komunisté.

Aktualizovali jsme původní zprávu vydanou 17. března. 

A nic vám neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám zajímavé rozhovory, aktuality ani praktické tipy! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+72
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 89 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 3. 2020 15:40

dopadne to tak, ze osvc dostane jen za podminek, ktery bude velmi obtizne splnit, takze se na to vsichni vyklaslou. ja bych chtel jen vedet, jestli manzelka osvc co je ted s detma doma, musi platit ZP a SP kdyz nevydela ani korunu. pokud vim, tak neplatit muze jen kdyz je mimo praci cely kalendarni mesic, a protoze karantena zacala 4.brezna, tak za brezen platit musi komplet, a kdyz skonci pred 30. dubnem, tak bude muset komplet i za duben. a vyklopit 15tis kdyz nevydela ani floka se mi uplne nelibi, to je lyzovacka pro dva v italii na prodlouzeny vikend mimo sezonu. a uz vubec se mi to nelibi v kontextu, ze zamestancum vyplaceni prodlouzi nad zakonnych 9 dni a jeste uhradu mozna zvednou z 60% na 80% nebo 100%. na zivnostniky vlada od 2013 z vysoka kasle, nazyva je parazitama a zlodejema a hazi jim klacky pod nohy, i kdyz na mnohych ted zalezi, jestli se jejich sousedi vubec najedi ...

+94
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 3. 2020 15:15, Alex

Kříže trva druhý týden a OSVČ němý h čeho žít směšné,mají si platit sociální,zdravotní pojištění stejně jako zaměstnavatele platí za své zaměstnance,neplatí odvody a ještě by chtěli pomoct od státu,který odrbavaji

-61
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (89 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nedostatek míst ve školkách mají řešit sousedské skupiny. Vláda je pro

22. 5. 2024 | Kateřina Hovorková

Nedostatek míst ve školkách mají řešit sousedské skupiny. Vláda je pro

Novela zákona o dětských skupinách usnadní vznik dětských skupin. Zavádí u nás také sousedské skupiny po vzoru německých Tagesmutter. Jak má nové rodičovské hlídání fungovat?

Místo čtyř dávek bude jediná. Bez práce a s úsporami ji nedostanete

15. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 10 komentářů

Místo čtyř dávek bude jediná. Bez práce a s úsporami ji nedostanete

O takzvanou superdávku budou moct žádat lidé, kteří se nevyhýbají práci a jejich finanční možnosti projdou majetkovým testem. Známe podrobnosti.

Rozvody čekají změny. Budou rychlejší a s úlevou pro rodiče

5. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Rozvody čekají změny. Budou rychlejší a s úlevou pro rodiče

Nekonfliktní rozvody mají být rychlejší a levnější. Manželé už nebudou muset u soudu vysvětlovat, proč se chtějí rozejít. Skončí také rozdělení na společnou či střídavou péči o děti.... celý článek

Kdy budou jarní prázdniny v roce 2025. Termíny podle okresů

2. 4. 2024 | Kateřina Jungvirtová

Kdy budou jarní prázdniny v roce 2025. Termíny podle okresů

Jarní prázdniny v roce 2025 proběhnou v období od 3. února do 16. března. Přinášíme přehled termínů pro jednotlivé okresy.

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

Partners Financial Services