Ošetřovné 2020. Kolik dostanu, když zůstanu doma s dítětem

| rubrika: Jak na to | 1. 2. 2020 | 2 komentáře
Za ošetřování člena rodiny dostanete víc než loni. Kdo má nárok a jaké jsou podmínky? Tady je kalkulačka a přehled pravidel.

Ošetřovné náleží zaměstnanci, který kvůli péči o nemocného člena rodiny nemůže do práce. Jde o dávku z nemocenského pojištění – stejně jako nemocenskápeněžitá pomoc v mateřství nebo takzvaná otcovská

Na ošetřovné dosáhnou pouze zaměstnanci v klasickém pracovním poměruOsoby samostatně výdělečně činné na dávku nárok nemají, ani když si dobrovolně platí nemocenské pojištění.

Nemají na něj nárok ani lidé pracující na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ), přestože z výdělku odvádějí zálohy na sociální pojištění (nemocenské pojištění je jednou z jeho složek).

Česká správa sociálního zabezpečení vyplácí od roku 2018 také dlouhodobé ošetřovné – dávku pro toho, kdo potřebuje pečovat o vážně nemocného člena rodiny. Dlouhodobé ošetřovné podrobněji rozebereme na konci článku.

Kdo má nárok na ošetřovné a na jak dlouho

Podle zákona o nemocenském pojištění, který podmínky čerpání ošetřovného upravuje, má na dávku nárok ten, kdo:

  • Pečuje o dítě mladší 10 let – pokud onemocnělo, utrpělo úraz nebo mu zavřeli školu kvůli nepředvídatelné události typu chřipkové epidemie či havárie vody.
  • Pečuje o dítě starší 10 let nebo jiného člena domácnosti. Podmínkou je, že příjemce dávky žije s ošetřovaným ve společné domácnosti. Typicky jde o partnera nebo vlastní rodiče. V případě dětí žijících ve střídavé péči se za společnou považují obě domácnosti. Nezbytnost ošetřování musíte doložit potvrzením od ošetřujícího lékaře nemocného.

Na ošetřovné naopak nemáte nárok při nemoci dítěte, s nímž je jeden z rodičů na mateřské či rodičovské a pobírá peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek. Výjimka platí v situaci, kdy rodič, který dávky pobírá, onemocní. Nebo když třeba znovu čerstvě porodí.

Podpůrčí doba – po kterou lze ošetřovné čerpat – dělá maximálně devět kalendářních dní. Případně šestnáct, pokud jde o samoživitele pečujícího o dítě mladší šestnácti let, které ještě neukončilo povinnou školní docházku. Dávku lze čerpat od prvního dne, kdy nemocný péči potřebuje.

Výpočet ošetřovného

Při výpočtu ošetřovného se – stejně jako u ostatních dávek nemocenského pojištění – vychází z denního vyměřovacího základu. Ten dostaneme tak, že součet hrubých výdělků za posledních dvanáct kalendářních měsíců vydělíme číslem 365 a pak ještě snížíme prostřednictvím redukčních hranic.

Redukční hranice pro rok 2020 vypadají následovně:

  • z částky do 1162 Kč se započítá 90 procent,
  • z částky nad 1162 do 1742 Kč se započítá 60 procent,
  • z částky na 1742 Kč do 3484 Kč započítá 30 procent,
  • k částce nad 3484 Kč se nepřihlíží.

Denní dávka ošetřovného pak dělá šedesát procent redukovaného vyměřovacího základu.

V praxi to znamená, že když vaše průměrná hrubá mzda dosahuje třeba 30 tisíc korun, přijdete si za den čerpání ošetřovného na 533 korun, v součtu za devět dnů tedy na 4797 korun. Při minimální mzdě 14 600 korun dostanete 260 korun za den, za devět dní 2340 korun. A pokud vaše výplata dělá zhruba 20 tisíc korun hrubého měsíčně, dosáhnete na ošetřovné 356 korun denně, za devět dní tedy 3204 korun.

Jak na žádost?

O ošetřovné byste měli požádat zaměstnavatele prostřednictvím tiskopisu Rozhodnutí o potřebě ošetřování, který vám vystaví ošetřující lékař. Pokud je důvodem pracovní absence zavřená škola nebo školka, neobejdete se bez Žádosti o ošetřovné při péči o dítě do deseti let z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy). Tu dostanete přímo ve škole. Když se budete při poskytování péče střídat, doručíte zaměstnavateli Žádost o ošetřovné osoby, která převzala ošetřování (péči).

Přinášíme víc

Pro rodiny s nízkými příjmy je určená i další sociální dávka: přídavek na dítě. Jaká pravidla je potřeba splnit, když ho chcete čerpat? 

Přídavky na dítě: Kolik dělají a kdo má nárok?


Od ledna se zvýší i počet hodin, na který lze dávat děti do dvou let do školky či jinam na hlídání – a nepřijít kvůli tomu o rodičovskou.

Zvýšení rodičovského příspěvku prošlo. Další změny za tři roky

Zaměstnavatel předá veškeré dokumenty okresní správě sociálního zabezpečení, která ošetřovné vyplácí. Výplata dávky – hotově na poště, nebo na bankovní účet – by měla proběhnout nejpozději do měsíce následujícího po dni, kdy sociálka doklad pro nárok na výplatu dávky obdržela.

Až se marod uzdraví, doručíte zaměstnavateli Rozhodnutí o ukončení potřeby ošetřování (péče). Tiskopis opět vydá a potvrdí ošetřující lékař nemocného.

Dlouhodobé ošetřovné. Kdo má nárok?

Vedle krátkodobé dávky vyplácí sociální správa také dlouhodobé ošetřovné. Přiklepne ji tomu, kdo se (stejně jako u krátkodobé dávky) účastní nemocenského pojištění: minimálně 90 dní za poslední čtyři měsíce. Na dlouhodobé ošetřovné navíc dosáhnou i živnostníci a podnikatelé, kteří si nemocenské pojištění platili dobrovolně alespoň tři měsíce bezprostředně předcházející dni, kdy na dlouhodobé ošetřovné nastoupili.

Širší je také okruh osob, které můžou nemocnému péči poskytnout. Vedle rodičů či zákonných partnerů jde i o příbuzné v přímé linii. Těmi jsou tchyně, tchán, snacha, zeť, neteř, synovec, teta nebo strýc, ale i manžel, manželka nebo registrovaný partner těchto příbuzných. Druh nebo družka ošetřované osoby na dávku dosáhnou, jen pokud mají společné trvalé bydliště.

Další podmínka: Péče se poskytuje osobě, která má za sebou minimálně sedmidenní hospitalizaci a zároveň nelze předpokládat, že se její stav zlepší dřív než za 30 kalendářních dní. Předpoklad dlouhotrvajícího špatného zdravotního stavu musí potvrdit ošetřující lékař.

Dlouhodobé ošetřovné lze ovšem čerpat pouze jedenkrát ročně – žádost musí být podaná vždycky po dvanácti měsících od předchozího čerpání. Není problém, pokud se příbuzní v průběhu pobírání dávky v péči vystřídají, vždycky ale po celých dnech.

Zároveň nejde dlouhodobé ošetřovné čerpat na dítě, na které rodič pobírá peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek. Výjimkou jsou situace, kdy rodič onemocní nebo utrpí úraz a péči o dítě musí převzít druhý z rodičů.

Řežeme náklady!

Účty za telefon, elektřinu, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Dlouhodobé ošetřovné vyplácí okresní správa sociálního zabezpečení maximálně po dobu 90 dnů. Dávku přitom vypočte stejně jako krátkodobé ošetřovné – šedesát procent redukovaného denního vyměřovacího základu. Při průměrné hrubé mzdě 20 tisíc korun odpovídání denní vyměřovací základ částce 356 korun denně – za 90 dní ošetřování tak bude dávka činit 32 040 korun.

Jak žádat o dlouhodobé ošetřovné

Dlouhodobé ošetřovné vyřizuje okresní správa sociálního zabezpečení. Zaměstnanci musí spolu se žádostí doložit především Rozhodnutí o potřebě dlouhodobé péče – lejstro vystaví ošetřující lékař zdravotnického zařízení. Potřebovat budete také písemný souhlas osoby, o kterou se má pečovat.

Uvedené dokumenty doručte zaměstnavateli, který je následně předá okresní správě sociálního zabezpečení. Zároveň musí zaměstnavatel ošetřovatelské volno odsouhlasit – podle zákona ho může odepřít jen z vážných provozních důvodů, které navíc musí písemně vysvětlit. Jakmile péče skončí nebo uplyne devadesátidenní podpůrčí doba, musí vám v práci umožnit návrat na původní pozici.

Osoby samostatně výdělečně činné sepisují žádost o dlouhodobé ošetřovné přímo na okresní správě sociálního zabezpečení v místě trvalého bydliště.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+34
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.