Ošetřovné se prodlouží. Dostanou ho i OSVČ a rodiče starších dětí

| rubrika: Co se děje | 13. 3. 2020 | 235 komentářů
Doba pro čerpání ošetřovného se prodlouží až do otevření škol. Formou speciální dávky na něj výjimečně dosáhnou i podnikatelé.

Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo návrh zákona, který má mimořádně rozšířit podmínky pro čerpání ošetřovného. Cílem je, aby rodiče, kteří musí pečovat o děti kvůli zavřené škole, nezůstali bez peněz.

Návrh ministryně Jany Maláčové by měla v pondělí schválit vláda a co nejdříve také poslanci. Rychlé přijetí zákona má umožnit vyhlášení takzvaného stavu legislativní nouze.

„Doba čerpání ošetřovného se prodlouží na celou dobu, kdy budou uzavřeny školy, bez ohledu na to, jak to bude trvat dlouho,“ říká Maláčová. Zatímco standardní doba čerpání ošetřovného je maximálně devět kalendářních dnů (u samoživitelů šestnáct dnů), při zavření škol kvůli koronaviru se tedy ruší časové omezení.

Máme novější článek!

Vláda se dohodla na podrobnostech, návrh míří k poslancům:

Ošetřovné se prodlouží. Nově i pro děti do 13 let a OSVČ

Anketa

Chodíte do práce?

Zároveň má být možné poskytovat ošetřovné na děti mladší 15 let, tedy nově i deseti- až čtrnáctileté. Standardně mají na ošetřovné při zavřené škole nárok jenom rodiče dětí mladších 10 let.

„Nově se také stanoví, že nárok vznikne i při uzavření zařízení určeného pro péči o zdravotně hendikepované děti, tj. děti, které jsou závislé na pomoci jiné osoby aspoň ve stupni I (lehká závislost) podle zákona o sociálních službách, pokud jsou nezaopatřené. Důvodem je nutnost se postarat při uzavření příslušného zařízení i o tyto děti, i když se nejedná o dětské zařízení nebo o školu,“ vysvětluje Maláčová. Vláda v této souvislosti dnes v rámci dalších preventivních opatřeních například rozhodla o tom, že se od pondělí zavřou denní stacionáře.

Na finanční příspěvek – dočasnou sociální dávku – výjimečně dosáhnou také živnostníci a další podnikatelé, jestliže nemohou nadále vykonávat samostatnou výdělečnou činnost, která je hlavním zdrojem jejich příjmů. Standardně jinak platí, že osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) nemají nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, a to ani když si pojištění platí dobrovolně.

Výše příspěvku pro OSVČ za každý kalendářní den má dosahovat 424 korun, což odpovídá ošetřovnému u zaměstnanců s hrubým příjmem kolem 23 900 korun měsíčně. Podmínkou dávky pro OSVČ je, že druhý z rodičů nemohl čerpat klasické ošetřovné.

Součástí návrhu zatím není zvýšení ošetřovného ze standardních 60 procent mzdy.


Čtěte také:

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další praktické rady i aktuality! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+487
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 235 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 3. 2020 16:30, Karolina

Nemusí to být druhý stupeň V 5. třídě 11 let. Opravdu sj myslite, že je vhodně, aby dítě bylo samo doma třeba měsíc? Nebuďte zlá .

Zobrazit celé vlákno

+511
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 3. 2020 16:15, martin

nevim, proc by zamestnanci meli dostavat davku dyl nez zakonnych 9 dni

Zobrazit celé vlákno

-563
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (235 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.