Pozor na falešné e-shopy, zneužívají strach z koronaviru

| rubrika: Aktuality | 13. 3. 2020 10:15

Na tohle láká e-shop rouska-na-usta-cz.com. Nepošle nic, varují ČOI a Eset.

Na internetu se objevují první falešné e-shopy zneužívající strach z koronaviru. Upozornila na to Česká obchodní inspekce. Jde o weby nabízející teploměry nebo dokonce roušky – například infrateplomer-cz.com, rouska-na-usta-cz.com a podobně.

„Jako provozovatel webu není uveden nikdo, stránky jsou tedy zcela anonymní a spotřebitel neví, s kým uzavírá kupní smlouvu a vůči komu může nárokovat svá práva. Před nákupem či vyplněním osobních údajů na těchto stránkách varujeme,“ říká ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Nejedná se o však e-shopy v pravém slova smyslu. „Jde o anonymní provozovatele, kteří zatím jen sbírají osobní data, která se pak dají využít třeba pro telefonní marketing, ale v budoucnu by mohli chtít od spotřebitelů i peníze za výrobky, které třeba ani neodešlou, jako se to děje u mnoha dalších podvodných anonymních webů,“ vysvětluje Bezecný.

„Ke zvýšení důvěryhodnosti stránek používají útočníci i falešné recenze uživatelů z celé republiky. Kontaktní formulář na doposud objevených stránkách pouze odešle osobní údaje útočníkům,“ uvádí Ondrej Kubovič, specialista na digitální bezpečnost ze společnosti Eset, která inspekci dodala další data o podvodných webech v souvislosti s koronavirem.

ČOI uveřejňuje aktuálně známé rizikové weby na svých stránkách. „Není však možné řešit anonymní weby například v rámci kontroly, protože web je anonymní nejen pro spotřebitele, ale i pro ČOI coby dozorový orgán. Zpravidla je také provozován ze třetích zemí,“ vysvětluje Bezecný.

„ČOI nemůže řešit ani případný podvod na spotřebitele – to je úloha Policie ČR. Inspekce nemá žádný zákonný nástroj, jak webové stránky zablokovat, může na ně však upozornit v rámci svého seznamu rizikových webů. Tento seznam přebírá zatím pravidelně firma Seznam.cz a antivirus Eset, jejichž uživatelé jsou tím více chráněni,“ dodává mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Dalším trendem jsou také takzvaní přeprodejci zboží. Spotřebitel u nich netuší, s kým uzavírá kupní smlouvu. „Přeprodejce poznáte i podle toho, že jedinou možností je u něj platba předem, žádná dobírka nebo osobní vyzvednutí. Zboží zpravidla putuje z Číny, a to i několik měsíců. Kvalita většinou neodpovídá očekávání,“ připomíná mluvčí.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.