Některé banky nabídnou lidem, kteří se ocitnou v problémech kvůli šíření koronaviru, tříměsíční odklad splátek. Shodlo se na tom dnes prezidium České bankovní asociace.
Konkrétně bankéři mluví o pomoci u hypoték, spotřebitelských úvěrů a půjček pro drobné podnikatele. Podle bank jde o vhodný nástroj pro přečkání krizové doby.
„Prezidium asociace si je vědomo možných tíživých dopadů epidemie COVID-19 na klienty a potvrzuje, že banky za svými klienty stojí a budou připraveny konkrétně pomoci těm klientům, na které ekonomické důsledky epidemie dopadly,“ říká Pavel Štěpánek, výkonný ředitel České bankovní asociace.
„Primárně se banky zaměří na klienty z řad zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, protože lze předpokládat, že právě na ně dopadne epidemie nejtíživěji,“ dodává Štěpánek.
Současně zástupci asociace zahájili konzultace s Českou národní bankou. Banky chtějí, aby centrální banka nastíněný přístup ke klientům v krizové situaci zohlednila při výkonu dohledu.
O podrobnostech případné pomoci mají rozhodovat jednotlivé banky v konkrétních případech. Hlavní zásada: Kdo má problémy se splácením úvěrů, měl by se co nejdříve obrátit na svou banku či úvěrovou společnost a radit se s ní o dalším postupu.
Odpouštění splátek rozhodně nebude automatické. A konkrétně Moneta Money Bank navíc na Twitteru během odpoledne upozornila, že s tímto mimořádným opatřením momentálně vůbec nepočítá.
Po vlně kritiky pak Moneta své prohlášení smazala a nahradila vstřícnějším.
O tom, že banky nad podobným opatřením uvažují, informoval web Peníze.cz už včera, kdy je k tomuto kroku vyzvali i někteří politici. Například pirátský poslanec Tomáš Martínek bankám vzkázal, aby se inspirovaly Itálií, kde tamní banky i náměstkyně ministra financí přislíbily dočasné splátkové volno klientům z řad malých podnikatelů a domácností.
Ministerstvo financí zároveň o tři měsíce odložilo termín pro odevzdání daňového přiznání i samotnou splatnost daně. Má jít o úlevu zejména pro živnostníky a další drobné podnikatele (OSVČ) v souvislosti se současnou situací kolem koronaviru. Opatření bude mít formu plošného prominutí sankcí a správních poplatků.
Ministerstvo také slíbilo, že finanční a celní správa nebudou po dobu tří měsíců pokutovat podnikatele, pokud se nestihnou od začátku května nově zapojit do elektronické evidence tržeb (EET).
Mimořádná opatření chystá i ministerstvo práce a sociálních věcí. Dočasně zřejmě zruší maximální možnou dobu pro čerpání ošetřovného, která je dosud devět kalendářních dnů (šestnáct pro samoživitele). Výjimečně by na něj zřejmě dosáhli i někteří podnikatelé. Podrobnosti představí ministerstvo v pondělí. Firmy by také mohly dostat příspěvky na mzdy.
Na aktuální situaci zareagovala i Exekutorská komora. Její prezidium vydalo několik doporučení, podle kterých by exekutoři například měli pozastavit takzvané mobiliární exekuce, tedy zabavování majetku přímo v bytech dlužníků.
Už na začátku týdne odsouhlasila vláda pomoc pro malé a střední podnikatele a živnostníky. Budou moct požádat o bezúročnou půjčku na provozní financování až do výše 15 milionů korun. Úvěr dostanou s dvanáctiměsíčním odkladem splátek a bez poplatků.
V rámci nového úvěrového programu s názvem Úvěr COVID vyčlenily ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou 600 milionů korun. Nárok na zvýhodněný úvěr budou mít třeba ti, u kterých se zpozdilo plnění nebo došlo ke zrušení obchodního kontraktu. Dále třeba podnikatelé, kteří kvůli karanténě přišli o plánované kontrakty v důsledku zrušení veletrhů.
Žádosti bude posuzovat expertní komise složená ze zástupců ministerstva a rozvojové banky. Pokud bude žádost schválena, půjčí stát prostřednictvím banky podnikateli částky od 500 tisíc až do 15 milionů korun, a to do 90 procent prokázané škody.
Čtěte také:
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
13. 3. 2020 3:19, Dagmar
Dobrý den, chápu že pracujete na tom aby se splátky úvěru a hypoték bez problémů odložili o 3 měsíce a co další společnosti kde se dva dny zpozdite se splátkou a hned máte 500 nahoru 5 dní zpoždění máte 1000 nahoru, co hodlá stát udělat tady s tímhle, příklad pronto credit. Jsem Osvč a už teď mám daleko míň práce než před 14dni , pracuji s lidmi a práce je o hodně méně. K tomu všemu děti doma, ten kdo nemá rodiče tak jako já mám jít za kým? Proboha co se to děje??? Z čeho budem vše platit a živit se??? Rozumím že opatření je zapotřebí, ale teď nejen já ale spoustu ostatních čekáme na pomoc státu.!!! Proč si může banka vybírat komu pomůže a komu ne a proč jen banky ? Stát by měl stoupnout splátky všude a všem co jsou zaměstnání nebo Osvč. Tak jako nam všem ze dne na den nechali děti doma. A věřte že to není jen o tom že jsou doma, učím se s něma s každým zvlášť. Takže jít do práce není vůbec reálné. Počkáme si všichni jak se za nás, náš stát postaví, kolik z nás tuhle situaci zvládne a nebudou z nás dlužníci. Už dávno se měly hranice zavřít , na co jsme sakra čekali?
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.