Rodiče, kteří kvůli péči o dítě zůstanou bez peněz, mají šanci na pomoc

pk | rubrika: Aktuality | 11. 3. 2020 10:40 | 4 komentáře

Lidé, kteří se ocitnou ve finanční nouzi, mohou požádat o jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci. Týká se to i rodičů dětí mladších 10 let, pokud s nimi zůstanou doma na takzvaném ošetřovném kvůli současné situaci kolem koronaviru. Upozornil na to Úřad práce ČR, který má výplatu dávky na starosti.

Mimořádnou okamžitou pomoc může od státu získat člověk, jehož sociální a majetkové poměry mu neumožňují překonat nepříznivou situaci.

„Mimořádná okamžitá pomoc je dávkou jednorázovou a nenárokovou. Nárok na ni vzniká až tehdy, kdy Úřad práce ČR po důkladném prošetření konkrétního případu uzná žadatele, případně rodinu, za osoby v hmotné nouzi,“ říká mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

„Pro účely dávky se posuzuje mimo jiné příjem všech osob ve společné domácnosti. Žádost o dávku musí být odůvodněná,“ dodává mluvčí.

Jste v nouzi? Stáhněte si!

Splachovadlo

Máme formuláře, které se budou hodit, když na člověka přijde nouze:

Pod odkazy najdete nejen formuláře vlastních žádostí, ale i další tiskopisy: potvrzení příjmů, potvrzení o studiu a jiné.

Žádosti o mimořádnou okamžitou pomoc není nutné odevzdávat osobně. Lidé je mohou podávat i přes podatelnu úřadu práce, zaslat poštou či prostřednictvím datové schránky. Formuláře jsou dostupné i na webu ministerstva.

Pokud bude třeba cokoli doplnit nebo upravit, zaměstnanci úřadu prý žadatele sami zkontaktují. Lidé se také mohou objednat se na určitý termín, a to telefonicky, někde i online. 

Na obecnější dotazy odpovídá i call centrum Úřadu práce ČR na telefonním čísle 844 844 803. Zájemci se mohou ptát také prostřednictvím e-mailu kontaktni.centrum@mpsv.cz či callcentrum@mpsv.cz. „Vzhledem k povinnosti mlčenlivosti mohou operátoři poskytovat informace v obecné rovině. Pokud někdo potřebuje řešit konkrétní záležitosti, je třeba obrátit se na příslušné kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR,“ vysvětluje Beránková.

Na ošetřovné mají zaměstnanci nárok maximálně devět dnů, samoživitelé 16 dnů. Politici teď zvažují dodatečné úlevy pro samoživitele nebo osoby samostatně výdělečně činné, zatím jde ale jenom o obecnější úvahy.


Čtěte podrobněji:

Dávky ošetřovného 2020 - kalkulačka

Aktuálně!
Kalkulačka nyní počítá ošetřovné pro případ uzavření školských zařízení při epidemii. Neplatí časové limity, rodiče dětí do desíti let mají nárok na ošetřovné za každý den, kdy je škola zavřená. Zároveň se zvyšuje denní dávka a bude pro ni platit spodní limit: minimálně rodiče dostanou 400 Kč na den. Vyšší ošetřovné se bude vyplácet i zpětně od začátku března.

dní

Další kalkulačky

Líbil se vám článek?

+25
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Ty už si nezahraješ. Rejstřík proti hazardu je v ostrém provozu

21. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Ty už si nezahraješ. Rejstřík proti hazardu je v ostrém provozu

Ministerstvo financí spustilo ostrý provoz rejstříku osob vyloučených z hazardních her. Lidé pobírající dávky v hmotné nouzi nebo ti, kdo se léčí z gamblerství, si tak už nezahrají... celý článek

Co dělat, když nemám na bydlení a jídlo. Pomoc pro lidi v nouzi

10. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Co dělat, když nemám na bydlení a jídlo. Pomoc pro lidi v nouzi

Dana Pavlousková už tři roky pomáhá samoživitelkám v nouzi. V koronavirové době její Klub svobodných matek dostal ještě větší smysl. Měsíčně řeší stovky žádostí od lidí, kteří nemají... celý článek

Jste na dně? Jak teď žádat o mimořádnou pomoc

19. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Jste na dně? Jak teď žádat o mimořádnou pomoc

Žádost o jednorázovou pomoc na úhradu životních nákladů se zjednodušila. Navíc nově přispěje i na splátku hypotéky. Úplně snadné to ale není.

O některé sociální dávky můžete opět žádat online

12. 10. 2020 | Jiří Hovorka

O některé sociální dávky můžete opět žádat online

O příspěvek na bydlení, mimořádnou okamžitou pomoc nebo o rodičovský příspěvek lze po dobu nouzového stavu žádat online. Vláda schválila návrh ministerstva práce a sociálních věcí na... celý článek

Příspěvek pro samoživitele? Druhá vlna je srazila na dno

6. 10. 2020 | Renata Lichtenegerová | 16 komentářů

Příspěvek pro samoživitele? Druhá vlna je srazila na dno

Čtyřem pětinám samoživitelů klesly příjmy, mnoho bývalých partnerů navíc přestalo platit výživné. Vládní koalice však speciální pomoc pro domácnosti s jedním rodičem odmítá.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.