Rodiče, kteří kvůli péči o dítě zůstanou bez peněz, mají šanci na pomoc

pk | rubrika: Aktuality | 11. 3. 2020 | 4 komentáře

Lidé, kteří se ocitnou ve finanční nouzi, mohou požádat o jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci. Týká se to i rodičů dětí mladších 10 let, pokud s nimi zůstanou doma na takzvaném ošetřovném kvůli současné situaci kolem koronaviru. Upozornil na to Úřad práce ČR, který má výplatu dávky na starosti.

Mimořádnou okamžitou pomoc může od státu získat člověk, jehož sociální a majetkové poměry mu neumožňují překonat nepříznivou situaci.

„Mimořádná okamžitá pomoc je dávkou jednorázovou a nenárokovou. Nárok na ni vzniká až tehdy, kdy Úřad práce ČR po důkladném prošetření konkrétního případu uzná žadatele, případně rodinu, za osoby v hmotné nouzi,“ říká mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

„Pro účely dávky se posuzuje mimo jiné příjem všech osob ve společné domácnosti. Žádost o dávku musí být odůvodněná,“ dodává mluvčí.

Jste v nouzi? Stáhněte si!

Splachovadlo

Máme formuláře, které se budou hodit, když na člověka přijde nouze:

Pod odkazy najdete nejen formuláře vlastních žádostí, ale i další tiskopisy: potvrzení příjmů, potvrzení o studiu a jiné.

Žádosti o mimořádnou okamžitou pomoc není nutné odevzdávat osobně. Lidé je mohou podávat i přes podatelnu úřadu práce, zaslat poštou či prostřednictvím datové schránky. Formuláře jsou dostupné i na webu ministerstva.

Pokud bude třeba cokoli doplnit nebo upravit, zaměstnanci úřadu prý žadatele sami zkontaktují. Lidé se také mohou objednat se na určitý termín, a to telefonicky, někde i online. 

Na obecnější dotazy odpovídá i call centrum Úřadu práce ČR na telefonním čísle 844 844 803. Zájemci se mohou ptát také prostřednictvím e-mailu kontaktni.centrum@mpsv.cz či callcentrum@mpsv.cz. „Vzhledem k povinnosti mlčenlivosti mohou operátoři poskytovat informace v obecné rovině. Pokud někdo potřebuje řešit konkrétní záležitosti, je třeba obrátit se na příslušné kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR,“ vysvětluje Beránková.

Na ošetřovné mají zaměstnanci nárok maximálně devět dnů, samoživitelé 16 dnů. Politici teď zvažují dodatečné úlevy pro samoživitele nebo osoby samostatně výdělečně činné, zatím jde ale jenom o obecnější úvahy.


Čtěte podrobněji:

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+25
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

2. 7. 2022 | Petr Kučera | 3 komentáře

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

Od životního minima se odvíjí například na porodné, přídavek na dítě, příspěvek na živobytí nebo limity pro srážky ze mzdy.

Životní minimum opět stoupne, schválila vláda

29. 6. 2022 | Petr Kučera | 18 komentářů

Životní minimum opět stoupne, schválila vláda

Životní a existenční minimum stoupnou od července o 8,8 procenta. Rozhodla o tom vláda v reakci na vysokou inflaci. Obě částky se zvyšují už po čtvrt roce – naposled rostly od letošního... celý článek

Na pomoc v hmotné nouzi dosáhne méně lidí. Hrozí bouře

5. 5. 2022 | Michal Skořepa | 29 komentářů

Na pomoc v hmotné nouzi dosáhne méně lidí. Hrozí bouře

Nejchudší z nás jsme nechali příjmově klesnout o 13 procent oproti roku 2007. Existenční minimum stouplo méně než inflace, píše analytik České spořitelny Michal Skořepa.

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

31. 3. 2022 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Spočítejte si, jak stoupne životní minimum. Nová kalkulačka

Zvýšení životního a existenčního minima se dotkne zhruba 350 tisíc lidí, říká ministr Marian Jurečka.

Kdo dostane příspěvek na živobytí? Kalkulačka a pravidla

16. 1. 2022 | Kateřina Jungvirtová | 4 komentáře

Kdo dostane příspěvek na živobytí? Kalkulačka a pravidla

Co musíte splnit pro získání příspěvku na živobytí? Poradíme, jak žádat a na kolik máte nárok.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.