Rodiče, kteří kvůli péči o dítě zůstanou bez peněz, mají šanci na pomoc

| rubrika: Aktuality | 11. 3. 2020 10:40 | 4 komentáře

Lidé, kteří se ocitnou ve finanční nouzi, mohou požádat o jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci. Týká se to i rodičů dětí mladších 10 let, pokud s nimi zůstanou doma na takzvaném ošetřovném kvůli současné situaci kolem koronaviru. Upozornil na to Úřad práce ČR, který má výplatu dávky na starosti.

Mimořádnou okamžitou pomoc může od státu získat člověk, jehož sociální a majetkové poměry mu neumožňují překonat nepříznivou situaci.

„Mimořádná okamžitá pomoc je dávkou jednorázovou a nenárokovou. Nárok na ni vzniká až tehdy, kdy Úřad práce ČR po důkladném prošetření konkrétního případu uzná žadatele, případně rodinu, za osoby v hmotné nouzi,“ říká mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

„Pro účely dávky se posuzuje mimo jiné příjem všech osob ve společné domácnosti. Žádost o dávku musí být odůvodněná,“ dodává mluvčí.

Jste v nouzi? Stáhněte si!

Splachovadlo

Máme formuláře, které se budou hodit, když na člověka přijde nouze:

Pod odkazy najdete nejen formuláře vlastních žádostí, ale i další tiskopisy: potvrzení příjmů, potvrzení o studiu a jiné.

Žádosti o mimořádnou okamžitou pomoc není nutné odevzdávat osobně. Lidé je mohou podávat i přes podatelnu úřadu práce, zaslat poštou či prostřednictvím datové schránky. Formuláře jsou dostupné i na webu ministerstva.

Pokud bude třeba cokoli doplnit nebo upravit, zaměstnanci úřadu prý žadatele sami zkontaktují. Lidé se také mohou objednat se na určitý termín, a to telefonicky, někde i online. 

Na obecnější dotazy odpovídá i call centrum Úřadu práce ČR na telefonním čísle 844 844 803. Zájemci se mohou ptát také prostřednictvím e-mailu kontaktni.centrum@mpsv.cz či callcentrum@mpsv.cz. „Vzhledem k povinnosti mlčenlivosti mohou operátoři poskytovat informace v obecné rovině. Pokud někdo potřebuje řešit konkrétní záležitosti, je třeba obrátit se na příslušné kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR,“ vysvětluje Beránková.

Na ošetřovné mají zaměstnanci nárok maximálně devět dnů, samoživitelé 16 dnů. Politici teď zvažují dodatečné úlevy pro samoživitele nebo osoby samostatně výdělečně činné, zatím jde ale jenom o obecnější úvahy.


Čtěte podrobněji:

Dávky ošetřovného 2020

Při epidemii koronaviru se má ošetřovné vyplácet rodičům dětí mladších 13 let (normálně je jen pro rodiče dětí mladší desíti let) za každý den, dokud budou uzavřeny školy a předškolní zařízení. Při výpočtu tedy není rozdíl mezi osamělým a neosamělým rodičem a zajímá vás jenom denní dávka. OSVČ mají mít nárok na ošetřovné 424 Kč denně.

dní

Další kalkulačky

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.