Banky zvažují splátkové prázdniny, ve hře jsou i hypotéky

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 11. 3. 2020 15:15 aktualizováno 11. 3. 2020 17:00 | 5 komentářů

Aktuálnější informace najdete v novém článku!

Tuzemské banky ve spolupráci s úřady a Českou národní bankou plánují opatření, která by mohla zmírnit nepříznivé ekonomické dopady související s hrozbou koronaviru. Podle zdrojů webu Peníze.cz by se mohla dotknout i hypoték.

„Banky intenzivně pracují na opatřeních, která pomohou zmírnit ekonomické dopady probíhající epidemie na bankovní klienty zejména z řad podnikatelů a živnostníků. Prosperující klienti jsou podmínkou prosperity bank a celé společnosti,“ říká Pavel Štěpánek, výkonný ředitel České bankovní asociace.

„Vzhledem k tomu, že se konkrétní bankovní opatření mohou týkat podmínek úvěrování a financování, bude jejich konkrétní podoba nutně vycházet z konzultace a koordinace bank s představiteli státní správy a České národní banky. Podoba opatření bude oznámena v nejbližších dnech,“ dodává Štěpánek.

Jako Italové?

K úlevám pro jinak řádně splácející klienty, kteří teď bohují s výpadky příjmů či dalšími problémy kvůli koronaviru, vyzval banky i Tomáš Martínek, pirátský poslanec a místopředseda podvýboru pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy.

„Chtěl bych vás požádat o to, abyste klienty, kteří jinak řádně plní své povinnosti, v příštích minimálně třech měsících nepenalizovali za opožděné splátky hypoték nebo jiných úvěrů, případně rovnou vyhlásili „hypoteční volno“, aby domácnosti a malé firmy, které se potýkají s ekonomickými potížemi v souvislosti s epidemií koronaviru, nemusely své půjčky dočasně splácet,“ napsal bankéřům poslanec. „Věřím, že členové České bankovní asociace rozumí aktuální situaci a přijmou po vzoru italských kolegů vhodná opatření,“ dodal.

Dočasné splátkové volno klientům z řad malých podnikatelů a domácností už přislíbily italské banky i náměstkyně ministra financí Laura Castelliová. Zatím ale nejsou známé podrobnější podmínky.

Pro jsou také vládní sociální demokraté. „Chceme jednat s bankami, aby v souvislosti s koronavirem odložily lidem ve finanční nouzi splátky úvěrů a hypoték, i s exekutory, aby odložili vymáhání pohledávek. Když máme program pro pomoc firmám, musíme pomoci i běžným lidem,“ říká předseda ČSSD Jan Hamáček.

„Analyzujeme možné ekonomické dopady koronavirové epidemie na naše klienty a zvažujeme opatření, která by mohla tyto dopady zmírnit. Konkrétní podobu těchto opatření budeme znát v řádu dnů a bude mimo jiné záviset také na našich konzultacích a koordinaci s dalšími bankami v rámci bankovní asociace, představiteli státní správy a České národní banky,“ říká například Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Anketa

Máte půjčku? A finanční polštář?

Pomoc pro podnikatele

Vláda na začátku týdne odsouhlasila pomoc pro malé a střední podnikatelé a živnostníky, kteří budou ekonomicky postiženi v důsledku výskytu koronavirové infekce a souvisejících preventivních opatření. Tito podnikatelé budou moci požádat o bezúročnou půjčku na provozní financování až do výše 15 milionů korun. Úvěr dostanou s dvanáctiměsíčním odkladem splátek a bez poplatků.

V rámci nového úvěrového programu s názvem Úvěr COVID vyčlenily ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou 600 milionů korun.

Nárok na zvýhodněný úvěr budou mít třeba ti, u kterých se zpozdilo plnění nebo došlo ke zrušení obchodního kontraktu. Dále třeba podnikatelé, kteří kvůli karanténě přišli o plánované kontrakty v důsledku zrušení veletrhů.

Žádosti bude posuzovat expertní komise složená ze zástupců ministerstva a rozvojové banky. Pokud bude žádost schválena, půjčí stát prostřednictvím banky podnikateli částky od 500 tisíc až do 15 milionů korun, a to do 90 procent prokázané škody.

Další zvažované úlevy

Ve hře jsou i další mimořádné úlevy pro živnostníky a další osoby samostatně výdělečně činné. Při státem nařízené karanténě totiž nedostanou žádné peníze, a to ani v případě, že si dobrovolně platí nemocenské pojištění.

Podobně je to s ošetřovným – několikatýdenní péče o menší dítě kvůli zavřené škole může výrazně zasáhnout nejen OSVČ (ani na ošetřovné totiž nemají nárok), ale i zaměstnance. Tři pětiny příjmů totiž dostanou jenom po devět kalendářních dní, samoživitelé maximálně šestnáct.

Konkrétní opatření na ochranu zaměstnanosti chce ministryně práce Jana Maláčová představit na pondělním jednání vlády a na schůzi s odbory a podnikatelskými svazy.

Ministryně financí Alena Schillerová se chystá posunout termín pro odevzdání daňového přiznání i pro samotnou splatnost daně, u drobných podnikatelů (OSVČ) má jít o tři měsíce. 


Čtěte víc:

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+85
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Při převodu hypotéky pohlídáme i pokles úroku, slibuje Air Bank

31. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Při převodu hypotéky pohlídáme i pokles úroku, slibuje Air Bank

Air Bank od února spouští novou službu nazvanou hlídač sazby. Při převodu hypotéky z jiné banky bude lidem až na dvanáct měsíců dopředu garantovat, že úroková sazba před začátkem čerpání... celý článek

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Máte zájem o roční zúčtování daně? Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se při tom zaměřit. celý článek

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

16. 1. 2023 | Olga Skalková

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

Banky a stavební spořitelny poskytly za celý loňský rok hypotéky v objemu 197 miliard korun, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 miliard.

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

10. 1. 2023 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

Jestli letos zlevníme, tak jenom mírně, říkají banky. Od listopadu nicméně klesla sazba IRS, od které se úroky hypoték odvíjejí víc než od repo sazby ČNB.

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

4. 1. 2023 | Olga Skalková

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

Rok 2022 byl pro trh s hypotékami v Česku nejhorší za posledních osm let. Důvodem jsou hlavně vysoké úroky a zdražující nemovitosti.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.