Banky zvažují splátkové prázdniny, ve hře jsou i hypotéky

| rubrika: Aktuality | 11. 3. 2020 15:15 aktualizováno 17:00 | 5 komentářů

Aktuálnější informace najdete v novém článku!

Tuzemské banky ve spolupráci s úřady a Českou národní bankou plánují opatření, která by mohla zmírnit nepříznivé ekonomické dopady související s hrozbou koronaviru. Podle zdrojů webu Peníze.cz by se mohla dotknout i hypoték.

„Banky intenzivně pracují na opatřeních, která pomohou zmírnit ekonomické dopady probíhající epidemie na bankovní klienty zejména z řad podnikatelů a živnostníků. Prosperující klienti jsou podmínkou prosperity bank a celé společnosti,“ říká Pavel Štěpánek, výkonný ředitel České bankovní asociace.

„Vzhledem k tomu, že se konkrétní bankovní opatření mohou týkat podmínek úvěrování a financování, bude jejich konkrétní podoba nutně vycházet z konzultace a koordinace bank s představiteli státní správy a České národní banky. Podoba opatření bude oznámena v nejbližších dnech,“ dodává Štěpánek.

Jako Italové?

K úlevám pro jinak řádně splácející klienty, kteří teď bohují s výpadky příjmů či dalšími problémy kvůli koronaviru, vyzval banky i Tomáš Martínek, pirátský poslanec a místopředseda podvýboru pro bankovnictví, pojišťovnictví a finanční trhy.

„Chtěl bych vás požádat o to, abyste klienty, kteří jinak řádně plní své povinnosti, v příštích minimálně třech měsících nepenalizovali za opožděné splátky hypoték nebo jiných úvěrů, případně rovnou vyhlásili „hypoteční volno“, aby domácnosti a malé firmy, které se potýkají s ekonomickými potížemi v souvislosti s epidemií koronaviru, nemusely své půjčky dočasně splácet,“ napsal bankéřům poslanec. „Věřím, že členové České bankovní asociace rozumí aktuální situaci a přijmou po vzoru italských kolegů vhodná opatření,“ dodal.

Dočasné splátkové volno klientům z řad malých podnikatelů a domácností už přislíbily italské banky i náměstkyně ministra financí Laura Castelliová. Zatím ale nejsou známé podrobnější podmínky.

Pro jsou také vládní sociální demokraté. „Chceme jednat s bankami, aby v souvislosti s koronavirem odložily lidem ve finanční nouzi splátky úvěrů a hypoték, i s exekutory, aby odložili vymáhání pohledávek. Když máme program pro pomoc firmám, musíme pomoci i běžným lidem,“ říká předseda ČSSD Jan Hamáček.

„Analyzujeme možné ekonomické dopady koronavirové epidemie na naše klienty a zvažujeme opatření, která by mohla tyto dopady zmírnit. Konkrétní podobu těchto opatření budeme znát v řádu dnů a bude mimo jiné záviset také na našich konzultacích a koordinaci s dalšími bankami v rámci bankovní asociace, představiteli státní správy a České národní banky,“ říká například Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny.

Anketa

Máte půjčku? A finanční polštář?

Pomoc pro podnikatele

Vláda na začátku týdne odsouhlasila pomoc pro malé a střední podnikatelé a živnostníky, kteří budou ekonomicky postiženi v důsledku výskytu koronavirové infekce a souvisejících preventivních opatření. Tito podnikatelé budou moci požádat o bezúročnou půjčku na provozní financování až do výše 15 milionů korun. Úvěr dostanou s dvanáctiměsíčním odkladem splátek a bez poplatků.

V rámci nového úvěrového programu s názvem Úvěr COVID vyčlenily ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou 600 milionů korun.

Nárok na zvýhodněný úvěr budou mít třeba ti, u kterých se zpozdilo plnění nebo došlo ke zrušení obchodního kontraktu. Dále třeba podnikatelé, kteří kvůli karanténě přišli o plánované kontrakty v důsledku zrušení veletrhů.

Žádosti bude posuzovat expertní komise složená ze zástupců ministerstva a rozvojové banky. Pokud bude žádost schválena, půjčí stát prostřednictvím banky podnikateli částky od 500 tisíc až do 15 milionů korun, a to do 90 procent prokázané škody.

Další zvažované úlevy

Ve hře jsou i další mimořádné úlevy pro živnostníky a další osoby samostatně výdělečně činné. Při státem nařízené karanténě totiž nedostanou žádné peníze, a to ani v případě, že si dobrovolně platí nemocenské pojištění.

Podobně je to s ošetřovným – několikatýdenní péče o menší dítě kvůli zavřené škole může výrazně zasáhnout nejen OSVČ (ani na ošetřovné totiž nemají nárok), ale i zaměstnance. Tři pětiny příjmů totiž dostanou jenom po devět kalendářních dní, samoživitelé maximálně šestnáct.

Konkrétní opatření na ochranu zaměstnanosti chce ministryně práce Jana Maláčová představit na pondělním jednání vlády a na schůzi s odbory a podnikatelskými svazy.

Ministryně financí Alena Schillerová se chystá posunout termín pro odevzdání daňového přiznání i pro samotnou splatnost daně, u drobných podnikatelů (OSVČ) má jít o tři měsíce. 


Čtěte víc:

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+83
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.