Vychytávky na klienty. Banka slibuje unikátní výhody, jinde jsou taky

Raiffeisenbank láká na hypotéku, jakou prý jinde nenajdete. Našli jsme.

Tři hypoteční vychytávky, které neumí žádná jiná banka. Tak nazvala Raiffeisenbank e-mail rozesílaný klientům, pokud u ní úvěr na bydlení zatím nemají.

Přinejmenším dvě z údajných vychytávek jsou přitom služby zcela běžné i u konkurence. A ani ta třetí není službou, kterou by na trhu uměla jen Raiffeisenbank.

Banka láká na hypotéku naruby, na odhad nemovitosti a na vázaný účet. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Hypotéka naruby je úvěr, který banka zájemcům schválí ještě před tím, než si vyberou konkrétní nemovitost ke koupi. Po podepsání smlouvy o Hypotéce naruby pak Raiffeisenbank po dobu dvanácti měsíců garantuje sjednaný úrok.

„Raiffeisenbank není jedinou institucí, která tento produkt má. Nabízí ji dlouhodobě Wüstenrot hypoteční banka, Modrá pyramida, Českomoravská stavební spořitelna či Stavební spořitelna České spořitelny,“ říká Lucie Drásalová, analytička společnosti Partners.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Hypotéka naruby je úvěr, který banka schvaluje ještě před tím, než si lidé vyberou nemovitost ke koupi. Po podepsání smlouvy o Hypotéce naruby pak Raiffeisenbank po dobu 12 měsíců garantuje sjednaný úrok.

„Raiffeisenbank není jedinou institucí, která tento produkt má. Nabízí ji dlouhodobě Wüstenrot hypoteční banka, Modrá pyramida, Českomoravská stavební spořitelna či Stavební spořitelna České spořitelny,“ říká Lucie Drásalová, analytička společnosti Partners.

Se zajištěním odhadu nemovitosti pomůžou dokonce všechny banky. „Tady nevidím žádnou exkluzivitu. Spousta bank má interní odhady či online ocenění, některé banky dokonce i na rodinné domy,“ říká Drásalová.

Odhad ceny nemovitosti navíc v Raiffeisenbank vyjde – aspoň podle ceníku banky – na 4900 korun. Například jednička na trhu, Hypoteční banka, nabízí pro vybrané lokality (větší města) odhad „od stolu“ zdarma. Když dodá klient elektronické podklady k ocenění, je odhad u Hypoteční banky za 1900 korun. A teprve když se nic z toho nepodaří – vyjde standardní odhad ceny bytu na 3900 korun a u rodinného domu na 4900 korun.

A ani vázaný účet, tedy takzvaná úschova, není nic, co by jiné banky neuměly. Na takový účet se převedou peníze za prodej nemovitosti a uvolní se z něho ve prospěch prodávajícího až po splnění smluvních podmínek. Typicky až poté, co je přepsán na kupujícího v katastru nemovitostí. Tato služba je u Raiffeisenbank zpoplatněná v podobné výši jako u konkurence, říká Luboš Svačina z makléřské společnosti Golem Finance.

Také podle něj není trojice vychytávek nijak unikátní. „V této nabídce není nic, co by tato banka uměla jako jediná a ostatní banky neuměly,“ hodnotí Svačina.

V čem jsou tři nabízené služby unikátní podle samotné Raiffeisenbank? 

„Dopisem jsme chtěli klienty upozornit na skutečnost, že u nás mohou využít všechny tři služby najednou pod jednou střechou,“ odpovídá mluvčí Petra Kopecká.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a dozvíte se včas další praktické rady i aktuality! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+21
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.