Zákazy kvůli koronaviru dál zpřísní, rozhodla vláda

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 13. 3. 2020 | 5 komentářů

Vláda rozhodla o dalších mimořádných opatřeních v boji proti šíření koronaviru.

Od pondělí se kompletně uzavřou hranice. Výjimky zůstanou pro řidiče kamionů, autobusů, strojvedoucí či pro piloty a dále pro lidi, kteří prokazatelně dojíždějí pracovat do 100 kilometrů od hranic (původně mělo jít o 50 kilometrů).

Vláda tak rozšířila včerejší zákaz cestování z a do rizikových zemí. Od začátku příštího týdne se zákaz rozšíří na celý svět.

Vycestovat z Česka do zahraničí nesmí čeští občané a cizinci s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Stejně tak dnes už platí zákaz pro vstup do Česka pro cizince z rizikových zemí, od příštího týdne se zákaz vstupu rozšíří na všechny cizince.

Vláda dnes také rozšířila povinnou karanténu na všechny lidi vracející se z rizikových zemí. Doteď platila povinná karanténa jen pro navrátilce z Itálie. Za nedodržení karantény hrozí pokuta.

Za rizikové vláda už dříve označila těchto 15 zemí: Čína, Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie, Británie, Norsko, Dánsko a Francie.

V souvislosti s rozšířením karantény vláda také rozhodla, že šíření koronaviru může být trestným činem. Ministryně spravedlnosti nemoc zařadila mezi nakažlivé nemoci, jejichž šíření tak může být hodnoceno.

Vláda od zítřka také rozšířila zákaz konání akcí třeba i na venkovní i vnitřní sportoviště, kde se ve stejný čas sejde alespoň 30 lidí. Od zítřka také začne platit zákaz návštěv ve věznicích. A od pondělí se přerušuje činnost denních stacionářů.

Vláda dále uvolnila z rozpočtové rezervy 500 milionů korun pro ministerstvo zdravotnictví na nákup ochranných pomůcek, jako jsou třeba respirátory či roušky, proti koronaviru.

A změny se týkají i nákladní dopravy v Česku. Kamiony mohou dočasně po Česku bez omezení jezdit i v neděli, aby bylo zajištěno plynulé zásobování.

Ministerstvo zdravotnictví také spustilo nový web, kde informuje o aktuálním vývoji.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Oblíbená témata

koronavir, koronavirus

A tohle už jste četli?

Nová rada ČNB nechává úroky vysoko. A nevylučuje další růst

29. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Nová rada ČNB nechává úroky vysoko. A nevylučuje další růst

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní... celý článek

Kellnerův podíl v PPF si rozdělila rodina. Dohoda o dědictví schválena

27. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Kellnerův podíl v PPF si rozdělila rodina. Dohoda o dědictví schválena

Majoritním akcionářem skupiny PPF s podílem 59,358 % se stala Renáta Kellnerová, vdova po Petru Kellnerovi. Každé ze čtyř dětí Petra Kellnera pak vlastní podíl ve výši 9,893 %.

Neplavete v penězích? Co je to ta stará bela, za kterou tady všechno stojí

18. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Neplavete v penězích? Co je to ta stará bela, za kterou tady všechno stojí

Kvíz plný záludných otázek ze světa bankovek a mincí. Ukažte, že vám peníze nesmrdí!

Ceny energií dostanou strop, potvrdili poslanci. Jak pomůže?

16. 9. 2022 | Jiří Hovorka, Gabriel Pleska | 1 komentář

Ceny energií dostanou strop, potvrdili poslanci. Jak pomůže?

Cenový strop se má na výši záloh projevit od listopadu. Celková cena pro domácnosti by se například u elektřiny měla dostat maximálně na devět korun za kWh.

Inflace v e-shopech: Nejvíc zdražilo to, co dělá teplo

15. 9. 2022 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Inflace v e-shopech: Nejvíc zdražilo to, co dělá teplo

Meziroční inflace je přes 17 procent. Při jejím měření vychází Český statistický úřad z položek spotřebitelského nebo spotřebního koše. Obsahuje spoustu zboží: seznam je dlouhý přes... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.