Zákazy kvůli koronaviru dál zpřísní, rozhodla vláda

| rubrika: Aktuality | 13. 3. 2020 12:40 | 5 komentářů

Vláda rozhodla o dalších mimořádných opatřeních v boji proti šíření koronaviru.

Od pondělí se kompletně uzavřou hranice. Výjimky zůstanou pro řidiče kamionů, autobusů, strojvedoucí či pro piloty a dále pro lidi, kteří prokazatelně dojíždějí pracovat do 100 kilometrů od hranic (původně mělo jít o 50 kilometrů).

Vláda tak rozšířila včerejší zákaz cestování z a do rizikových zemí. Od začátku příštího týdne se zákaz rozšíří na celý svět.

Vycestovat z Česka do zahraničí nesmí čeští občané a cizinci s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Stejně tak dnes už platí zákaz pro vstup do Česka pro cizince z rizikových zemí, od příštího týdne se zákaz vstupu rozšíří na všechny cizince.

Vláda dnes také rozšířila povinnou karanténu na všechny lidi vracející se z rizikových zemí. Doteď platila povinná karanténa jen pro navrátilce z Itálie. Za nedodržení karantény hrozí pokuta.

Za rizikové vláda už dříve označila těchto 15 zemí: Čína, Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Švýcarsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie, Británie, Norsko, Dánsko a Francie.

V souvislosti s rozšířením karantény vláda také rozhodla, že šíření koronaviru může být trestným činem. Ministryně spravedlnosti nemoc zařadila mezi nakažlivé nemoci, jejichž šíření tak může být hodnoceno.

Vláda od zítřka také rozšířila zákaz konání akcí třeba i na venkovní i vnitřní sportoviště, kde se ve stejný čas sejde alespoň 30 lidí. Od zítřka také začne platit zákaz návštěv ve věznicích. A od pondělí se přerušuje činnost denních stacionářů.

Vláda dále uvolnila z rozpočtové rezervy 500 milionů korun pro ministerstvo zdravotnictví na nákup ochranných pomůcek, jako jsou třeba respirátory či roušky, proti koronaviru.

A změny se týkají i nákladní dopravy v Česku. Kamiony mohou dočasně po Česku bez omezení jezdit i v neděli, aby bylo zajištěno plynulé zásobování.

Ministerstvo zdravotnictví také spustilo nový web, kde informuje o aktuálním vývoji.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Oblíbená témata

koronavir, koronavirus

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.