Podnikání a koronavirus

EET: Odložení poslední vlny EET a přerušení EET

Ministryně financí Alena Schillerová navrhla, aby se nová vlna EET (povinnost začít elektronicky evidovat tržby od letošního května) odložila. Zároveň se má na dobu trvání stavu nouze a následující tři měsíce přerušit povinnost elektronicky evidovat tržby i pro podnikatele, kteří už tržby evidují.
Stav: schváleno Sněmovnou i Senátem


Zaměstnanec v karanténě: příspěvek na náhradu mzdy

Zaměstnanec, na kterého byla uvalena karanténa, má od jejího patnáctého dne nárok na nemocenskou. Do té doby mu zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy nebo platu ve výši 60 % průměrného vyměřovacího základu. Zaměstnavatel si může zažádat o proplacení těchto náhrad státem v plné výši v rámci programu Antivirus.
Stav: platí


Uzavření provozovny kvůli mimořádným opatřením: příspěvek na náhradu mzdy

Pokud zaměstnavatel nařídil zaměstnanci volno pro překážky na jeho straně a touto překážkou bylo uzavření provozovny kvůli mimořádným vládním opatřením, vyplácí zaměstnanci náhrady mzdy nebo platu ve výši 100 %. Zaměstnavateli bude poskytnut příspěvek ve výši 80 % vyplacené náhrady.
Stav: platí


Kurzarbeit, program Antivirus

Pokud zaměstnavatel sice nemusí uzavřít provoz, ale kvůli poklesu odbytu nebo nedostatku materiálu nařídí zaměstnancům volno z důvodu jiných překážek na straně zaměstnavatele, platí zaměstnancům náhradu mzdy ve výši alespoň 60 procent původní mzdy. Vláda část náhrad proplatí. Uplatnění této překážky v práci na straně zaměstnavatele, resp. vyplácení snížené náhrady mzdy předpokládá dohodu o výši náhrady mzdy uzavřenou s odborovou organizací, tam kde není, tak úpravu vnitřním předpisem zaměstnavatele. V případě podpory státu pak musí být ještě uzavřena dohoda s Úřadem práce. S ohledem na výjimečnost současné situace se však mohou podmínky změnit tak, aby bylo možné tento institut využít plošně.
Stav: platí


Odpuštění sociálního pojištění za jeden měsíc pro celou firmu

Jako motivační bonus vláda zvažuje odpuštění jedněch měsíčních plateb na sociální pojištění pro celou firmu – pokud podnik navzdory krizi funguje a neomezuje mzdy.
Stav: Návrh ještě neprošel vládou. Sledujeme a budeme dál informovat.


OSVČ: odpuštění zdravotního a sociálního pojištění

Všichni živnostníci a další podnikatelé nemusí od března do srpna 2020 platit zálohy na sociální (důchodové) a zdravotní pojištění. Nezáleží ani na tom, zda měli platit jenom minimální, nebo vyšší zálohy. Stát zcela odpustil platby do výše minimálních záloh. Nebudou se tedy muset doplácet ani při podání přehledů o příjmech a výdajích za rok 2020 (v první polovině roku 2021). Doplatíte jenom případný rozdíl mezi minimální zálohou a výší pojistného, která vám vyjde podle skutečného zisku za rok 2020. Týká se to všech druhů podnikání, hlavní i vedlejší činnosti. Kdo už zaplatil zálohu za březen, použije se automaticky na září.

Stav: platí


Ošetřovné pro OSVČ

Vláda rozhodla, že i OSVČ mají mít po dobu uzavření škol nárok na ošetřovné, pokud zůstanou doma s dětmi do 13 let. Žádat o ošetřovné OSVČ bude moct, pokud na stejné dítě/děti nečerpá tento nebo jiný kompenzační příspěvek žádná jiná osoba. Žádost bude podávat spolu s čestným prohlášením obecním živnostenským úřadům a ten ji neprodleně předává Ministerstvu průmyslu a obchodu, který bude vyplácet dávku 424 Kč na základě čestného prohlášení. Podmínkou také je, že rodič nepracuje. Ošetřovné se bude proplácet každý měsíc zpětně.
Stav: čeká se na formulář a další podrobnosti, příjem žádostí začne 1. dubna


COVID: Bezúročné půjčky podnikatelům

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou bezúročné půjčky Úvěr COVID I s ročním odkladem splátek, minimální výše úvěru byla půl milionu a maximální 15 milionů korun. Příjem žádostí byl zastaven k 20. 3. 2020 8:00.

Nově vláda schválila Program COVID II. Jde o bezúročné půjčky od 10 tisíc do 15 milionů korun, připraveno je 5 miliard korun. Jde o úvěry komerčních bank, za které se stát zaručí prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMRZB). Podnikatelé tak pákovým efektem budou mít k dispozici až 30 miliard korun.

Poskytovaná záruka bude krýt pravděpodobně až 80 % komerčního úvěru a žadatel zároveň bude moci čerpat finanční příspěvek až milion korun na úhradu úroků. Předpokládaná doba ručení bude tři roky. Zaručovaný komerční úvěr bude možné využít výhradně na úhradu provozních výdajů, jako jsou mzdy, nájem, energie, dodavatelsko-odběratelské faktury, materiál, zásoby apod. Konkrétní parametry této formy podpory včetně dalších informací k programu se připravují a budou zveřejněny v nejbližších dnech. Zahájení programu COVID II je očekáváno zhruba za dva týdny.

Více na webu Českomoravské záruční a rozvojové banky


Náhrady škod podle krizového zákona

Podnikatelé i běžní občané můžou podle krizového zákona chtít od státu náhradu škod, které jim vznikly kvůli opatřením zavedeným v nouzovém stavu.

Od 24. března se ale nová nařízení (a prodloužení těch starých) nevydávají podle krizového zákona, ale formou mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví. Podle právníků to může vymáhání dalších náhrad škod komplikovat, ne-li znemožnit.

Stav: ani právníci nevědí


Přímá podpora 15 tisíc korun

Živnostníci a další podnikatelé postižení dopady koronaviru by měli dostat od státu přímou podporu ve výši 15 tisíc korun měsíčně. Má jít o podporu pro všechny, kteří po vyhlášení nouzového stavu museli zavřít své provozovny nebo jim vládní omezení jinak znemožnila podnikání. Příspěvek by měli dostávat jenom po dobu mimořádných opatření.

Stav: návrh schválený vládou, sledujeme a čekáme na další zprávy

Odeslat
e-mailem
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.