Stát zaplatí podnikatelům polovinu nájmu. Startuje příjem žádostí

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 26. 6. 2020 | 8 komentářů
O podporu mohou požádat podnikatelé a firmy, kterým stát zakázal prodej zboží nebo poskytování služeb zákazníkům v provozovnách alespoň v části období od 13. března do 30. června.
Stát zaplatí podnikatelům polovinu nájmu. Startuje příjem žádostí

Zdroj: Shutterstock

Obchodníci a provozovatelé služeb se dočkají další pomoci od státu. V rámci dotačního programu nazvaného Covid nájemné jim stát zaplatí polovinu nájemného za letošní druhé čtvrtletí.

Základní podmínkou je, aby sám pronajímatel slevil 30 procent. Stát pak uhradí 50 procent standardního nájemného a nájemce (podnikatel) jenom 20 procent. Podnikatelé, kteří platí nájemné nějakému státnímu subjektu, dostanou rovnou příspěvek ve výši 80 procent.

O podporu mohou požádat podnikatelé a firmy, kterým stát zakázal maloobchodní prodej zboží nebo poskytování služeb zákazníkům v provozovnách alespoň v části období od 13. března do 30. června. Částečný provoz formou e-shopu nebo výdejního okna není překážkou.

S nápadem na přímou státní pomoc s platbou nájmu přišla už v dubnu opozice. Provládní poslanci ANO, ČSSD a KSČM to odmítali až do doby, než stejný plán představila vláda. Ta se na něm sice shodla už na začátku května, teprve v pátek 19. června ale ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo podrobné podmínky. Příjem žádostí začíná v pátek 26. června prostřednictvím online formuláře na webu ministerstva.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Stát přispěje podnikatelům na období od 1. dubna do 30. června, tedy na druhé čtvrtletí. Nouzový stav sice začal už 12. března, na druhou stranu podpora neskončí hned dnem otevření provozovny. Strop pro jednoho žadatele je 10 milionů korun.

Pomoc pro podnikatele

Zdroj: Shutterstock

Finanční správa už začala přijímat žádosti o příspěvek pro OSVČ na další období. Přinášíme odpovědi na časté otázky.

OSVČ dostanou příspěvek i po otevření prodejny. Jak na pokračování Pětadvacítky


Společníci nejmenších firem budou moct žádat o stejnou podporu jako osoby samostatně výdělečně činné.

Pětistovku na den dostanou i menší a rodinné firmy

Zájemci se mohou hlásit až do konce září. K dispozici je zatím pět miliard korun, úřad ale slibuje navýšení rozpočtu v případě vyššího zájmu.

Musí jít o provozovnu, která není ve vlastnictví žadatele. Nájemní smlouva musela být uzavřena před 12. březnem, k případnému zvýšení nájmu po tomto datu se nepřihlíží. Cílem je zabránit zneužití státního příspěvku.

Zájemce o dotaci zároveň nesmí být „spřízněnou osobou“ s pronajímatelem. Konkrétně nemohou být:

  • osobami blízkými podle § 22 občanského zákoníku,
  • ve vztahu osoby ovládající a ovládané podle § 74 zákona o obchodních korporacích,
  • osobami jednajícími ve shodě podle § 78 zákona o obchodních korporacích,
  • ve vztahu, kdy jeden z nich vůči druhému uplatňuje podstatný vliv podle § 22 odst. 5 zákona o účetnictví,
  • osobami, které jsou součástí jednoho konsolidačního celku podle § 22 odst. 6 zákona o účetnictví.

Před podáním žádosti musí zájemce zaplatit aspoň 50 procent nájemného za druhé čtvrtletí. Současně musí předložit doklad potvrzující uhrazení nájemného za leden a únor 2020 (případně za říjen až prosinec 2019, jestliže v den podání žádosti neuplynula podle nájemní smlouvy lhůta splatnosti nájmu za leden a únor). Přiloží také ověřené čestné prohlášení pronajímatele, že poskytl potřebnou slevu.

Už v dubnu prošel zákon, který podnikatelům umožňuje odklad nájemného, pokud na něj kvůli dopadům koronaviru nemají peníze. Odklad mohou využít období od 12. března do 30. června, dlužnou částku budou muset podnikatelé splatit už do konce letošního roku.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 6. 2020 10:29, Šťoural

Česká klasika - úřednický výmysl od stolu zcela bez znalosti reality... Jak nájemce donutí vlastníka snížit nájemné? No přece nijak, ten se jen směje a vyhrožuje exekutory. Stát nutí nájemce plazit se před pronajímatelem, který ale - zejména v Praze, Brně - nesleví! Praktičtější by bylo nahradit paušálně všem nájemcům polovinu nájemného za tři měsíce, aniž by se museli klanět před vlastníkem... Navíc, nebude ta sleva nájemného zdanitelný příjem nájemce coby tzv. jiný zánik části dluhu? A tu případnou dotaci části nájemného také musí nájemce zdanit. Pozor milí nájemci na nenápadný bytokratický bič - 10 let je pak třeba vše archivovat!

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 6. 2020 20:10, Ppagani

A mně, jakožto nepodnikavci, zaplatí půlku nájmu kdo?

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

21. 11. 2023 | Radim Zelený

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

„Menší online obchody už mají dnes stejně dobré nástroje jako ty velké,“ říká Samuel Huba, ředitel platformy Shoptet. Co se dostupnosti technologií týče, hra se podle něj vyrovnala.... celý článek

Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

6. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

Od 15. listopadu znepřístupní finanční správa datové schránky 77 územních pracovišť, která byla v polovině letošního roku z ekonomických důvodů zrušena. Skončí tak přechodné období,... celý článek

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

24. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

Podnikatelé a firmy mají na daňových účtech celkový přeplatek ve výši 635 milionů, který vznikl z uhrazených záloh na silniční daň. Ty byly v průběhu roku 2022 zrušeny. Finanční správa... celý článek

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

23. 10. 2023 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera | 3 komentáře

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

Vládní balíček zvýší minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění více, než by stouply „standardně“ jen podle růstu průměrné mzdy. Připlatí si také ti, co využívají paušální daň.... celý článek

S chytrým plánováním cest jsme levnější

20. 10. 2023 | Radim Zelený

S chytrým plánováním cest jsme levnější

„Nejprve jsme chtěli pomocí našeho softwaru ušetřit velkým dopravcům náklady. Nakonec vozíme zásilky sami a chystáme expanzi firmy,“ říká David Přibyl, obchodní ředitel přepravní služby... celý článek

Partners Financial Services