Za škodu kvůli nouzovému stavu odpovídá stát. Jak na to

Veronika Hejná | rubrika: Co se děje | 18. 3. 2020 | 4 komentáře
Podnikatelé i běžní občané můžou chtít náhradu škody, která jim vznikla kvůli opatřením v souvislosti s nouzovým stavem. Upozorňují na to někteří právníci.
Za škodu kvůli nouzovému stavu odpovídá stát. Jak na to

Zdroj: Shutterstock

Kvůli státem nařízenému uzavření restaurací, obchodů a dalších podniků přichází řada podnikatelů o tržby. Zároveň ale mají dál platit za nájem prostor nebo náhradu mzdy zaměstnancům. Škody počítají i občané, třeba za propadlé letenky nebo vstupenky.

Podle právníků by mělo být možné požadovat náhradu od státu, pokud škoda vznikla v přímé souvislosti s opatřeními v době nouzového stavu

Snažte se škodě předejít

Má stát nahradit jen skutečnou škodu, anebo i ušlý zisk? Podle advokátky Petry Dolejšové na to neexistuje jednoznačná odpověď, protože krizový zákon není napsaný úplně šťastně. Bude tedy záležet na tom, jak se k výkladu postaví stát a poté soudy.

„Podle mě by se měly hradit hotové náklady, typicky vyhozené potraviny, propadlé letenky a podobně. Ohledně ušlého zisku to bude věštění z křišťálové koule. Doslova,“ říká Dolejšová.

Jakub Kadlec z právní kanceláře Vilímková Dudák & Partneři uvádí, že součástí náhrady by měl být i ušlý zisk – vypočítaný jako rozdíl mezi tržbami při standardním provozu po odečtení souvisejících obvyklých nákladů. „Výši tržeb lze určit z účetní historie,“ dodává.

Nebude ale možné uplatňovat škodu bez toho, aniž by se člověk snažil jejímu vzniku nějakým způsobem předejít. Typickým příkladem jsou nakoupené potraviny do restaurace, která musela být uzavřena. Provozovatel by neměl čekat a nechat potraviny zkazit.

„Měl by se pokusit potraviny sám spotřebovat nebo prodat někomu jinému mimo provozovnu. Pokud by to možné nebylo (příliš mnoho potravin nebo nedostatek zájmu o odkup), hodnotil bych situaci tak, že poškození se vznik škody odvrátit pokusil,“ upřesňuje advokát Jan Valtr.

Anketa

Znamená pro vás virus bezprostředně finanční potíže?

O povinnosti státu hradit škodu v souvislosti s krizovými opatřeními se vláda zatím nezmínila. Zatím představila první kroky, jak ulehčit lidem i podnikům: především prominutí sankcí za zpoždění s daňovým přiznáním, prodloužení ošetřovného po celou dobu zavřených škol, podnikatelé mají šanci na bezúročný úvěr COVID od Českomoravské záruční a rozvojové banky. Ve čtvrtek by vláda měla rozhodovat o příspěvku zaměstnavatelům na mzdy.

„Tyto nádoby se určitě budou muset propojit. Bez ohledu na paragrafy se do nich musí promítnout spravedlnost,“ upozorňuje Dolejšová. „Pokud se část škod bude moci eliminovat určitými kroky státu, měly by se do výsledku zohlednit,“ dodává.

Do půl roku

Zatím není jasné, kde by lidé a firmy mohli náhradu škody uplatnit. Podle zákona je to ten, kdo krizové opatření vydal, což pro různá opatření mohou být i různé orgány.

„U opatření vydaných vládou by se podle mého názoru mělo uplatňovat u Úřadu vlády, nicméně vede se o tom diskuse, která může mít i jiné závěry,“ říká Valtr. Někteří právníci uvádějí, že s ohledem na soudní rozhodovací praxi by tím správným orgánem mělo být ministerstvo vnitra.

Nárok na náhradu škody musí poškozený uplatnit do šesti měsíců od okamžiku, kdy se o škodě dozvěděl – každopádně nejpozději pět let od chvíle, kdy vznikla. „U každé situace to bude malinko jinak. Doporučuji vycházet z toho, kdy bylo opatření vydáno. A lhůtu šesti měsíců nezaspat,“ radí Dolejšová.

I kdyby měl člověk na náhradu škody jinak nárok, ale lhůtu by zmeškal, náhradu nezíská. V této lhůtě musí být písemné uplatnění nároku doručeno příslušnému státnímu orgánu, nestačí tedy, aby bylo podáno na poště. 

Valtr doporučuje popsat škodu včetně její výše a příčinnou souvislost mezi vznikem škody a vydaným opatřením podle krizového zákona. Tato souvislost bude pro přiznání nároku na škodu klíčová.

„Například pokud restaurace nakoupila potraviny, které následně nesměla prodat, a proto se zkazily. Je potřeba popsat, o jaké potraviny se jednalo, kdy byly nakoupeny a za kolik, kdy měly být při obvyklém chodu spotřebovány a že nemohly být spotřebovány kvůli zákazu prodeje. A k tomu vylíčit, proč je nebylo možné spotřebovat jinak,“ vysvětluje Valtr.

Zatím nevíme, jak stát k náhradě škody přistoupí. Prozatím lze každopádně doporučit, aby podnikatelé všechno dokumentovali, škody nafotili, dali si do pořádku doklady, smlouvy a faktury. A nezapomínali na snahu takovou škodu odvrátit nebo alespoň minimalizovat.

„Poté bude potřeba vyhodnotit situaci, jestli o škodu stát zažádat, a sledovat vývoj. Je to oblast poměrně bezprecedentní a čekají nás v ní určitě ještě novinky a zvraty,“ upozorňuje Petra Dolejšová.

Odškodnění i pro občany

O náhradu mohou žádat i nepodnikatelé. Třeba za propadlé vstupenky, letenky nebo ubytování v zahraničí, jestliže by se cílová destinace nenacházela v karanténě nebo podobném omezení.

Občanský zákoník stanoví, že klient cestovní kanceláře může odstoupit od smlouvy o zájezdu bez zaplacení odstupného, jestliže v místě určení cesty nebo pobytu nebo jeho bezprostředním okolí nastaly nevyhnutelné a mimořádné okolnosti, které mají významný dopad na poskytování zájezdu nebo na přepravu osob do místa určení cesty nebo pobytu.

„Pokud zákazník nevycestoval do zahraničí z důvodu, že Česká republika uzavřela své hranice, přičemž v cílové destinaci žádná hrozba nebyla, je potřeba obrátit se přímo na stát podle krizového zákona,“ říká advokát Ladislav Drha.

A nic vám neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám zajímavé rozhovory, aktuality ani praktické tipy! 

Veronika Hejná

 Další články autora.

Líbil se vám článek?

+33
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Nový žebříček nejbohatších lidí světa. Je v něm i devět Čechů

6. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Nový žebříček nejbohatších lidí světa. Je v něm i devět Čechů

Nejbohatším člověkem světa je opět Jeff Bezos. Nejnovější žebříček, který dnes zveřejnil časopis Forbes, spočítal hodnotu jeho majetku na 177 miliard dolarů (přibližně 3,9 bilionu korun). celý článek

První rozvolnění: Od pondělí otevřou některé obchody

6. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

První rozvolnění: Od pondělí otevřou některé obchody

Od pondělí 12. dubna budou moci otevřít některé dosud zavřené obchody a služby. V plánu je také návrat některých žáků nebo studentů do škol. Rozhodla o tom vláda na svém dnešním jednání. celý článek

Do kdy podat daňové přiznání. Přehled termínů

1. 4. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Do kdy podat daňové přiznání. Přehled termínů

Jedno prodloužení by letos přišlo i bez epidemie. Koronavirová omezení k němu – stejně jako loni – přidala další odklad. Kolik tedy máte času?

Přehledy stačí podat později. Nové termíny pro OSVČ

30. 3. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Přehledy stačí podat později. Nové termíny pro OSVČ

Do kdy musí podnikatelé odevzdat přehled o příjmech a výdajích za rok 2020? Konečně je to jasnější. Lhůta se posune pro sociální i zdravotní pojištění. Jednotné řešení ale nečekejte... celý článek

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

28. 3. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Při vyplňování přiznání za rok 2020 lze využít odečitatelné položky a daňové slevy. Tady je aktuální přehled.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.