Podnikatelé mohou žádat o bezúročnou půjčku už od pondělí

| rubrika: Aktuality | 13. 3. 2020 10:40 aktualizováno 21:15

Státní Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) začne přijímat žádosti do programu Úvěr COVID už v pondělí. Informovala o tom mluvčí banky Marie Lafantová. Původně měl příjem žádostí začít 1. dubna. 

Program Úvěr COVID schválila před týdnem vláda. Jeho prostřednictvím budou moci malí a střední podnikatelé získat provozní úvěr s nulovým úrokem a až ročním odkladem splátek. Úvěr bude možné využít například na úhradu mezd zaměstnanců, nákladů na energie, nájmu, k profinancování zásob, úhradě dodavatelsko-odběratelských faktur, k předfinancování pohledávek apod.

O podporu může požádat jakýkoliv malý a střední podnikatel (včetně živnostníků), který se v důsledku koronavirové infekce či souvisejících opatření dostal do problémů a chybí mu zdroje k uhrazení výše uvedených nákladů.

Žádost bude možné podat přes e-podatelnu ČMZRB a její součástí bude muset být i doklad prokazující, že se podnikatel dostal do potíží právě v souvislosti s koronavirem. Může se jednat například o doklady potvrzující zrušení zájezdů v případě cestovních kanceláří, potvrzení o zrušení zakázky, dodávky materiálu v případě výrobních společností, nařízení hygienických stanic, obcí či obdobných orgánů o zrušení kulturních, sportovních a jiných akcí a podobně.

Provozní úvěr bude ČMZRB poskytovat v rozmezí 500 tisíc až 15 milionů korun s nulovou úrokovou sazbou, do výše 90 procent způsobilých výdajů a se splatností dva roky včetně možnosti odloženého splácení až na dobu až 12 měsíců. Předběžná výzva s bližšími informacemi, jejíž parametry se mohou ještě změnit, je k dispozici na webu ČMZRB.

Současně se připravuje i podpora pro podnikatele, kteří potřebují částky nižší než 500 tisíc. „Konkrétní parametry této formy podpory se připravují a budou se odvíjet od rozhodnutí vlády,“ dodává Lafantová.


Čtěte také:

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.