Pracovní místa má zachránit Antivirus. Stát přispěje na mzdy

| rubrika: Co se děje | 19. 3. 2020 | 2 komentáře
Stát proplatí všechny náklady na karanténu plus čtyři pětiny nákladů firmám, jestliže nemohou přidělovat práci kvůli krizovému stavu.

Vláda výrazně přispěje zaměstnavatelům na náklady, které jim vznikly kvůli epidemii Covid-19 a souvisejícím opatřením.

Program s názvem Antivirus má ochránit pracovní místa. S návrhem přišla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

„Cílem je, aby kvůli současné situaci nikdo nepřišel o práci. Aby firmy nemusely propouštět a aby občané věděli, že se na stát mohou spolehnout," říká Maláčová.

Stát zaměstnavatelům plně proplatí náklady na nařízenou karanténu. Lidé mají nárok na 60 procent svého průměrného výdělku. Podle standardních pravidel by jim prvních 14 dnů měl proplácet zaměstnavatel formou náhrady mzdy.

Firmy, které lidem nemohou přidělovat práci kvůli krizovému stavu (zavřené obchody, služby a podobně), dostanou od státu příspěvek ve výši 80 procent vyplacené náhrady mzdy. Zaměstnavatel by tedy doplácel jenom zbývajících 20 procent. Lidé mají v těchto případech nárok na plnou mzdu.

Obě formy podpory půjde kombinovat. O dalších návrzích na podporu zaměstnavatelů bude vláda ještě jednat. Vedle rozšíření příspěvků na mzdy (při omezení kvůli poklesu poptávky nebo nedostatku surovin či jiných vstupů) jsou ve hře také úlevy na odvodech sociálního pojištění, a to i pro OSVČ.

Vláda také pošle dalších 10 miliard na bezúročné půjčky podnikatelům. Ti o ně mohou žádat už od pondělí v rámci programu Covid, a to prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky. Ta za pondělí až středu přijala kolem 3200 žádostí v objemu přes deset miliard.

Malí a střední podnikatelé tak mohou získat provozní úvěr s nulovým úrokem a až ročním odkladem splátek. Úvěr mohou využít například na úhradu mezd, nákladů na energie, nájmu, k profinancování zásob, úhradě dodavatelsko-odběratelských faktur, k předfinancování pohledávek a podobně.

Koalice se shodla i na prodloužení ošetřovného po celou dobu zavřených škol. Nově na něj dosáhnou i rodiče dětí mladších 13 let a výjimečně také podnikatelé. 

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.