Dejte lidem stavebko bez sankce, navrhují poslanci. Nesmysl, reagují spořitelny

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 18. 3. 2020 14:54 aktualizováno 18. 3. 2020 17:38 | 3 komentáře

Lidé by měli dostat možnost vybrat peníze ze stavebního spoření bez sankce. Navrhují to Piráti jako jedno z opatření, jak pomoci lidem mírnit dopady současných tvrdých opatření v souvislosti s koronavirem.

„Lidé by získali potřebné peníze a stát by pravděpodobně ušetřil na budoucí státní podpoře spoření,“ uvedl pirátský poslanec Tomáš Martínek.

Spořit ve stavební spořitelně je třeba minimálně šest let, aby člověk získal státní příspěvek. Kdo smlouvu vypoví dříve, je sankcionován právě tím, že přijde o státní příspěvek. Stavební spořitelny si také za ukončení smlouvy dříve než po šesti letech stanovují poplatky. Zdarma je to jen ve Stavební spořitelně České spořitelny, půl procenta z cílové částky si bere Českomoravská stavební spořitelna, 0,9 procenta Wüstenrot a rovné procento Modrá pyramida a Raiffeisen stavební spořitelna.

Stavební spořitelny s návrhem na předčasné výběry bez sankcí nesouhlasí. „Obecně by takové opatření vedlo k destabilizaci sektoru stavebního spoření a přeneseně i celého bankovního sektoru. Připomínám, že ve stavebních spořitelnách mají domácnosti 14 procent svých vkladů v rámci bankovního sektoru. Výpovědní a vázací lhůta jsou prvky, které umožňují poskytovat úvěry i bez zajištění zástavním právem k nemovitosti za nízkých úrokových sazeb. Aktuálně stavební spořitelny svým klientům půjčily 77 % vkladů,“ reaguje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Dodává, že návrh ještě detailně neviděl, ale odhaduje, že jde o příklad opatření, kdy je cesta do pekla dlážděna dobrými úmysly a po analytičtějším přezkoumání bude shledána nevhodnou.

„Pokud by mělo být zasahováno do právní úpravy fungování stavebního spoření, je třeba mít na paměti, že dopady by měly jak veřejnoprávní, tak soukromoprávní aspekt. Ministerstvo samozřejmě hledá možnosti, jak pomoci občanům i ekonomickým subjektům vyrovnat se s dopady současné situace a jejích budoucích dopadů. Vše budeme nejprve pečlivě analyzovat a konzultovat také s Českou národní bankou,“ reagoval Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení ministerstva financí.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Buřinka mění podmínky i pro dřívější smlouvy. Prozkoumali jsme je

10. 1. 2023 | Petr Kielar | 2 komentáře

Buřinka mění podmínky i pro dřívější smlouvy. Prozkoumali jsme je

Nové obchodní podmínky Stavební spořitelny České spořitelny se týkají i stávajících klientů se smlouvou uzavřenou od 1. ledna 2014. Podrobnosti popisuje Petr Kielar z webu Stavebky.cz. celý článek

Stavební spoření na poslední chvíli. Jak nepřijít o maximální podporu

28. 12. 2022 | Petr Kielar, redakce Peníze.CZ

Stavební spoření na poslední chvíli. Jak nepřijít o maximální podporu

Je nejvyšší čas si zkontrolovat, kolik jste letos poslali na stavebko, abyste nepřišli o maximální státní podporu. Na okamžité platby nespoléhejte.

Nejlepší stavební spoření v prosinci. Porovnali jsme prémie

6. 12. 2022 | Petr Kielar

Nejlepší stavební spoření v prosinci. Porovnali jsme prémie

V prosinci je poslední příležitost, jak uzavřít smlouvu o stavebním spoření a získat státní podporu za celý kalendářní rok. Nabídky stavebních spořitelen proto právě v tomto měsíci... celý článek

Stavební spořitelny umějí doručit státní podporu, kam je třeba

5. 12. 2022 | Radim Zelený | 1 komentář

Stavební spořitelny umějí doručit státní podporu, kam je třeba

Je stavební spoření přežitý produkt? Má se měnit nebo úplně rušit jeho podpora? Pavel Čejka z Raiffeisen stavební spořitelny má jasno: Lidé, kteří tak uvažují, nerozumějí, jak stavební... celý článek

Stavební spoření má novou jedničku. Díky vánoční prémii

7. 11. 2022 | Petr Kielar | 2 komentáře

Stavební spoření má novou jedničku. Díky vánoční prémii

S blížícím se koncem roku přicházejí stavební spořitelny se zvýhodněnými nabídkami. U které teď nejlíp zhodnotíme vklady? Tady je listopadové porovnání.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.