Dejte lidem stavebko bez sankce, navrhují poslanci. Nesmysl, reagují spořitelny

| rubrika: Aktuality | 18. 3. 2020 14:54 aktualizováno 17:38 | 3 komentáře

Lidé by měli dostat možnost vybrat peníze ze stavebního spoření bez sankce. Navrhují to Piráti jako jedno z opatření, jak pomoci lidem mírnit dopady současných tvrdých opatření v souvislosti s koronavirem.

„Lidé by získali potřebné peníze a stát by pravděpodobně ušetřil na budoucí státní podpoře spoření,“ uvedl pirátský poslanec Tomáš Martínek.

Spořit ve stavební spořitelně je třeba minimálně šest let, aby člověk získal státní příspěvek. Kdo smlouvu vypoví dříve, je sankcionován právě tím, že přijde o státní příspěvek. Stavební spořitelny si také za ukončení smlouvy dříve než po šesti letech stanovují poplatky. Zdarma je to jen ve Stavební spořitelně České spořitelny, půl procenta z cílové částky si bere Českomoravská stavební spořitelna, 0,9 procenta Wüstenrot a rovné procento Modrá pyramida a Raiffeisen stavební spořitelna.

Stavební spořitelny s návrhem na předčasné výběry bez sankcí nesouhlasí. „Obecně by takové opatření vedlo k destabilizaci sektoru stavebního spoření a přeneseně i celého bankovního sektoru. Připomínám, že ve stavebních spořitelnách mají domácnosti 14 procent svých vkladů v rámci bankovního sektoru. Výpovědní a vázací lhůta jsou prvky, které umožňují poskytovat úvěry i bez zajištění zástavním právem k nemovitosti za nízkých úrokových sazeb. Aktuálně stavební spořitelny svým klientům půjčily 77 % vkladů,“ reaguje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Dodává, že návrh ještě detailně neviděl, ale odhaduje, že jde o příklad opatření, kdy je cesta do pekla dlážděna dobrými úmysly a po analytičtějším přezkoumání bude shledána nevhodnou.

„Pokud by mělo být zasahováno do právní úpravy fungování stavebního spoření, je třeba mít na paměti, že dopady by měly jak veřejnoprávní, tak soukromoprávní aspekt. Ministerstvo samozřejmě hledá možnosti, jak pomoci občanům i ekonomickým subjektům vyrovnat se s dopady současné situace a jejích budoucích dopadů. Vše budeme nejprve pečlivě analyzovat a konzultovat také s Českou národní bankou,“ reagoval Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení ministerstva financí.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.