Dejte lidem stavebko bez sankce, navrhují poslanci. Nesmysl, reagují spořitelny

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 18. 3. 2020 14:54 aktualizováno 18. 3. 2020 17:38 | 3 komentáře

Lidé by měli dostat možnost vybrat peníze ze stavebního spoření bez sankce. Navrhují to Piráti jako jedno z opatření, jak pomoci lidem mírnit dopady současných tvrdých opatření v souvislosti s koronavirem.

„Lidé by získali potřebné peníze a stát by pravděpodobně ušetřil na budoucí státní podpoře spoření,“ uvedl pirátský poslanec Tomáš Martínek.

Spořit ve stavební spořitelně je třeba minimálně šest let, aby člověk získal státní příspěvek. Kdo smlouvu vypoví dříve, je sankcionován právě tím, že přijde o státní příspěvek. Stavební spořitelny si také za ukončení smlouvy dříve než po šesti letech stanovují poplatky. Zdarma je to jen ve Stavební spořitelně České spořitelny, půl procenta z cílové částky si bere Českomoravská stavební spořitelna, 0,9 procenta Wüstenrot a rovné procento Modrá pyramida a Raiffeisen stavební spořitelna.

Stavební spořitelny s návrhem na předčasné výběry bez sankcí nesouhlasí. „Obecně by takové opatření vedlo k destabilizaci sektoru stavebního spoření a přeneseně i celého bankovního sektoru. Připomínám, že ve stavebních spořitelnách mají domácnosti 14 procent svých vkladů v rámci bankovního sektoru. Výpovědní a vázací lhůta jsou prvky, které umožňují poskytovat úvěry i bez zajištění zástavním právem k nemovitosti za nízkých úrokových sazeb. Aktuálně stavební spořitelny svým klientům půjčily 77 % vkladů,“ reaguje Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Dodává, že návrh ještě detailně neviděl, ale odhaduje, že jde o příklad opatření, kdy je cesta do pekla dlážděna dobrými úmysly a po analytičtějším přezkoumání bude shledána nevhodnou.

„Pokud by mělo být zasahováno do právní úpravy fungování stavebního spoření, je třeba mít na paměti, že dopady by měly jak veřejnoprávní, tak soukromoprávní aspekt. Ministerstvo samozřejmě hledá možnosti, jak pomoci občanům i ekonomickým subjektům vyrovnat se s dopady současné situace a jejích budoucích dopadů. Vše budeme nejprve pečlivě analyzovat a konzultovat také s Českou národní bankou,“ reagoval Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení ministerstva financí.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

14. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 44 komentářů

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

Inflace se drží kolem tří procent. Když necháváte úspory na běžném účtu v bance, ztrácejí svou hodnotu. Jen o trochu si polepšíte spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. Ukážeme vám... celý článek

Nejlepší stavební spoření v červnu. Tady je porovnání

7. 6. 2021 | Petr Kielar | 11 komentářů

Nejlepší stavební spoření v červnu. Tady je porovnání

Červnové nabídky jsme porovnali podle částky, které dosáhneme za šest let, pokud pravidelně spoříme 1700 korun měsíčně. Výpočet zahrnuje veškeré poplatky, daně, úroky i státní podporu. celý článek

Spořicí účet jako bonus ke stavebku. Tady je recenze

28. 5. 2021 | Petr Kielar, Petr Kučera | 7 komentářů

Spořicí účet jako bonus ke stavebku. Tady je recenze

ČSOB Stavební spořitelna (Liška, dříve Českomoravská stavební spořitelna) přichází s novým tarifem nazvaným Duo. Je bez poplatků a na první rok nabízí úrokovou sazbu 0,5 %. To je momentálně... celý článek

ČS Plus končí, poradci jdou do Kapitolu

18. 5. 2021 | Petr Kučera

ČS Plus končí, poradci jdou do Kapitolu

Více než 120 poradců a úvěrových specialistů Stavební spořitelny České spořitelny, kteří na trhu pracovali pod obchodní značkou ČS Plus, přechází do společnosti Kapitol ze skupiny Vienna... celý článek

Stavební spoření má novou jedničku. Tady je porovnání

3. 5. 2021 | Petr Kielar | 3 komentáře

Stavební spoření má novou jedničku. Tady je porovnání

Liška od května přichází se slevou na poplatku, ke které lze přidat prémii za nového klienta a úrokový bonus. Výsledkem je aktuálně nejvýhodnější nabídka na trhu, ukazuje nezávislé... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.