Obchody vyhradí dvě hodiny pro seniory. Roušky budou povinné

| rubrika: Aktuality | 18. 3. 2020 13:30 | 7 komentářů

Vláda rozhodla o dalších mimořádných opatřeních v souvislosti s epidemií koronaviru.

Obchody s potravinami, lékárny i drogerie budou od zítřka každý den od 10. do 12. hodiny otevřeny jen pro seniory od 65 let výše, tedy pro nejvíce ohroženou skupinu.

Vláda doporučila všem provozovatelům maloobchodních prodejen dezinfikovat nákupní košíky po každém použití. Stejně tak kliky, madla, dveře, a to alespoň jednou za hodinu

Od půlnoci také bude každý, kdo vyjde z domu, muset povinně nosit ochranu úst a nosu. Povinné tak budou respirátory, roušky, šátky nebo třeba šály. Zamezí se tím dalšímu šíření viru.

Vláda dále změnila své včerejší rozhodnutí o tom, že ošetřovné prodlouží vlastním nařízením. Nakonec návrh půjde na mimořádnou schůzi poslanců tak, jak už v pátek navrhovala ministryně práce Jana Maláčová. Parlament se měl mimořádně sejít v úterý.

Pravidla dávky, která by měla nahradit ošetřovné pro OSVČ, připravuje ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Podrobnosti zatím neuvedl.

I pro nejmenší živnostníky vláda ve spolupráci s komerčními bankami chystá bezúročné půjčky s odkladem splácení. Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka o těchto půjčkách nyní stát s bankami jedná a jasná pravidla by měla být zhruba do 14 dnů. Půjčky by měly být se státní garancí a dostupné v jakékoli výši, aby byly dostupné i pro nejmenší živnostníky.

Podnikatelé i běžní občané můžou chtít náhradu škody, která jim vznikla kvůli opatřením v souvislosti s nouzovým stavem. Upozorňují na to někteří právníci.

Za škodu kvůli nouzovému stavu odpovídá stát. Jak na to


Rodiče, kteří musí pečovat o děti kvůli zavřené škole, nezůstanou bez peněz. Nejdřív to ale musí schválit poslanci.

Na prodloužení ošetřovného si rodiče počkají

Ministerstvo průmyslu také posílí program COVID od Českomoravské rozvojové banky, a to o 10 miliard korun z operačních programů. Během prvních dvou dnů přišly od firem žádosti o úvěry v celkové výši nad pět miliard korun.

Na pomoc firmám vláda slibuje až bilion korun. Na přímou pomoc by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) mělo směřovat zhruba 100 miliard korun a na záruky 900 miliard korun.

„U přímých podpor uvažujeme o kompenzaci náhrad mezd, odpuštění odvodů, finančních injekcí, kurzarbeitu. Vše rozpracováváme. Nebude to hned, ale jsou to ty směry, kterými chceme jít,“ uvedl ministr Havlíček. O podrobnostech bude vláda jednat zítra.

Vláda dnes rozhodla také o tom, že zaměstnanci firem za hranicemi, takzvaní pendleři, budou při návratu z práce do Česka procházet kontrolou příznaků onemocnění.

Od 19. března mají lázně zakázaný příjem pacientů. Došlo u nich totiž už k šíření koronaviru. Lidé, kteří v lázních už jsou, dokončí léčbu, další už přijímáni nebudou.

Vláda také oznámila, že České dráhy zredukují spoje o necelých sedm procent, protože jimi lidé nyní moc necestují. Už nejezdí expresní linky 1,2,3,5 a postupně dojde i na linky 6 a7 a rychlostní spoje R9, R10, R16 a R20.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 3. 2020 17:38, deprese

Není nutné být na každé tiskovce myslím a spát proto 4 hodiny. Lepší, když si odpočine. Asi nechápeš co je důležité a co ne. Včera byly s Hamáčkem rozhovory v novinách, tak to úplně stačí pro informace.

Zobrazit celé vlákno

+1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.