Obchody vyhradí dvě hodiny pro seniory. Roušky budou povinné

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 18. 3. 2020 | 7 komentářů

Vláda rozhodla o dalších mimořádných opatřeních v souvislosti s epidemií koronaviru.

Obchody s potravinami, lékárny i drogerie budou od zítřka každý den od 10. do 12. hodiny otevřeny jen pro seniory od 65 let výše, tedy pro nejvíce ohroženou skupinu.

Vláda doporučila všem provozovatelům maloobchodních prodejen dezinfikovat nákupní košíky po každém použití. Stejně tak kliky, madla, dveře, a to alespoň jednou za hodinu

Od půlnoci také bude každý, kdo vyjde z domu, muset povinně nosit ochranu úst a nosu. Povinné tak budou respirátory, roušky, šátky nebo třeba šály. Zamezí se tím dalšímu šíření viru.

Vláda dále změnila své včerejší rozhodnutí o tom, že ošetřovné prodlouží vlastním nařízením. Nakonec návrh půjde na mimořádnou schůzi poslanců tak, jak už v pátek navrhovala ministryně práce Jana Maláčová. Parlament se měl mimořádně sejít v úterý.

Pravidla dávky, která by měla nahradit ošetřovné pro OSVČ, připravuje ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Podrobnosti zatím neuvedl.

I pro nejmenší živnostníky vláda ve spolupráci s komerčními bankami chystá bezúročné půjčky s odkladem splácení. Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka o těchto půjčkách nyní stát s bankami jedná a jasná pravidla by měla být zhruba do 14 dnů. Půjčky by měly být se státní garancí a dostupné v jakékoli výši, aby byly dostupné i pro nejmenší živnostníky.

Podnikatelé i běžní občané můžou chtít náhradu škody, která jim vznikla kvůli opatřením v souvislosti s nouzovým stavem. Upozorňují na to někteří právníci.

Za škodu kvůli nouzovému stavu odpovídá stát. Jak na to


Rodiče, kteří musí pečovat o děti kvůli zavřené škole, nezůstanou bez peněz. Nejdřív to ale musí schválit poslanci.

Na prodloužení ošetřovného si rodiče počkají

Ministerstvo průmyslu také posílí program COVID od Českomoravské rozvojové banky, a to o 10 miliard korun z operačních programů. Během prvních dvou dnů přišly od firem žádosti o úvěry v celkové výši nad pět miliard korun.

Na pomoc firmám vláda slibuje až bilion korun. Na přímou pomoc by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) mělo směřovat zhruba 100 miliard korun a na záruky 900 miliard korun.

„U přímých podpor uvažujeme o kompenzaci náhrad mezd, odpuštění odvodů, finančních injekcí, kurzarbeitu. Vše rozpracováváme. Nebude to hned, ale jsou to ty směry, kterými chceme jít,“ uvedl ministr Havlíček. O podrobnostech bude vláda jednat zítra.

Vláda dnes rozhodla také o tom, že zaměstnanci firem za hranicemi, takzvaní pendleři, budou při návratu z práce do Česka procházet kontrolou příznaků onemocnění.

Od 19. března mají lázně zakázaný příjem pacientů. Došlo u nich totiž už k šíření koronaviru. Lidé, kteří v lázních už jsou, dokončí léčbu, další už přijímáni nebudou.

Vláda také oznámila, že České dráhy zredukují spoje o necelých sedm procent, protože jimi lidé nyní moc necestují. Už nejezdí expresní linky 1,2,3,5 a postupně dojde i na linky 6 a7 a rychlostní spoje R9, R10, R16 a R20.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 3. 2020 17:38, deprese

Není nutné být na každé tiskovce myslím a spát proto 4 hodiny. Lepší, když si odpočine. Asi nechápeš co je důležité a co ne. Včera byly s Hamáčkem rozhovory v novinách, tak to úplně stačí pro informace.

Zobrazit celé vlákno

+1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Podpora stavebního spoření: Tři možnosti, jak ji stát omezí

6. 2. 2023 | Petr Kučera

Podpora stavebního spoření: Tři možnosti, jak ji stát omezí

Státní příspěvek k dosavadním vkladům už vám sice nikdo nesebere, nové příspěvky od roku 2024 ale mohou být nižší i u stávajících smluv.

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Nejlepší spořicí účty v novém roce. Tady jsou žebříčky

24. 1. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Nejlepší spořicí účty v novém roce. Tady jsou žebříčky

Jak co nejlíp ochránit úspory před inflací, když je potřebujete mít snadno po ruce a nechcete zkusit investice? Porovnali jsme lednové nabídky spořicích účtů a termínovaných vkladů. celý článek

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

11. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

Průměrná míra inflace za rok 2022 dosáhla 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %. Oznámil to Český statistický... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.