Pomoc pro firmy nekončí. Antivirus přidá dva měsíce

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 24. 8. 2020 16:30
Pomoc pro firmy nekončí. Antivirus přidá dva měsíce

Zdroj: Shutterstock

Program Antivirus, který má zaměstnavatelům přispět na udržení pracovních míst, prodloužila vláda do konce října. Oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Státní příspěvek proti propouštění funguje zpětně od 12. března, původně měl trvat do konce srpna. Maláčová ho chtěla prodloužit, protože řada zaměstnavatelů (a jejich zaměstnanců) stále potřebuje pomoc.

Prodloužení se týká jenom podpory typu A a B. Áčko pomáhá firmám se zaměstnanci v karanténě a těm, kteří lidem nemohou přidělovat práci, protože z rozhodnutí úřadů museli přerušit provoz. Stát přispěje 80 % z vyplacené náhrady mzdy včetně odvodů, maximálně do výše 39 tisíc korun. Béčko pomáhá zaměstnavatelům, kteří přeruší provoz například kvůli chybějícím zakázkám či dodávkám materiálu. Výše příspěvku je 60 % vyplacené náhrady mzdy, maximálně 29 tisíc korun.

Naopak podporu typu C, což je odpuštění odvodů na sociální pojištění pro firmy do 50 zaměstnanců za měsíce červen, červenec a srpen, vláda neprodloužila.

Podle čerstvých statistik z ministerstva podpořil program Antivirus ve variantách A a B už 777 455 zaměstnanců z 57 459 firem, což je každá pátá, která odvádí za své zaměstnance pojistné. Když počítáme opakovanou podporu stejných zaměstnanců, vyplatil stát přes 1,87 milionu příspěvků. Celková výše podpory zatím dosáhla 17,3 miliardy korun. 

Odpuštění odvodů ve variantě C využilo 100 626 společností – zhruba každá pátá, která je za své zaměstnance odváděla. Stát tím podpořil 741 674 lidí, což je podle ministerstva čtvrtina všech zaměstnanců v Česku. Celková výše podpory zatím dosáhla 4,1 miliardy korun.

„Do budoucna ladíme hlavně trvalý kurzarbeit, který pomůže v krizi, kdykoli bude potřeba. Stejně jako je tomu v Německu,“ dodává Maláčová. Konkrétní návrh prý předloží v nejbližší době.


A tohle už jste četli?

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.