Pomoc pro ubytovací zařízení startuje

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 9. 9. 2020 14:15 | 1 komentář
Pomoc pro ubytovací zařízení startuje

Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo takzvanou výzvu pro dotační program nazvaný Covid – Ubytování. Pro provozovatele hromadných ubytovacích zařízení, která byla kvůli pandemii uzavřena, je připraveno celkem 3,3 miliardy korun.

Žádosti bude přijímat Státní fond podpory investic od pátku 11. září, zájemci mají šanci do konce října. Rozhodnutí o poskytnutí dotace by měl fond vydat do poloviny prosince, proplatí ji pak nejpozději během prvního čtvrtletí příštího roku.

Dotace se pohybuje od 100 do 330 korun za pokoj a noc v závislosti na kategorii a třídě ubytovacího zařízení. Nejvíc dostanou pěti- a čtyřhvězdičkové hotely, nejmíň ubytovací objekty v kempech, chatové osady nebo turistické ubytovny. Program se netýká krátkodobých pronájmů typu Airbnb.

O podporu lze žádat jenom za 72 dní, kdy provozovatelé museli mít kvůli vládnímu omezení zavřeno. Konkrétně půjde o období od 14. března do 24. května. Případná další omezení se už nepočítají.

Zohlední se také sezónnost, tedy otevření či uzavření objektu v určitém období v předchozích dvou letech.

Dotaci nelze kumulovat s vyplaceným kompenzačním bonusem z programu Pětadvacítka. Pokud ho žadatel obdržel, zkrátí se mu o příslušnou částku dotace z programu Covid – Ubytování.

Výzva s podrobnými podmínkami dotace má devět stran. Zájemce mimo jiné musí doložit (aspoň dodatečně) potvrzení o oficiální certifikaci, kterou vydávají Asociace hotelů a restaurací, Asociace kempů nebo Klub českých turistů. Členství ani certifikace přitom obecně nejsou povinné, pro podnikatele tedy může jít o další výdaj.

V žádosti se podnikatel zavazuje třeba i k vyplňování dotazníků pro Český statistický úřad. A hlavně se musí vzdát práva na uplatňování dalších nároků na náhradu vzniklé škody vůči státu v souvislosti s opatřeními vůči nemoci Covid-19 (pokud jde o poskytování ubytovacích služeb).

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Smlouvu potvrdíte jako heslo do banky. Startuje Sign

16. 9. 2021 | Olga Skalková | 4 komentáře

Smlouvu potvrdíte jako heslo do banky. Startuje Sign

Lidé dostanou jednodušší a levnější alternativu ke klasickému digitálnímu podpisu – takzvanému kvalifikovanému certifikátu. Novinka staví na bankovní identitě.

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 34 komentářů

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

Firmy budou moci volat jen lidem, kteří s tím předem výslovně souhlasili. Podle dosavadních pravidel to bylo obráceně.

Dejte zaměstnancům peníze na kartu. Ať se netopíte v účtování nákladů

14. 9. 2021 | Renata Lichtenegerová

Dejte zaměstnancům peníze na kartu. Ať se netopíte v účtování nákladů

Startup Fidoo zbavuje zaměstnance papírového vyúčtování nákladů. Starosti ubudou i účetním a šéfům, kteří výdaje schvalují. „Firmy potřebují řešit byznys, ne se brodit tunami papírů,“... celý článek

Dobro nemá mít prázdnou kapsu. Akcelerátor učí podnikat i neziskovky

9. 9. 2021 | Eva Dandová | 2 komentáře

Dobro nemá mít prázdnou kapsu. Akcelerátor učí podnikat i neziskovky

Dělat společensky prospěšné podnikání nebo neziskovku nemusí znamenat balanc na hraně chudoby. Stačí si uvědomit, že i dobro má mít byznysplán, a naučit se podnikat. V tom už několik... celý článek

Krotitelé dluhů se zaměří na podnikatele v potížích

7. 9. 2021 | Jitka Šorfová | 17 komentářů

Krotitelé dluhů se zaměří na podnikatele v potížích

Česká televize uvádí novou řadu seriálu Krotitelé dluhů. Profesionálové v něm radí konkrétním lidem, jak z finančních potíží. Dobré rady slouží i divákům, kteří se octnou v podobné... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.