Pomoc pro ubytovací zařízení startuje

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 9. 9. 2020 | 1 komentář
Pomoc pro ubytovací zařízení startuje

Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo takzvanou výzvu pro dotační program nazvaný Covid – Ubytování. Pro provozovatele hromadných ubytovacích zařízení, která byla kvůli pandemii uzavřena, je připraveno celkem 3,3 miliardy korun.

Žádosti bude přijímat Státní fond podpory investic od pátku 11. září, zájemci mají šanci do konce října. Rozhodnutí o poskytnutí dotace by měl fond vydat do poloviny prosince, proplatí ji pak nejpozději během prvního čtvrtletí příštího roku.

Dotace se pohybuje od 100 do 330 korun za pokoj a noc v závislosti na kategorii a třídě ubytovacího zařízení. Nejvíc dostanou pěti- a čtyřhvězdičkové hotely, nejmíň ubytovací objekty v kempech, chatové osady nebo turistické ubytovny. Program se netýká krátkodobých pronájmů typu Airbnb.

O podporu lze žádat jenom za 72 dní, kdy provozovatelé museli mít kvůli vládnímu omezení zavřeno. Konkrétně půjde o období od 14. března do 24. května. Případná další omezení se už nepočítají.

Zohlední se také sezónnost, tedy otevření či uzavření objektu v určitém období v předchozích dvou letech.

Dotaci nelze kumulovat s vyplaceným kompenzačním bonusem z programu Pětadvacítka. Pokud ho žadatel obdržel, zkrátí se mu o příslušnou částku dotace z programu Covid – Ubytování.

Výzva s podrobnými podmínkami dotace má devět stran. Zájemce mimo jiné musí doložit (aspoň dodatečně) potvrzení o oficiální certifikaci, kterou vydávají Asociace hotelů a restaurací, Asociace kempů nebo Klub českých turistů. Členství ani certifikace přitom obecně nejsou povinné, pro podnikatele tedy může jít o další výdaj.

V žádosti se podnikatel zavazuje třeba i k vyplňování dotazníků pro Český statistický úřad. A hlavně se musí vzdát práva na uplatňování dalších nároků na náhradu vzniklé škody vůči státu v souvislosti s opatřeními vůči nemoci Covid-19 (pokud jde o poskytování ubytovacích služeb).

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

25. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

Podnikatelé se už nebudou muset znovu zapojit do elektronické evidence tržeb (EET), jejímž původním cílem bylo omezit daňové úniky. Definitivní zrušení této povinnosti dnes potvrdili... celý článek

Sociální pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

15. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Sociální pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

Jak se platí zálohy na důchodové pojištění podnikatelů? Kolik dělá nemocenské pojištění? A co se mění pro rok 2023? Tady je přehled.

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

15. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

Novou výši minimální zálohy musí podnikatelé zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do osmého února.

E-shopy čekají změny. Nová pravidla poznáte už brzo

7. 11. 2022 | Petr Kučera

E-shopy čekají změny. Nová pravidla poznáte už brzo

Provozovatelé e-shopů dostanou nechtěnou vánoční nadílku. Novela, která přináší největší změny pravidel za poslední roky, totiž začne platit zrovna během hlavní nákupní sezóny.

Daňové přiznání bude podávat méně lidí. Limit stoupne

5. 11. 2022 | Petr Kučera

Daňové přiznání bude podávat méně lidí. Limit stoupne

Limit pro podání daňového přiznání výrazně stoupne. Místo od 15 tisíc ročně se mají přiznávat příjmy až od 50 tisíc.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.