Pomoc pro ubytovací zařízení startuje

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 9. 9. 2020 | 1 komentář
Pomoc pro ubytovací zařízení startuje

Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo takzvanou výzvu pro dotační program nazvaný Covid – Ubytování. Pro provozovatele hromadných ubytovacích zařízení, která byla kvůli pandemii uzavřena, je připraveno celkem 3,3 miliardy korun.

Žádosti bude přijímat Státní fond podpory investic od pátku 11. září, zájemci mají šanci do konce října. Rozhodnutí o poskytnutí dotace by měl fond vydat do poloviny prosince, proplatí ji pak nejpozději během prvního čtvrtletí příštího roku.

Dotace se pohybuje od 100 do 330 korun za pokoj a noc v závislosti na kategorii a třídě ubytovacího zařízení. Nejvíc dostanou pěti- a čtyřhvězdičkové hotely, nejmíň ubytovací objekty v kempech, chatové osady nebo turistické ubytovny. Program se netýká krátkodobých pronájmů typu Airbnb.

O podporu lze žádat jenom za 72 dní, kdy provozovatelé museli mít kvůli vládnímu omezení zavřeno. Konkrétně půjde o období od 14. března do 24. května. Případná další omezení se už nepočítají.

Zohlední se také sezónnost, tedy otevření či uzavření objektu v určitém období v předchozích dvou letech.

Dotaci nelze kumulovat s vyplaceným kompenzačním bonusem z programu Pětadvacítka. Pokud ho žadatel obdržel, zkrátí se mu o příslušnou částku dotace z programu Covid – Ubytování.

Výzva s podrobnými podmínkami dotace má devět stran. Zájemce mimo jiné musí doložit (aspoň dodatečně) potvrzení o oficiální certifikaci, kterou vydávají Asociace hotelů a restaurací, Asociace kempů nebo Klub českých turistů. Členství ani certifikace přitom obecně nejsou povinné, pro podnikatele tedy může jít o další výdaj.

V žádosti se podnikatel zavazuje třeba i k vyplňování dotazníků pro Český statistický úřad. A hlavně se musí vzdát práva na uplatňování dalších nároků na náhradu vzniklé škody vůči státu v souvislosti s opatřeními vůči nemoci Covid-19 (pokud jde o poskytování ubytovacích služeb).

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024

12. 2. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024

Ošetřovné dostává člověk, který se musí starat o někoho jiného, takže nemůže vydělávat. Kdo na něj má nárok a jaké jsou podmínky? Tady je přehled pro rok 2024.

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

Také při vyplňování přiznání za rok 2023 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled. celý článek

Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

24. 1. 2024 | Petr Kučera, Gabriel Pleska | 1 komentář

Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

Jaké jsou minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění živnostníků a dalších podnikatelů v roce 2024? Do kdy je potřeba zaplatit? Tady je přehled.

V podnikání plán B nestačí. Jak se připravit na nepředvídatelné situace

22. 1. 2024 | Marek Hejdušek

V podnikání plán B nestačí. Jak se připravit na nepředvídatelné situace

Jeden čas se firmě skvěle daří, ale pak může přijít nečekaná krize – jak ostatně dobře ukázalo několik posledních let. Pro podnikatele je extrémně důležité, aby měli dokonalý přehled... celý článek

Partners Financial Services