Pětistovku na den dostanou i menší firmy, pěstouni a dobrovolníci

Jiří Hovorka | rubrika: Co se děje | 27. 5. 2020 | 48 komentářů
Na kompenzační bonus dosáhnou majitelé malých a rodinných společností s ručením omezeným. Prošel i návrh Pirátů na další rozšíření.
Pětistovku na den dostanou i menší firmy, pěstouni a dobrovolníci

Zdroj: Shutterstock

Majitelé nejmenších firem budou moct žádat o stejnou podporu jako osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), tedy o 500 korun na den. Návrh ministerstva financí na pomoc pro společníky malých společností s ručením omezeným schválili definitivně poslanci.

Provládní poslanci zároveň zamítli požadavek senátorů, aby bonus šel jenom ze státního rozpočtu. Senátorům se nelíbilo, že na něj mají zhruba ze třetiny přispívat i obce a kraje.

Majitelé menších společnosti s ručením omezeným se tedy mohou těšit na přímou podporu formou kompenzačního bonusu ve výši 500 korun denně za období od 12. března do 8. června. Jeden společník tak může od státu získat až 44 500 korun.

„Pomoc je zacílena na malé podnikatele poškozené koronavirem, kteří ke své činnosti zvolili formu eseróčka. Jejich podnikání se totiž často materiálně příliš neodlišuje od osob samostatně výdělečných činných, kteří již na státní podporu dosáhnou,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Program bude stejně jako Pětadvacítka pro OSVČ spravován a vyplácen finanční správou, která začne přijímat žádosti po nabytí účinnosti zákona, což by mělo být v řádu několika dnů. Zákon nyní míří rovnou k prezidentovi a ministryně slíbila, že výplata začne krátce po jeho podpisu pod novým zákonem.

Na podporu dosáhnou s.r.o. s nejvýše dvěma společníky – v takovém případě o ni mohou požádat oba. U rodinných firem s více společníky, pokud jsou v přímém příbuzenském vztahu, pak mohou o podporu požádat všichni, tedy i víc než dva lidé.

Podmínkou je, že firma dosáhla v roce 2019 minimálního obratu ve výši 180 tisíc korun, nebo má předpoklad dosažení takového obratu v letech 2020 nebo 2021. Společnost musí být také daňovým rezidentem České republiky, Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru.

„Chceme zabránit, aby se s programem svezli černí pasažéři, tedy aby si o peníze nežádaly mrtvé schránky nevyužívané za účelem zisku,“ říká Schillerová. Ministerstvo podle ní omezující podmínky stanovilo po konzultaci se zástupci podnikatelů.

Žadatel o kompenzaci musí být k 12. březnu aktivním společníkem dané firmy. Pokud je žadatel společníkem ve více společnostech, ve kterých naplní podmínky programu, vznikne mu nárok na podporu pouze jednou.

Stejně jako u kompenzace pro OSVČ nesmí být žadatel z řad společníků současně zaměstnancem s účastí na nemocenském pojištění. Nesmí na sebe v daném období čerpat státní podporu zaměstnanosti, tedy peníze z programu Antivirus. Na podporu pro s.r.o. nedosáhnou ani ti, kteří už kompenzaci čerpají jako OSVČ. Nárok nevzniká ani společníkům ve společnostech, které jsou v úpadku, likvidaci nebo jsou nespolehlivým plátcem podle zákona o DPH.

K získání kompenzace budou společníci podepisovat čestné prohlášení, že v každém kalendářním měsíci, za které je bonus požadován, nastal den, kdy činnost žadatele nemohla být z důvodu šíření koronaviru či krizových opatření vykonávána nad míru obvyklou.

Řežeme náklady!

Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Příkladem takového omezení je nutnost uzavření či omezení provozovny, karanténa či péče o dítě žadatele nebo jeho zaměstnance, omezení poptávky po výrobcích a službách nebo omezení dodávek potřebných pro výkon činnosti,“ upřesňuje Michal Žurovec, mluvčí ministerstva financí.

Ministerstvo předpokládá, že na podporu společníků malých firem vyplatí devět až 15 miliard korun. V současnosti je v Česku přibližně 300 tisíc společností s ručením omezením. „Náš reálný odhad je, že z nich o kompenzační bonus v plné výši 44 500 korun požádá zhruba 200 tisíc,“ říká Žurovec.

Novela současně upravuje vyloučení kompenzačního bonusu z výkonu rozhodnutí nebo exekuce. Pravidla programu Pětadvacítka sice výslovně říkají, že tato podpora pro OSVČ není předmětem exekuce, současně však umožňují její zaslání jenom bezhotovostně – jenže jakmile přijde na účet, už na ni může exekutor sáhnout (a banka ji proto nemůže vyplatit). „Bankám bude nově umožněno, aby mohly finanční prostředky vyplatit na základě pokynu svého klienta bez ohledu na to, že je vůči němu veden výkon rozhodnutí nebo exekuce. Odpadne tedy časově i administrativně zdlouhavé řešení situace návrhem na zastavení výkonu rozhodnutí nebo exekuce,“ dodává Žurovec.

I přes nesouhlas ministryně Schillerové schválili poslanci rozšíření takzvaného kompenzačního bonusu i na OSVČ, které jsou současně pěstouny nebo dobrovolníky pečovatelské služby. Opět ale neprošlo rozšíření na lidi pracující na takzvané dohody, přestože odváděli pojistné.

Zprávu z 4. května jsme zaktualizovali po projednání v senátu a po opakovaném projednání ve sněmovně.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+56
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 48 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 5. 2020 19:35

takze spolecnik, kterej tam jen chodi pro penize petikilo dostane, ale ten kterej tam je soucasne zamestnancem, coz je vetsina malejch sro, nestane nic?
to myslej vazne ??

+102
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 5. 2020 11:53, Cool

Jasně, podnikatelé budou dostávat peníze.
Kdo dá peníze obyčejným lidem a rodinám ?
Podnikatel, který rejžuje jak prase, kupují si auta, baráky, dovolené a plno věcí si dají do daní a oni od státu dostanou peníze ? Za co ? Kdo dá peníze nám, obyčejným dělníkům a pracujícím ? Já bych se na podnikatele vyprdnul. Měli si za ta leta šetřit ! Jenže to hned každý rozháže a teď brečej ?
To je fakt neskutečné !!!

-173
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (48 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

21. 11. 2023 | Radim Zelený

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

„Menší online obchody už mají dnes stejně dobré nástroje jako ty velké,“ říká Samuel Huba, ředitel platformy Shoptet. Co se dostupnosti technologií týče, hra se podle něj vyrovnala.... celý článek

Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

6. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

Od 15. listopadu znepřístupní finanční správa datové schránky 77 územních pracovišť, která byla v polovině letošního roku z ekonomických důvodů zrušena. Skončí tak přechodné období,... celý článek

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

24. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

Podnikatelé a firmy mají na daňových účtech celkový přeplatek ve výši 635 milionů, který vznikl z uhrazených záloh na silniční daň. Ty byly v průběhu roku 2022 zrušeny. Finanční správa... celý článek

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

23. 10. 2023 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera | 3 komentáře

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

Vládní balíček zvýší minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění více, než by stouply „standardně“ jen podle růstu průměrné mzdy. Připlatí si také ti, co využívají paušální daň.... celý článek

S chytrým plánováním cest jsme levnější

20. 10. 2023 | Radim Zelený

S chytrým plánováním cest jsme levnější

„Nejprve jsme chtěli pomocí našeho softwaru ušetřit velkým dopravcům náklady. Nakonec vozíme zásilky sami a chystáme expanzi firmy,“ říká David Přibyl, obchodní ředitel přepravní služby... celý článek

Partners Financial Services