Firmy mohou odložit sociální pojištění, schválil Senát

| rubrika: Aktuality | 20. 5. 2020 16:30

Zdroj: Martin Bartusek/Shutterstock

Firmy mohou odložit platbu sociálního pojištění za své zaměstnance v následujících třech měsících. Vládní návrh dnes schválili senátoři, k definitivní změně zákona zbývá už jenom podpis prezidenta a zveřejnění ve Sbírce.

Zaměstnavatelé mohou platby za květen až červenec, které jsou splatné vždy do 20. dne následujícího měsíce.

Od podnikatelů, kteří odklad využijí, však vláda požaduje sankci, byť sníženou. Jde o penále ve výši jednoho procenta dlužné částky za čtvrt roku místo běžných zhruba 4,5 procenta.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock.com

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Odklad bude možný jen u plateb sociálního pojištění za samotné zaměstnavatele. Ti odvádějí 24,8 procenta hrubé mzdy. Část sociálního pojištění, kterou zaměstnavatel strhává zaměstnanci přímo ze mzdy ve výši 6,5 procenta, se musí dál odvádět.

O odklad není třeba nikde žádat, kdo ho chce využít, rovnou nepošle ve zmíněných termínech peníze a splatí je do nového termínu.

Zástupci firem volali po úplném odpuštění sociálního pojištění na určitý čas. Nelíbí se jim také, že mají platit sankci, i když je snížená.

„Pokud bychom penále úplně zrušili, vedlo by to k tomu, že by platby pojistného odkládaly i firmy, které nemají problémy s likviditou, a jen by na opatření vydělaly,“ vysvětluje Vladimír Dostálek z tiskového oddělení ministerstva práce.

Senátoři dnes v doprovodném usnesení také požádali vládu, aby co nejrychleji předložila návrh na dočasné snížení sociálních odvodů zaměstnavatelům, které vládní restrikce k omezení šíření nového koronaviru postihly nejvíce. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že návrh připravuje a v pondělí by jej měla projednat tripartita i vláda.


Čtěte více:

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.