S podnikáním přestalo 5 % živnostníků. Hospody nekončí

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 15. 5. 2020
S podnikáním přestalo 5 % živnostníků. Hospody nekončí

Zdroj: Shutterstock

Během letošního ledna až dubna přestala s podnikáním – aspoň dočasně – 5,5 procenta aktivních živnostníků. Dvě třetiny z nich přitom přerušili nebo ukončili činnost ještě před začátkem koronavirové krize, třetina potom v posledních dvou měsících. Vyplývá to z dat portálu Informaceofirmach.cz a analýzy společnosti CRIF.

Během prvních čtyř měsíců letošního roku začalo podnikat necelých 20 tisíc lidí. Na druhou stranu podnikání přerušilo podnikání téměř 46 tisíc živnostníků a dalších 11,5 tisíce jich svoje podnikatelská oprávnění přímo zrušilo. Například mezi provozovateli sportovních, zábavních a rekreačních činností ale podnikání přerušila nebo ukončila téměř desetina aktivních živnostníků, z toho polovina během krize.

Více než jiné obory byly současnou krizí zasaženy také lázně, provozovatelé masáží a solárií, mezi nimiž do konce dubna přerušilo nebo ukončilo činnost 8,6 % aktivních živnostníků. Podobně na tom jsou provozovatelé cestovních kanceláří, u nichž z trhu zmizelo 8,5 % živnostníků. Dále třeba provozovatelé hotelů a penzionů (minus 7,4 %) či kadeřnice, kadeřníci a kosmetičky (7,2 %).

„V těchto oborech často podnikají malí živnostníci, kteří v březnu ze dne na den přišli o veškeré tržby. Zároveň zpočátku netušili, jestli dostanou od státu podporu, případně v jaké výši. V dubnu, kdy už bylo zřejmé, s jakou podporou mohou živnostníci počítat, se počet přerušených a ukončených živností výrazně snížil, a to i v porovnání s letošním únorem,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Většina živnostníků, kteří letos s podnikáním skončili nebo ho přerušili, tak ale učinila v lednu, kdy lidé tradičně přerušují svoji živnost ve větším počtu, případně v únoru. Ve většině oborů jde přibližně o dvě třetiny živnostníků.

Přerušené a ukončené živnosti ve vybraných oborech v roce 2020

oborledenúnorbřezenduben podíl na aktivních
ubytování214104158777,4 %
stravování14887258573776,2 %
kadeřnické a kosmetické činnosti8554957522237,2 %
lázně, masáže, solární studia5062123931418,6 %
cestovní kanceláře a agentury 14670160518,5 %
sportovní, zábavní a rekreační činnosti4481984441349,2 %
silniční nákladní doprava6933393471666,1 %
Zdroj: CRIF

Jde o další čísla ukazující, že úbytek podnikatelů zatím není dramaticky odlišný od předchozích let. Své živnosti rušili nebo pozastavovali i před nouzovým stavem, často kvůli blížícím se obavám ze startu zbývající fáze elektronické evidence tržeb. Na druhou stranu někteří podnikatelé zasažení koronavirovou krizí nechtějí formálně skončit dřív, než získají podporu od státu. A podobné statistiky zkresluje i fakt, že živnostenský list si nově pořizují někteří propuštění zaměstnanci, které už firma nechce zaměstnávat na klasický pracovní poměr.

Naději přináší také průzkum Plzeňského Prazdroje zveřejněný na začátku tohoto týdne. Trvale zavřených hospod bude mnohem méně, než se čekalo.

Pokračování podnikání teď plánuje 97,5 % hospod. Ještě počátkem dubna to podle průzkumu pivovaru vypadalo, že se jich již neotevře víc než desetina. Prazdroj získal informace z víc než 16 tisíc tuzemských hospod, tedy z 80 % všech, se kterými spolupracuje a které představují většinu tuzemského trhu.

„Je jasné, že hospodští jsou v tíživé situaci a řada z nich má vážné finanční problémy. Většina těch, kteří původně chtěli řemeslo pověsit na hřebík, se ale rozhodla pokračovat,“ říká obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje Tomáš Mráz.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

21. 11. 2023 | Radim Zelený

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

„Menší online obchody už mají dnes stejně dobré nástroje jako ty velké,“ říká Samuel Huba, ředitel platformy Shoptet. Co se dostupnosti technologií týče, hra se podle něj vyrovnala.... celý článek

Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

6. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

Od 15. listopadu znepřístupní finanční správa datové schránky 77 územních pracovišť, která byla v polovině letošního roku z ekonomických důvodů zrušena. Skončí tak přechodné období,... celý článek

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

24. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

Podnikatelé a firmy mají na daňových účtech celkový přeplatek ve výši 635 milionů, který vznikl z uhrazených záloh na silniční daň. Ty byly v průběhu roku 2022 zrušeny. Finanční správa... celý článek

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

23. 10. 2023 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera | 3 komentáře

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

Vládní balíček zvýší minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění více, než by stouply „standardně“ jen podle růstu průměrné mzdy. Připlatí si také ti, co využívají paušální daň.... celý článek

S chytrým plánováním cest jsme levnější

20. 10. 2023 | Radim Zelený

S chytrým plánováním cest jsme levnější

„Nejprve jsme chtěli pomocí našeho softwaru ušetřit velkým dopravcům náklady. Nakonec vozíme zásilky sami a chystáme expanzi firmy,“ říká David Přibyl, obchodní ředitel přepravní služby... celý článek

Partners Financial Services