S podnikáním přestalo 5 % živnostníků. Hospody nekončí

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 15. 5. 2020
S podnikáním přestalo 5 % živnostníků. Hospody nekončí

Zdroj: Shutterstock

Během letošního ledna až dubna přestala s podnikáním – aspoň dočasně – 5,5 procenta aktivních živnostníků. Dvě třetiny z nich přitom přerušili nebo ukončili činnost ještě před začátkem koronavirové krize, třetina potom v posledních dvou měsících. Vyplývá to z dat portálu Informaceofirmach.cz a analýzy společnosti CRIF.

Během prvních čtyř měsíců letošního roku začalo podnikat necelých 20 tisíc lidí. Na druhou stranu podnikání přerušilo podnikání téměř 46 tisíc živnostníků a dalších 11,5 tisíce jich svoje podnikatelská oprávnění přímo zrušilo. Například mezi provozovateli sportovních, zábavních a rekreačních činností ale podnikání přerušila nebo ukončila téměř desetina aktivních živnostníků, z toho polovina během krize.

Více než jiné obory byly současnou krizí zasaženy také lázně, provozovatelé masáží a solárií, mezi nimiž do konce dubna přerušilo nebo ukončilo činnost 8,6 % aktivních živnostníků. Podobně na tom jsou provozovatelé cestovních kanceláří, u nichž z trhu zmizelo 8,5 % živnostníků. Dále třeba provozovatelé hotelů a penzionů (minus 7,4 %) či kadeřnice, kadeřníci a kosmetičky (7,2 %).

„V těchto oborech často podnikají malí živnostníci, kteří v březnu ze dne na den přišli o veškeré tržby. Zároveň zpočátku netušili, jestli dostanou od státu podporu, případně v jaké výši. V dubnu, kdy už bylo zřejmé, s jakou podporou mohou živnostníci počítat, se počet přerušených a ukončených živností výrazně snížil, a to i v porovnání s letošním únorem,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.

Většina živnostníků, kteří letos s podnikáním skončili nebo ho přerušili, tak ale učinila v lednu, kdy lidé tradičně přerušují svoji živnost ve větším počtu, případně v únoru. Ve většině oborů jde přibližně o dvě třetiny živnostníků.

Přerušené a ukončené živnosti ve vybraných oborech v roce 2020

oborledenúnorbřezenduben podíl na aktivních
ubytování214104158777,4 %
stravování14887258573776,2 %
kadeřnické a kosmetické činnosti8554957522237,2 %
lázně, masáže, solární studia5062123931418,6 %
cestovní kanceláře a agentury 14670160518,5 %
sportovní, zábavní a rekreační činnosti4481984441349,2 %
silniční nákladní doprava6933393471666,1 %
Zdroj: CRIF

Jde o další čísla ukazující, že úbytek podnikatelů zatím není dramaticky odlišný od předchozích let. Své živnosti rušili nebo pozastavovali i před nouzovým stavem, často kvůli blížícím se obavám ze startu zbývající fáze elektronické evidence tržeb. Na druhou stranu někteří podnikatelé zasažení koronavirovou krizí nechtějí formálně skončit dřív, než získají podporu od státu. A podobné statistiky zkresluje i fakt, že živnostenský list si nově pořizují někteří propuštění zaměstnanci, které už firma nechce zaměstnávat na klasický pracovní poměr.

Naději přináší také průzkum Plzeňského Prazdroje zveřejněný na začátku tohoto týdne. Trvale zavřených hospod bude mnohem méně, než se čekalo.

Pokračování podnikání teď plánuje 97,5 % hospod. Ještě počátkem dubna to podle průzkumu pivovaru vypadalo, že se jich již neotevře víc než desetina. Prazdroj získal informace z víc než 16 tisíc tuzemských hospod, tedy z 80 % všech, se kterými spolupracuje a které představují většinu tuzemského trhu.

„Je jasné, že hospodští jsou v tíživé situaci a řada z nich má vážné finanční problémy. Většina těch, kteří původně chtěli řemeslo pověsit na hřebík, se ale rozhodla pokračovat,“ říká obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje Tomáš Mráz.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+20
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

25. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

Podnikatelé se už nebudou muset znovu zapojit do elektronické evidence tržeb (EET), jejímž původním cílem bylo omezit daňové úniky. Definitivní zrušení této povinnosti dnes potvrdili... celý článek

Mateřská a rodičovská pro OSVČ v roce 2023. Kdo má nárok a jak se počítá

20. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Mateřská a rodičovská pro OSVČ v roce 2023. Kdo má nárok a jak se počítá

Kdy má podnikatelka nárok na mateřskou a jak je to s čerpáním rodičovského příspěvku? Poradíme. Máme i kalkulačky.

Sociální pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

15. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Sociální pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

Jak se platí zálohy na důchodové pojištění podnikatelů? Kolik dělá nemocenské pojištění? A co se mění pro rok 2023? Tady je přehled.

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

15. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

Novou výši minimální zálohy musí podnikatelé zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do osmého února.

E-shopy čekají změny. Nová pravidla poznáte už brzo

7. 11. 2022 | Petr Kučera

E-shopy čekají změny. Nová pravidla poznáte už brzo

Provozovatelé e-shopů dostanou nechtěnou vánoční nadílku. Novela, která přináší největší změny pravidel za poslední roky, totiž začne platit zrovna během hlavní nákupní sezóny.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.