Ošetřovné pro OSVČ stouplo. Příjem žádostí startuje

| rubrika: Co se děje | 11. 5. 2020 | 16 komentářů
Základní podmínky se oproti předchozímu měsíci nezměnily. Dokonce je znovu potřeba přiložit i potvrzení o uzavření školy.

Zdroj: Shutterstock

Od dnešní 11. hodiny mohou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) žádat o „ošetřovné“ za duben. Čas mají do 7. června. Formulář je k dispozici na webu ministerstva průmyslu a obchodu.

Podpora stoupla na 500 korun za den, zatímco v březnu byla 424 korun za den. Navazuje tak na zvýšení ošetřovného pro zaměstnance.

Podmínky se oproti předchozímu měsíci nezměnily. Dokonce je znovu potřeba přiložit i potvrzení o uzavření školy, školky nebo podobného zařízení, přestože stejný dokument dával žadatel už dřív a přinejmenším školy jsou zavřené přímo na základě vládního nařízení.

O obdobu ošetřovného pro podnikatele – formálně jde o dotaci – může žádat OSVČ na hlavní činnost, pokud kvůli zavřené škole či školce pečuje o dítě mladší 13 let. Bez ohledu na věk mají šanci také OSVČ, které pečují o člověka závislého na pomoci jiné osoby alespoň ve stupni I (lehká závislost) podle zákona o sociálních službách, pokud nemůže navštěvovat školu nebo zařízení sociální péče.

Základní podmínkou je, že živnostník nebo další podnikatel nemůže kvůli zmíněné péči v dané dny vykonávat svoji podnikatelskou činnost a v důsledku toho utrpěl finanční újmu. Na stejné dítě zároveň nesmí čerpat podporu jiná osoba, typicky manžel(ka) jako zaměstnanec. OSVČ nicméně může čerpat současně ošetřovné i takzvaný kompenzační bonus.

Jak to chodí

Zdroj: Shutterstock

Pomoc podnikatelům a zaměstnancům musí být hlavně rychlá a jednoduchá, zdůrazňují experti. Hned tři z klíčových vládních programů ukazují, jak zbytečně plýtváme časem a energií, tedy i penězi.

Dokaž, že jsou zavřené školy. Státní pomoc napadl virus byrokracie


Finanční správa už začala přijímat žádosti o příspěvek pro OSVČ na další období. Přinášíme odpovědi na časté otázky.

OSVČ dostanou příspěvek i po otevření prodejny. Jak na pokračování Pětadvacítky

Na rozdíl předchozího měsíce lze formulář poslat buď přes datovou schránku, nebo vytištěný poštou. Chybí už možnost poslat e-mail s elektronickým podpisem.

„Podávání žádosti prostřednictvím e-mailu s elektronickým podpisem se ukázalo jako naprosto nevyhovující, 90 procent žádostí bylo špatně elektronicky podepsáno,“ vysvětluje Silvana Jirotková, náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání.

V dubnu přijalo ministerstvo 68 tisíc žádostí o „ošetřovné“ pro OSVČ za březen, z toho 50 tisíc schválilo a tři tisíce zamítlo (nejčastěji proto, že žádost přišla víckrát, OSVČ neexistovala nebo šlo o pokus o podvod). Dalších 15 tisíc žádostí ale ještě čeká na vyřízení, protože je úřad vrátil na opravu či doplnění.

„Celkem jsme museli vrátit podnikatelům k odstranění chyb kolem 25 tisíc žádostí. Zejména proto, že bylo špatně uvedeno číslo bankovního účtu, chyběla identifikace OSVČ, na žádostí nebyl podpis (normální, často ale také elektronický), chybělo potvrzení o uzavřené školce, dětské skupině a podobně,“ dodává Jirotková.

„Formulář už nelze udělat jednodušeji. Potvrzení o zavřeném zařízení samozřejmě taky potřebujeme, některé školky byly otevřené, navíc je to jediná identifikace, že dítě či hendikepovaný člověk navštěvuje školu, školku, dětskou skupinu či ústav,“ tvrdí ministr Karel Havlíček.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+29
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 16 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 5. 2020 16:12

staci puvodni potvrzeni o uzavreni skoly ktery tam uz maj, nebo musi byt nove ??

+37
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 5. 2020 16:57, Michal

A zaměstnanci ZOO také dostanou-ošetřovné ? Asi hovno,oni nemají,co šlohnout /snad kromě hovna z velblouda/

-10
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (16 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.