Stát zaplatí podnikatelům polovinu nájmu. Majitel ale musí slevit

| rubrika: Co se děje | 18. 5. 2020 | 15 komentářů
Když pronajímatel sleví 30 procent, zaplatí stát 50 procent původní ceny a nájemce zbylých 20 procent.

Zdroj: Shutterstock

Desítky tisíc provozovatelů větších i menších obchodů, restaurací nebo třeba kadeřnictví se dočkají další pomoci od státu. Zaplatí za ně polovinu nájemného za letošní druhé čtvrtletí. Návrh ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka sice vláda podpořila už před dvěma týdny, teprve dnes ale schválila podrobné podmínky.  

Základní pravidla nového dotačního programu, který dostal název Covid nájemné, se nezměnily: Pokud sám pronajímatel sleví 30 procent, stát pak zaplatí 50 procent standardního nájemného a nájemce (podnikatel) jenom 20 procent. Strop pro jednoho žadatele je 10 milionů korun.

O podporu mohou požádat všichni podnikatelé a firmy, pokud je vládní omezení kvůli koronaviru „odstavila od běžného provozu a platí komerční nájem“, říká Havlíček. Částečný provoz formou e-shopu nebo výdejního okna nebude překážkou.

Kvůli snaze o jednoduché počítání vláda přispěje na období od 1. dubna do 30. června, tedy na druhé čtvrtletí. Nouzový stav sice začal už 12. března, na druhou stranu podpora neskončí hned dnem otevření provozovny.

Pomoc pro podnikatele

Zdroj: Shutterstock

Finanční správa už začala přijímat žádosti o příspěvek pro OSVČ na další období. Přinášíme odpovědi na časté otázky.

OSVČ dostanou příspěvek i po otevření prodejny. Jak na pokračování Pětadvacítky


Společníci nejmenších firem budou moct žádat o stejnou podporu jako osoby samostatně výdělečně činné.

Pětistovku na den dostanou i menší a rodinné firmy

Zájemce musí předložit nájemní smlouvu i dodatek, v němž se pronajímatel zaváže slevit 30 procent. Další podmínkou bude doklad o zaplacení nájemného za leden a únor, případně předchozí měsíce. Nájemní smlouva musela být uzavřena před 12. březnem. Cílem je zabránit zneužití státního příspěvku. 

Źádosti bude přijímat ministerstvo průmyslu a obchodu. Podnikatelé, kteří platí nájemné nějakému státnímu subjektu, dostanou rovnou příspěvek ve výši 80 procent, dodal Havlíček. 

Vláda tak se zpožděním přichází s dalším nápadem, který původně prosazovala opozice. Poslanci ANO, ČSSD a KSČM předtím přímou státní pomoc s platbou nájmu odmítali.

Už v dubnu prošel zákon, který podnikatelům umožňuje odklad nájemného, pokud na něj kvůli dopadům koronaviru nemají peníze. Odklad mohou využít období od 12. března do 30. června, dlužnou částku budou muset podnikatelé splatit už do konce letošního roku.

Zaktualizovali jsme původní zprávu z 2. května.

Aktuální plán otevírání obchodů a služeb. Zdroj: MPO

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+23
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 5. 2020 20:29, Filip

„Třetina nájemce, třetina nájemník, třetina stát,“ popsal Babiš

Ach jo. Proc zrovna Česko musí mít premiéra, který nezná ani základní pojmy?

+24
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

21. 5. 2020 15:44

Nechápu proč by pronajímatel měl dostat plný nájem, když nájemce nemůže pronajaté prostory využívat.

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.