Končí příjem žádostí o kompenzační bonus. Kromě dohodářů

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 5. 8. 2020 12:00
Končí příjem žádostí o kompenzační bonus. Kromě dohodářů

Zdroj: Shutterstock, Gabriel Pleska

Osoby samostatně výdělečně činné a společníci malých společností s ručením omezeným mohou požádat o pomoc z programu Pětadvacítka nejpozději v pátek 7. srpna.

Příjem žádostí o takzvaný kompenzační bonus za druhé období (od 1. května do 8. června) totiž lze podat nejpozději do 60 dnů po skončení podporovaného období. „Po 7. srpnu už uplatnění nároku nebude možné,“ upozorňuje Zuzana Mašátová, mluvčí Generálního finanční ředitelství.

Finanční správa k 3. srpnu zpracovala 916 917 žádostí od osob samotně výdělečně činných a vyplatila jim přes 20 miliard korun. Do statistiky počítá i podporu za první období od 12. března do 30. dubna. Od společníků malých s. r. o. zatím zpracovala 79 300 žádostí a vyplatila jim přes 1,6 miliardy.

Vedle OSVČ a společníků mohou o kompenzační bonus nově žádat i takzvaní dohodáři, tedy lidé pracující na základě dohody o provedení práce (DPP) nebo dohody o pracovní činnosti (DPČ). Ti mají na podání žádosti ještě dost času. „Mphou žádat nejdéle do konce třetího kalendářního měsíce od nabytí účinnosti novely,“ říká mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Ta zatím ani nevyšla ve Sbírce zákonů.

Nárok na kompenzaci mají ti dohodáři, kteří se aspoň čtyři měsíce v období posledního půl roku před nouzovým stavem (konkrétně od října 2019 do konce března 2020) účastnili nemocenského pojištění jako zaměstnanec. Nemocenské pojištění se platí, pokud měsíční výdělek v případě dohod o provedení práce dosahuje aspoň 10 000 Kč a v případě dohod o pracovní činnosti aspoň 3000 Kč.

Dohodáři, kteří kvůli koronavirovým omezením nemohli pracovat, mají dostat 350 korun za den za období od 12. března do 8. června. Maximální výše takzvaného kompenzačního bonusu u jednotlivce tak může dosáhnout 31 150 Kč.


Čtěte víc:
Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.