Sankce za pozdní splácení úvěrů dostaly strop. Platí i pro OSVČ

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 8. 4. 2020 15:12 aktualizováno 16. 4. 2020 19:05
Sankce za pozdní splácení úvěrů dostaly strop. Platí i pro OSVČ

Zdroj: Shutterstock

Poslanci schválili další pomoc pro lidi, kteří mají kvůli dopadům koronaviru problém s dluhy. Novela zákona o spotřebitelském úvěru zastropovala maximální výši sankcí za opožděné splátky. A limit nově bude chránit i podnikatele.

Návrh už podpořili i senátoři a bude účinný hned poté, co vyjde ve Sbírce zákonů. To se stane zřejmě na začátku příštího týdne poté, co podepíše prezident. Schválená pravidla mají platit i po ukončení nouzového stavu.

Jaké změny tedy novela přináší?

Při prodlení delším než 90 dnů nebude výše smluvní pokuty moci přesáhnout 0,1 % denně (36,5 % ročně) z dlužné částky. Součet všech smluvních pokut přitom nesmí přesáhnout polovinu z celkové výše jistiny. Takový limit už dnes platí pro spotřebitele, nově se vztahuje i na živnostníky.

Další nový strop platí pro spotřebitele i živnostníky, a to v situaci, kdy budou v prodlení se splácením nad 90 dnů. V takových případech úvěrové firmy nebudou moci účtovat smluvní úrok vyšší jak zákonný úrok z prodlení, v současnosti tedy devět procent ročně (reposazba ČNB zvýšená o osm procentních bodů).

Po zastropování tak budou mít věřitelé u spotřebitelů i živnostníků v součtu nárok na sankce v celkové roční sazbě maximálně zhruba 55 procent (pokuta + smluvní úroky + úroky z prodlení). Když tedy někdo nedokáže splácet rok třeba stotisícový úvěr, tak bude mít úvěrová firma nárok až na zhruba 55 tisíc korun.

„Lze se domnívat, že úročení dluhu v prodlení na úrovni cca 54,5 % p.a., je úročením dostatečným, zajišťujícím věřiteli v případě vymožení dluhu zisk i za dobu prodlení dlužníka,“ uvádí ministerstvo financí v odůvodnění návrhu.

Podle analytika Davida Borgese ze společnosti Člověk v tísni dosud smluvní úroky v případě bank a velkých nebankovních společností nepředstavovaly v případě problémů se splácením pro dlužníky zásadní zátěž. U drahých nebankovních půjček je tomu podle něj jinak a výjimkou nejsou ani půjčky, u kterých sankční úroky stoupají nad úroveň 100 procent ročně.

Schváleno!

Poslanci schválili zákon, který lidem umožní snadno přerušit splácení hypoték a spotřebitelských úvěrů. Připravili jsme odpovědi na časté otázky.

Na odložení splátek už máte nárok ze zákona. Projděte si podmínky


Poslanci schválili jednorázový příspěvek 25 000 korun pro podnikatele. Kdo na něj dosáhne a jaké jsou podmínky? Projděte si odpovědi na časté otázky kolem programu Pětadvacítka.

Pětadvacet tisíc pro OSVČ. Schváleno, tady jsou podrobnosti

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám další zajímavé rozhovory ani důležité aktuality! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Nový šéf Bondster: Chceme prorazit i na Západě

15. 5. 2021 | Jiří Hovorka

Nový šéf Bondster: Chceme prorazit i na Západě

Česká investiční platforma Bondster se chce víc prosadit i za hranicemi. Příští cíle: Německo, Rakousko a Švýcarsko. Od března je to úkol pro Pavla Klemu, který platformě nově šéfuje. celý článek

Zonky mění poplatky u Rentiéra. Vstupní končí, průběžný roste

4. 5. 2021 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Zonky mění poplatky u Rentiéra. Vstupní končí, průběžný roste

Zonky mění poplatky u své služby Rentiér. Pro nové smlouvy uzavřené od dneška ruší vstupní poplatek ve výši 1,9 % a naopak zvyšuje poplatek za správu z 2,4 na 2,9 %. Podmínky pro stávající... celý článek

Pomoc už potřebují i lidé ze střední třídy, říká dluhová poradkyně

27. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Pomoc už potřebují i lidé ze střední třídy, říká dluhová poradkyně

Epidemie výrazně zhoršila situaci rodičům malých dětí. Museli s nimi zůstat doma kvůli zavřené škole, klesl jim příjem a často úplně přišli o práci. Do dluhů se dostali i malí podnikatelé.... celý článek

Zonky snižuje minimální vklad do Rentiéra na pětinu

13. 4. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Zonky snižuje minimální vklad do Rentiéra na pětinu

Platforma Zonky Rentiér od 13. dubna snižuje minimální vklad z dosavadních 50 tisíc na 10 tisíc korun. „Služba tak bude dostupná více klientům, kteří nyní mohou své úspory zhodnocovat... celý článek

Air Bank rozšiřuje aplikaci o investice do půjček Zonky

17. 3. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Air Bank rozšiřuje aplikaci o investice do půjček Zonky

Investice prostřednictvím služby Rentiér od platformy Zonky jsou nově dostupné také přímo přes Air Bank. Zájemci si mohou službu sjednat a využívat v mobilní aplikaci My Air. Zatím... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.