Poslanci schválili další pomoc pro lidi, kteří mají kvůli dopadům koronaviru problém s dluhy. Novela zákona o spotřebitelském úvěru zastropovala maximální výši sankcí za opožděné splátky. A limit nově bude chránit i podnikatele.
Návrh už podpořili i senátoři a bude účinný hned poté, co vyjde ve Sbírce zákonů. To se stane zřejmě na začátku příštího týdne poté, co podepíše prezident. Schválená pravidla mají platit i po ukončení nouzového stavu.
Jaké změny tedy novela přináší?
Při prodlení delším než 90 dnů nebude výše smluvní pokuty moci přesáhnout 0,1 % denně (36,5 % ročně) z dlužné částky. Součet všech smluvních pokut přitom nesmí přesáhnout polovinu z celkové výše jistiny. Takový limit už dnes platí pro spotřebitele, nově se vztahuje i na živnostníky.
Další nový strop platí pro spotřebitele i živnostníky, a to v situaci, kdy budou v prodlení se splácením nad 90 dnů. V takových případech úvěrové firmy nebudou moci účtovat smluvní úrok vyšší jak zákonný úrok z prodlení, v současnosti tedy devět procent ročně (reposazba ČNB zvýšená o osm procentních bodů).
Po zastropování tak budou mít věřitelé u spotřebitelů i živnostníků v součtu nárok na sankce v celkové roční sazbě maximálně zhruba 55 procent (pokuta + smluvní úroky + úroky z prodlení). Když tedy někdo nedokáže splácet rok třeba stotisícový úvěr, tak bude mít úvěrová firma nárok až na zhruba 55 tisíc korun.
„Lze se domnívat, že úročení dluhu v prodlení na úrovni cca 54,5 % p.a., je úročením dostatečným, zajišťujícím věřiteli v případě vymožení dluhu zisk i za dobu prodlení dlužníka,“ uvádí ministerstvo financí v odůvodnění návrhu.
Podle analytika Davida Borgese ze společnosti Člověk v tísni dosud smluvní úroky v případě bank a velkých nebankovních společností nepředstavovaly v případě problémů se splácením pro dlužníky zásadní zátěž. U drahých nebankovních půjček je tomu podle něj jinak a výjimkou nejsou ani půjčky, u kterých sankční úroky stoupají nad úroveň 100 procent ročně.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem