Bankovní identita se otevře prvním firmám

Olga Skalková | rubrika: Co se děje | 14. 4. 2021
Snadný přístup k online službám veřejné správy získá do konce roku až osm milionů klientů celkem deseti bank. Od června ji v kontaktu se zákazníky začne využívat také zhruba patnáct až dvacet společností.
Bankovní identita se otevře prvním firmám

Zdroj: BankID

Takzvanou bankovní identitu – ověřování totožnosti zákazníka v online službách, jen za použití stejných přístupových údajů jako do internetového bankovnictví – začnou od 1. června v kontaktu se svými klienty využívat první společnosti.

Celkově půjde o patnáct až dvacet firem, mezi nimi například Pražská plynárenská nebo pojišťovna Kooperativa, upřesnil na dnešní tiskové konferenci Jan Blažek, člen představenstva společnosti Bankovní identita. Odhaduje, že v další vlně do konce letošního roku by se mělo zapojit 40 až 50 společností.

„V současné době probíhají jednání se zhruba 120 firmami, které se chtějí do této služby zapojit. Očekávám, že brzy se jejich počet zdvojnásobí,“ dodává Miroslav Lukeš, poradce pro strategii a obchod společnosti Bankovní identita.

Vedle dalších energetických společností a finančních institucí projevují zájem dopravci, technologické společnosti, ale i firmy z oblastí školství, médií, kultury a medicíny a od technologických a sázkových společností, dopravců nebo obcí.

Klienti budou moct prostřednictvím bankovní identity jednoduše – podobně jako do svého internetového bankovnictví – vstupovat do zákaznických portálů firem a například si měnit či podepisovat nové smlouvy. Podle Martina Pacovského, šéfa Pražské plynárenské, se tím rozšíří okruh lidí, kteří si prostřednictvím klientského portálu mohou pořizovat nové služby a dosáhnou na různé benefity.

Bankovní identita zatím funguje pro komunikaci se státem – typicky při přihlašování do Portálu občana, na portál Moje daně, k eReceptu, k ePortálu České správy sociálního zabezpečení či nejnověji pro vyplnění elektronického dotazníku při sčítání lidu. Využívat ji mohou klienti pěti bank: Air Bank, České spořitelny, ČSOB, Komerční banky a Monety. Nejvíce takzvaných unikátních přihlášení – tedy bez ohledu na opakovaný vstup stejného klienta – má zatím Česká spořitelna: kolem 55 tisíc. V ČSOB si službu vyzkoušelo skoro 15 tisíc klientů, v Komerční bance skoro 10 tisíc.

Využití bankovní identity (od spuštění do 12. dubna)

klienti bankypočet unikátních přihlášení
Air Bank  8 600
Česká spořitelna55 000
ČSOB14 600 (z toho zhruba 2 000 s nižší úrovní záruky)
Komerční banka  9 900
Moneta Money Bank  2 000
Zdroj: ministerstvo vnitra

Dalších pět – Equa, Fio, mBank, Raiffeisenbank a UniCredit – se ke službě podle Blažka připojí v průběhu třetího a čtvrtého čtvrtletí letošního roku. Přístup k využívání bankovní identity při ověřování totožnosti na dálku by tak koncem roku mělo mít až osm milionů klientů bank, upřesnil Blažek. Nyní tuto možnost mají zhruba čtyři a půl milionu klientů. Zmíněných deset bank jsou akcionáři společnosti Bankovní identita, jejímž cílem je společný postup a propagace projektu.

Podle statistiky ministerstva vnitra mají uživatelé bankovní identity zatím největší zájem o přihlašování se ke službám Portálu veřejné správy (38 tisíc unikátních přihlášení), portálu Moje daně (16 tisíc), do informačního systému datových schránek (13,3 tisíce), do ePortálu ČSSZ a ke sčítání lidu (shodně po 13 tisících).

Nejčastější přihlášení přes bankovní identitu (k začátku dubna)

název službypočet unikátních přihlášení
Portál veřejné správy38 000
Portál Moje daně16 000
Informační systém datových schránek13 300
ePortál ČSSZ13 000
Sčítání 202113 000
Zdroj: ministerstvo vnitra

Ještě do poloviny letošního roku bude možné přes Portál občana požádat o vydání nového řidičského průkazu nebo o vydání certifikátu o očkování proti covidu, říká Jiří Korbel z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Ať vám nic neuteče

Zdroj: Shutterstock

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a neuniknou vám důležité aktuality, porovnání, rozhovory ani praktické tipy! 

Ve druhém čtvrtletí také dojde ke spuštění mobilní aplikace Portálu občana Gov.cz pro Android a iOS. Zájemcům se otevře třeba i online přístup do registrace pilotů a provozovatelů dronů pod správou Úřadu pro civilní letectví. Ve třetím čtvrtletí pak bude možné na Portálu občana zobrazit údaje z registru vozidel, do konce roku se nabídka rozšíří o údaje o technických prohlídkách.

Bankovní identita je z pohledu běžných klientů prvním snadno dostupným a díky tomu skutečně masovým řešením pro ověřování vůči veřejné správě. Inspirací jsou podobné projekty v zahraničí. „Lidé si nemusí zřizovat nic nového, pouze využijí svého stávajícího přihlášení k elektronickému bankovnictví. Díky Bank ID se všem život výrazně zjednoduší a začnou ho používat prakticky denně,” říká Blažek.

„Firmám to přinese miliony uživatelů, kteří už vědí, jak se přihlásit ke službám online. Digitální přístup ke službám se stane standardem, což zároveň vytvoří i tlak na další poskytovatele služeb včetně státu, aby digitalizaci urychlili,“ dodává Lukeš.

Akreditace pro správu kvalifikovaného systému elektronické identifikace

Akreditovaná osobaProstředek pro elektronickou identifikaciÚroveň záruky (datum akreditace)
První certifikační autoritaČipová karta STARCOS 3.5 ID ECC C1R s příslušným komerčním certifikátem pro systém elektronické identifikace.vysoká (1/2020)
CZ.NICKombinace uživatelské heslo k mojeID účtu a FIDO2 token certifikovaný minimálně na úroveň L1.značná (8/2020)
Kombinace uživatelské heslo k mojeID účtu, PIN a FIDO2 token certifikovaný minimálně na úroveň L2 a splňující další požadavky.vysoká (3/2021)
Československá obchodní bankaUživatelské jméno a vstupní heslo.nízká (10/2020)
Uživatelské jméno, vstupní heslo a SMS klíč.značná (10/2020)
Uživatelské jméno, vstupní heslo a Smart klíč.
Uživatelské jméno a Smart klíč.
Anonymní QR kód a Smart klíč.
Certifikát na čipové kartě + PIN.
Česká spořitelnaUživatelské jméno a George klíč.značná (12/2020)
Uživatelské jméno, heslo a SMS s jednorázovým kódem (OTP).
Komerční bankaUživatelské jméno, bezpečnostní heslo a SMS OTP.značná (12/2020)
Uživatelské jméno a KB Klíč.
Certifikát na čipové kartě + PIN.
Certifikát v souboru + heslo.
Air BankUživatelské jméno, heslo a SMS kód nebo uživatelské jméno, heslo a aplikace My Air souhrnně označené jako Internetové bankovnictví Air Bank.značná (3/2021)
Anonymní QR kód a mobilní aplikace My Air aktivovaná heslem nebo biometrií souhrnně označené jako Mobilní aplikace My Air.
Moneta Money Bank Uživatelské jméno, heslo a mobilní klíč (jednorázový SMS kód).značná (3/2021)
Uživatelské jméno a mobilní bankovnictví Smart banka.
Zdroj: Ministerstvo vnitra

Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz a speciální přílohy HN. Ráda tráví čas s rodinou... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+38
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Na úřad online. Bankovní identitu už použilo přes 1,1 milionu lidí

25. 5. 2022 | Olga Skalková

Na úřad online. Bankovní identitu už použilo přes 1,1 milionu lidí

Službu BankID, tedy digitální prokazování totožnosti přes bankovní identitu, využilo v Česku alespoň jednou 1,1 milionu lidí pro vstup na portály veřejné správy. Vedle toho ji přes... celý článek

Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

24. 5. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

Banka Creditas, známá především díky lepším úrokům na spoření oproti většině konkurentů, hledá další možnosti, jak růst. Prostor mimo jiné vidí v produktech, které by mohli využít takzvaní... celý článek

Banky ruší další pobočky. Optimalizace mění i pracovní dobu

16. 5. 2022 | Olga Skalková | 10 komentářů

Banky ruší další pobočky. Optimalizace mění i pracovní dobu

Od roku 2013 ubyla v Česku víc než čtvrtina bankovních poboček. A čeká se další pokles – přinejmenším kvůli spojení dosavadních konkurentů.

Musíte na pobočku. Banky dál komplikují rušení účtu

4. 5. 2022 | Olga Skalková | 34 komentářů

Musíte na pobočku. Banky dál komplikují rušení účtu

Skoro každá chce být digitálním lídrem. Když ale přijde na rušení účtu, najednou je elektronické bankovnictví k ničemu. Nezměnily to ani dva roky s covidem.

Víc než jednu banku využívá necelá polovina Čechů

2. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 11 komentářů

Víc než jednu banku využívá necelá polovina Čechů

Většina obyvatel Česka (54 %) využívá jen jednu banku. Dvě nebo více bank využívá 44 % lidí, zatímco před pěti lety to bylo téměř 60 %. Ukázal to průzkum agentury Simply5 pro Air Bank... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.