Sčítání lidu je tu. Jak ho vyřešit, když bude fungovat

redakce Peníze.CZ | rubrika: Jak na to | 28. 3. 2021 | 11 komentářů
Začalo to bohužel jako vždycky: nedostupností webu. Sčítání skončilo, dočetli se zájemci pár minut po oficiálním zahájení. Nakonec však máte na vyplnění formuláře víc času, než statistici původně plánovali. Tady jsou odpovědi na časté otázky.
Sčítání lidu je tu. Jak ho vyřešit, když bude fungovat

Zdroj: ČSÚ

Do kdy musím vyplnit formulář ke sčítání lidu?

Až do 11. května – nezávisle na tom, jestli vyplníte online formulář, nebo papírový formulář. Původně měla lhůta pro online vyplnění elektronického formuláře skončit 9. dubna, statistický úřad ji však prodloužil kvůli problémům s dostupností. Zatímco online formulář mohli první šťastlivci vyplnit už v sobotu 27. března, listinný formulář bude dostupný nejdříve 17. dubna.

Kdo se musí účastnit sčítání lidu?

Účast na sčítání lidu je povinná ze zákona č. 332/2020 Sb., a to především pro všechny osoby s trvalým pobytem v Česku. Nezáleží na tom, že momentálně bydlíte jinde, třeba i v cizině. Kromě toho se musí sčítat lidé, kteří mají v Česku přechodný pobyt delší než 90 dnů.

Kde vyplnit online formulář ke sčítání lidu?

Elektronický sčítací formulář má být přístupný od 27. března do 11. května na webu www.onlinescitani.cz. Využít lze i mobilní aplikaci Sčítání21, která je ke stažení na Google Play nebo App Store.

Jak se přihlásit k online formuláři?

Můžete využít takzvanou bankovní identitu – v zásadě stejný způsob, jakým se přihlašujete do internetového bankovnictví. Tuto možnost zatím nabízejí Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Moneta a Air Bank. K dispozici jsou také další varianty eIdentity (eObčanka, mojeID a podobně). Přihlásit se lze i přes datovou schránku pro fyzické osoby.

Těm, kdo žádnou ze zmíněných možností nemají, nebo ji nechtějí využít, stačí k přihlášení číslo platného osobního dokladu (typicky občanský průkaz nebo cestovní pas) a datum narození.

Můžu vyplnit sčítací formulář za manžela a další členy domácnosti?

Ano. Za jednu domácnost vyplníte jeden sčítací formulář, obsahující otázky o bydlení, složení domácnosti a všech jejích členech.

Formulář můžete vyplnit i za další osoby, a to nejen ze společné domácnosti. Potřebujete jejich souhlas (při přihlášení a vyplnění se však nikde neprokazuje) a znát požadované osobní údaje (například jméno, rodné číslo nebo číslo osobního dokladu) i další informace pro odpovědi na otázky (například první bydliště po narození, informace o vzdělání, zaměstnání...)

Jak dlouho trvá vyplnění formuláře?

Závisí to na počtu osob v domácnosti a na znalosti všech potřebných údajů. Průměrně trvá vyplnění společné části sčítacího formuláře za byt a domácnost 10 minut a vyplnění druhé části pět minut za jednu osobu, uvádí Český statistický úřad. Vyplnění online formuláře je rychlejší díky nápovědě a automatickému zobrazení otázek na základě vyplněných údajů (například u dítěte není zobrazována otázka na zaměstnání).

Můžu vyplňování přerušit a vrátit se k němu později?

Ano. Při přihlášení přes eIdentitu nebo datovou schránku je to o trochu jednodušší. Při přihlášení pomocí čísla dokladu a data narození si musíte zvolit alespoň dvanáctimístné heslo – a nezapomenout ho.

Kdy a jak dostanu papírový formulář?

Kdo nechce nebo nemůže vyplnit elektronický formulář, dostane listinný sčítací formulář. Od 17. dubna je začnou roznášet takzvaní sčítací komisaři, což jsou proškolení zaměstnanci České pošty a Českého statistického úřadu. „Komisař se dostaví v předem oznámeném termínu, zazvoní a vyčká na váš příchod venku před vaším domem. Řídí se přitom aktuálně platnými hygienickými opatřeními,“ slibují statistici.

Oznámení s konkrétním termínem, kdy vám sčítací komisař přinese listinný formulář, dostanete do schránky (případně bude vyvěšeno na nástěnce nebo na vstupních dveřích objektu). Pokud vás komisař nezastihne, dostaví se podruhé v náhradním termínu – také předem oznámenému. Termíny nelze změnit.

Formulář si můžete také vyzvednout sami od 17. dubna do 11. května na kterémkoliv kontaktním místě sčítání – jde o vybrané pobočky České pošty a Českého statistického úřadu. Adresy najdete na scitani.cz/kontaktnimisto.

Jak odešlu papírový formulář?

Společně s formulářem dostanete odpovědní obálku s předtištěnou adresou. Vyplněný formulář tak lze poslat zdarma přes Českou poštou, nebo ho odevzdat na kterémkoliv kontaktním místě sčítání – obojí do 11. května.

Musím vyplnit všechny otázky?

Odpovědi na otázky týkající se národnosti a náboženského vyznání jsou dobrovolné, odpovědi na všechny ostatní otázky jsou povinné. Žádné se netýkají majetkových poměrů ani zdravotního stavu.

Proč si stát nemůže zjistit údaje z vlastních databází?

Statistici ujišťují, že prostřednictvím sčítacího formuláře zjišťují pouze údaje, které nelze získat jiným způsobem. „Velkou část údajů potřebných pro Sčítání 2021 přebíráme přímo z registrů státu. Ve formulářích tak zjišťujeme o polovinu údajů méně než při minulém sčítání,“ říká předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Kdo další se k údajům dostane?

Získané údaje budou využity výhradně ke statistickým účelům, ujišťuje ČSÚ. Výsledky budou uveřejněny pouze v souhrnné podobě (počty, podíly či průměry), která nebude umožňovat identifikaci fyzických osob. Údaje získané pro statistické účely nemohou být zpřístupněny jiným státním úřadům ani komukoliv dalšímu.

K čemu to vlastně bude?

„Sčítání slouží nám všem. Je těžko představitelné, že by společnost mohla fungovat, aniž by o sobě měla ucelené informace. Výsledky pak pomáhají v mnoha sférách – například při plánování dopravy, kapacit ve zdravotnických zařízeních nebo školkách, při aktualizaci podkladů pro mapy oblastí s významným povodňovým rizikem, při tvorbě územních plánů či při zásazích hasičů,“ vysvětlují statistici.

Co hrozí, když formulář pro sčítání lidu nevyplním?

Pokuta až 10 000 korun.

Kdy se dozvíme výsledky?

I když velkou část dat dostanou elektronicky, budou statistici zpracovávat výsledky nejméně do konce letošního roku. Jejich zveřejnění plánují až v průběhu roku 2022.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Můžete nás sledovat i na sociálních sítích. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 3. 2021 5:39, Pag

Jakto, že se netýkají majetkových poměrů, vždyť každý, kdo není ducha mdlého vidí, že právě toto je pravým důvodem jakoby sčítání lidu. Instrukce EU musí být splněny a přehled bruselských úředníků o
obytných prostorech pro migranty bude dokonalý. A jelikož mi mé náboženství zakazuje úmyslné sebepoškozováníse, tak nic vyplňovat nebudu.

+3
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 3. 2021 14:23, neználek

Kde zjistím správnou odpověď na otázku prvního bydliště po narození? Já to teda nevím...

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

sčítání lidu

Simplecoin

A tohle už jste četli?

Rychlonabíjecí futuristické retro. Test Hyundai Ioniq 5

20. 5. 2022 | Vojtěch Dobeš | 1 komentář

Rychlonabíjecí futuristické retro. Test Hyundai Ioniq 5

Aby elektrická auta uspěla, musí být nejen ekologická a použitelná, ale také zajímavá. Hyundai proto zvolil kombinaci nejnovějších technologií se vzhledem, který je inspirován osmdesátými... celý článek

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

18. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

Milostivé léto, díky němuž se lidé mohou snáze zbavit některých exekucí, nejspíš čeká ještě jedno opakování od začátku září do konce listopadu. Návrh na pokračování dnes schválila vláda... celý článek

Zrušení silniční daně je definitivní, schválili ho senátoři

18. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Zrušení silniční daně je definitivní, schválili ho senátoři

Zrušení silniční daně u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun definitivně prošlo, když ho dnes schválili senátoři. Například u osobních aut jde o úsporu v řádech... celý článek

Poslední dovolená s kunou. Takhle vypadají chorvatská eura

18. 5. 2022 | Jana Divinová | 10 komentářů

Poslední dovolená s kunou. Takhle vypadají chorvatská eura

Chorvatsko definitivně schválilo přijetí eura. Vyřešilo i komplikaci s podobou eurové mince.

Pracovní cesty: Cestovní náhrady mimořádně stouply

18. 5. 2022 | Petr Kučera

Pracovní cesty: Cestovní náhrady mimořádně stouply

Zaměstnanec, který nemá účtenku za nákup benzinu nebo nafty, dostane od poloviny května vyšší paušál. Ten dosavadní už byl výrazně nižší než skutečné ceny.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.