Equa už umí okamžité platby i odesílat. Ale jenom napůl

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 4. 6. 2020 | 11 komentářů
Desátá banka v Česku spustila inovaci, díky níž se peníze elektronicky převedou během několika málo vteřin, a to i v noci nebo o víkendu.
Equa už umí okamžité platby i odesílat. Ale jenom napůl

Zdroj: Shutterstock

Equa bank už dokáže okamžité platby nejenom přijímat, ale i odesílat. Klientům připravila nečekané omezení: Poslat okamžitou platbu z Equa do jiné banky mohou jenom z mobilní aplikace, ne z internetového bankovnictví.

„Okamžité platby z internetového bankovnictví zatím neplánujeme,“ říká mluvčí Markéta Dvořáčková. Ti konkurenti, kteří novinku spustili dřív, standardně umožňují zadávat okamžité převody v internetovém bankovnictví a většinou i v aplikaci (mezi výjimky patří aplikace k běžnému účtu od Creditas, brzo ji ale nahradí nová, který to bude umět).

Equa původně plánovala spustit okamžité platby do konce loňského roku, pak mluvila o začátku letošního. Do příslušného zúčtovacího systému CERTIS při České národní bance se nakonec zapojila 7. května. Před týdnem pak spustila příchozí platby, odchozí dál testovala.

Equa je desátou bankou v Česku, která tuto inovaci zprovoznila. V systému okamžitých plateb se peníze elektronicky převedou během několika málo vteřin, a to i v noci nebo o víkendu. Ve většině bank je mohou klienti přijímat i odesílat bez příplatku oproti standardním převodům. U Equa bank budou zdarma, protože nic neúčtuje ani za standardní převody.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Jako první zprovoznily okamžité platby loni v únoru Air Bank a Česká spořitelna. V dubnu se připojila Creditas, v září a říjnu Komerční bankaRaiffeisenbank a PPF Banka, v prosinci Moneta a ČSOB, na přelomu roku Fio. Ještě před koronavirovou krizí se ale další postup zastavil, přestože o začátku roku původně mluvily i mBank nebo Expobank.

Nejpozději na začátku léta plánuje okamžité platby spustit mBank. Na rozdíl od většiny konkurentů plánuje za odchozí okamžité převody účtovat příplatek symbolickou korunu, zatímco běžné transakce jsou zdarma. Podobný model dosud uplatňuje jenom Air Bank.

Okamžité platby k 4. červnu 2020

BankaOdchozíPříchozí
Air Bankanoano
Creditasanoano
Česká spořitelnaanoano
ČSOBanoano
Equaano (jen v aplikaci)ano
Expobanknene
Fio anoano
Hello banknene
Komerční bankaanoano
mBanknene
Monetaanoano
Oberbanknene
Raiffeisenanoano
Sberbanknene
Trinitynene
UniCreditnene

Expobank momentálně neuvádí ani orientační termín. „Oblast okamžitých plateb průběžně sledujeme se záměrem takovou službu nabídnout, jakmile po ní bude zaručena dostatečná poptávka. Mezitím zaměřujeme naše úsilí na další rozvoj naší digitální nabídky. Další informace poskytneme, jakmile to bude vhodné,“ odpovídá mluvčí Jakub Švestka.

Během letošního roku by se podle neoficiálních informací měla přidat také UniCredit Bank. „Termín spuštění v předstihu oznámíme,“ říká její mluvčí Petr Plocek bez bližších podrobností.

Pro Sberbank byly prioritou spuštění nového systému platebních karet (zavedení bezkontaktních) a start nového internetového a mobilní bankovnictví. „Pro banku je prioritou úspěšné spuštění nového online bankovnictví a dokončení migrace klientů. Až poté budeme řešit další funkcionality,“ říká k tomu mluvčí Radka Černá. Sberbank také přednostně řešila přípravu systémů a kapacit na vyřizování odkladu splátek úvěrů.

Hlídáme to

Zdroj: Shutterstock

mBank přichází s vylepšením, které by přivítali i klienti konkurence. Podobnou inovaci chystá Fio. Snadnou ochranu před čím dál víc rozšířenými triky ale mnoho bank dál odmítá.

Zakažte nevýhodný kurz. První banka umí blokovat DCC na kartě


ČSOB pokračuje v procesu ukončování samostatné značky Poštovní spořitelna.

Poštovní spořitelna se ještě víc propojí s ČSOB


Kdo nechce sahat na bankovky ani na klávesnici, může platit přímo mobilem.

Limit pro platby bez PINu kvůli koronaviru nestoupne, shodly se banky


Okamžité platby, které mBank spustí nejpozději letos v létě, nebudou na rozdíl od standardních převodů úplně zadarmo.

Za okamžité platby plánuje mBank účtovat příplatek

Letos by se měla přidat i Hello bank, a to jak s okamžitými platbami, tak s placením mobilem. „Na obou projektech pracujeme a spustíme je do konce tohoto roku,“ ujišťuje mluvčí Gabriela Pithartová

Trinity Bank letos přijde s platebními kartami, které zatím v její nabídce chyběly. Okamžité platby musí počkat. „Aktuálně pro nás okamžité platby nejsou prioritou a v letošním roce spuštěny nebudou, naopak s nabídkou platebních karet se ještě v letošním roce počítá,“ říká mluvčí Eva Čerešňáková.

Okamžité platby můžete posílat jenom mezi bankami, které už je umějí. Zatím je tedy nepošlete třeba ani do ING, Oberbank, J&T Banky a dalších. Ani z těchto bank do jiných. Nezapojily se ani stavební spořitelny, přestože většina je součástí bankovních skupin, které už okamžité platby umějí. Okamžitě nepošlete třeba ani splátku hypotéky z ČSOB do sesterské Hypoteční banky. 

Skoro všechny banky, které už okamžité platby spustily, za ně nevybírají nic navíc oproti doteď běžným převodům. Na internetu jsou tedy zadarmo nebo v rámci měsíčního paušálu – stejně jako běžné převody. 

Jenom v Komerční bance, která v základní variantě účtu strhává za běžné odchozí platby šest korun, zůstává stejná cena i pro okamžité platby. A na poplatek narazí i majitelé některých starších nebo jinak specifických účtů třeba v ČSOB nebo České spořitelně. Nejde ale o žádný příplatek oproti tomu, kolik vás jinak stojí standardní transakce.

Jedinou výjimkou, která účtuje příplatek, je Air Bank. Když nevyužíváte její Velký tarif (s paušálem 100 korun měsíčně), přijde vás okamžitá platba na symbolickou korunu, zatímco běžný převod je zadarmo.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+26
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 6. 2020 13:34, Jana

Citace - Honza / 04.06.2020 12:10

Já jsem pořád u Equa jen na mobilní aplikaci, takže za mě spokojenost, už jsem využil a fungují! Jupí!


Zkuste se občas podívat, co už dávno umějí jiné banky. A gratuluji Equa bank, že o vás nepřijde (ledaže by vám za tyhle reklamní příspěvky přestala platit), akorát si nejsem tak jistý tím zbytkem klientů. Internetbanking je pro většinu lidí pořád ještě standard.

Zobrazit celé vlákno

+14
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 6. 2020 12:10, Honza

Já jsem pořád u Equa jen na mobilní aplikaci, takže za mě spokojenost, už jsem využil a fungují! Jupí!

-10
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

ČSOB vylepšila mobilní aplikaci. Prozkoumali jsme novinky

27. 9. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

ČSOB vylepšila mobilní aplikaci. Prozkoumali jsme novinky

Klienti ČSOB mají k dispozici aktualizovanou verzi mobilní aplikace. Podle banky nabízí hlavně přehlednější vzhled, volitelné nastavení, snadnější přístup k virtuální asistence Kate... celý článek

Max banka dohání konkurenci, už má aplikaci i pro platby

25. 9. 2023 | Petr Kučera

Max banka dohání konkurenci, už má aplikaci i pro platby

Také klienti Max banky už mají k dispozici mobilní aplikaci, která umožňuje přímé zadávání plateb. Stačí si aktualizovat dosavadní verzi aplikace, novinka je dostupná pro Android i... celý článek

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

22. 9. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

Komerční banka, Raiffeisenbank a mBank o víkendu dočasně vypnou své elektronické bankovnictví. Klienti by si proto dopředu měli nastavit limity na platebních kartách, pokud například... celý článek

Bez aplikace si připlatíte. Banky znevýhodní ověřovací SMS

19. 9. 2023 | Petr Kučera | 18 komentářů

Bez aplikace si připlatíte. Banky znevýhodní ověřovací SMS

Další dvě banky zavedou poplatek za potvrzovací SMS k internetovému bankovnictví. Chtějí klienty přesvědčit, aby začali využívat aplikaci v chytrém mobilu. Začíná se mluvit také o zastaralosti... celý článek

Platby na číslo mobilu mohou začít. ČNB zveřejnila pravidla

4. 9. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera

Platby na číslo mobilu mohou začít. ČNB zveřejnila pravidla

Posílání peněz se zjednoduší. Místo čísla bankovního účtu stačí, když zadáte číslo mobilu. Nový systém může odstartovat na konci října.

Partners Financial Services